bundle

Albanian translation: tufë parash

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:bundle of money
Albanian translation:tufë parash
Entered by: Elvana Moore

15:31 Mar 27, 2007
English to Albanian translations [Non-PRO]
Games / Video Games / Gaming / Casino
English term or phrase: bundle
bundle of money

JFP!
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 22:27
tufë parash
Explanation:
Edhe ne e përdorim në shqip herë pas herë. Kushton një tufë parashë".Regards Elvana

--------------------------------------------------
Note added at 25 mins (2007-03-27 15:57:16 GMT)
--------------------------------------------------

Sorry, I meant Parash pa ë. Elvana
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 21:27
Grading comment
Falenderoj për ndihmën. Falenderoj edhe Monikën dhe Mimozën për përgjigjet e tyre, poashtu shumë të përshtatshme.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +3tufë parash
Elvana Moore
4 +3grusht me para; deng me para
Monika Coulson
4dorë (pará)
TrueBaller


  

Answers


24 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +3
tufë parash


Explanation:
Edhe ne e përdorim në shqip herë pas herë. Kushton një tufë parashë".Regards Elvana

--------------------------------------------------
Note added at 25 mins (2007-03-27 15:57:16 GMT)
--------------------------------------------------

Sorry, I meant Parash pa ë. Elvana

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 21:27
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Grading comment
Falenderoj për ndihmën. Falenderoj edhe Monikën dhe Mimozën për përgjigjet e tyre, poashtu shumë të përshtatshme.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Monika Coulson
11 mins

agree  Ledja: padyshim behet fjale per nje sasi te madhe parash (http://www.answers.com/topic/bundle)
4 hrs

agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Dhe edhe kështu shkon :))
4 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

36 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +3
grusht me para; deng me para


Explanation:
Sherefedin,
Si është konteksti ku përdoret termi në fjalë? Ju pyes se në varësi të kontekstit mund të përdorni përkthime të ndryshme.

Mund të përdorej për shembull edhe "grusht me para/grusht parash; deng me para/deng parash ", në varësi të kontekstit.

Duke ju uruar një fundjavë të këndshme,
Monika

--------------------------------------------------
Note added at 41 mins (2007-03-27 16:12:58 GMT)
--------------------------------------------------

"Every time he had made a bundle" - i bënte paratë me grushta (Fiton shumë).

--------------------------------------------------
Note added at 43 mins (2007-03-27 16:15:10 GMT)
--------------------------------------------------

ose:
gjithmonë ka fituar para me grushta.Monika Coulson
Local time: 14:27
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: ... money. Every time he had made a bundle...


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledja: Deng me para. Padyshim behet fjale per nje sasi te madhe parash (http://www.answers.com/topic/bundle)
3 hrs
  -> Faleminderit Ledja

agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Ne nga Berati themi një dëng ose një thes me para :))
4 hrs
  -> Faleminderit Fabi

agree  Eva T
4 hrs
  -> Faleminderit Eva
Login to enter a peer comment (or grade)

3 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
dorë (pará)


Explanation:
Sherefedin,

Ja nje menyre tjeter per ta perkthyer kete fjale ne kontekstin tuaj:

Sa here qe bente nje dorë pará, ...TrueBaller
Local time: 16:27
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search