loot box

Albanian translation: kuti plaçkash

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:56 Oct 14, 2020
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Games / Video Games / Gaming / Casino
Additional field(s): Computers: Software, Games / Video Games / Gaming / Casino, Computers (general)
English term or phrase: loot box
Definition from WhatIs.com:
In video games, a loot box is an in-game purchase consisting of a virtual container that awards players with items and modifications based on chance. Loot boxes are considered to be a type of microtransaction.

Example sentence(s):
 • Przybylski also said that blanket regulation of video games with loot box mechanics as gambling would be "apocalyptically stupid," as this would essentially mean slapping an 18+ label on a wide range of games aimed at children, such as "Fortnite" and "FIFA." Business Insider
 • Loot boxes aren’t needed to play the games in which they appear – but their contents can still be very tempting to a child. Getting a ‘legendary skin’ from a Fortnite loot box can be a significant status symbol. ParentZone
 • If player-centric justifications for adding loot boxes ring false, then we must look closely at how and why publishers are successfully integrating these economies into their games. DigitalTrends
Glossary-building KudoZ
Question posted on behalf of translation team:
GBK video game and software specialists GBK video game and software specialists


This question is closed

Albanian translation:kuti plaçkash
Definition:
Ndërsa luani, do të vini re një numër kuti plaçkash, armë, municion dhe pajisje shtesë. Ndërsa gjithmonë duhet të keni përparësi të municioneve, duhet të kurseni pak hapësirë ​​për medkit, komplet feniks, qelizat e mburojave dhe të ngjashme. Ju do të keni nevojë nëse doni të rikuperoni pas një beteje me armë.
Selected response from:

Denis Haska
Albania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2kuti plaçkash
Denis Haska


  

Translations offered


4 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
kuti plaçkash


Definition from Ghisonline:
Ndërsa luani, do të vini re një numër kuti plaçkash, armë, municion dhe pajisje shtesë. Ndërsa gjithmonë duhet të keni përparësi të municioneve, duhet të kurseni pak hapësirë ​​për medkit, komplet feniks, qelizat e mburojave dhe të ngjashme. Ju do të keni nevojë nëse doni të rikuperoni pas një beteje me armë.

Example sentence(s):
 • Fortnite është një lopë me para. Falas 2 luaj dhe paguaj hundën për transaksione mikro dhe kuti plaçkash. - pactoetico  
 • Përpara se të përmendni kutitë e plaçkave, vini re se kjo është thjesht një shtresë shtesë mbi 100 nivelet e shpërblimeve të Operacionit që mund të fitoni thjesht duke luajtur. Rezervat janë rihapur nga Blackjack, një fytyrë e njohur nga Black Ops 3 (dhe një anëtar i fraksionit të 54 Immortals të Seraph) i cili po ofron kuti plaçkash të quajtura Rastet që përmbajnë një artikull kozmetik të rastësishëm. - 4HOGS  
 • Halo Infinite do të ketë mikrotransaksione Por kapitulli 343 Industries, Chris Lee tha se megjithëse planet për blerje brenda lojës nuk janë përfunduar ende, loja nuk do të ketë patjetër kuti plaçkash për para të vërteta. Revole Halo Infinite u njoftua këtë verë për Xbox One dhe Windows 10. Data e lëshimit të lojës ende nuk është përcaktuar. - Eifeg  
Denis Haska
Albania
Local time: 16:19
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 36

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Lorela Senka
11 hrs

Yes  Besmira Gjoni
12 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search