virtual being

Albanian translation: qenie virtuale

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:56 Nov 30, 2020
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Games / Video Games / Gaming / Casino
Additional field(s): Computers: Software, Games / Video Games / Gaming / Casino, Computers (general)
English term or phrase: virtual being
Definition from Cambridge Blog:
A computer program that takes the physical form of a human being and uses artificial intelligence to behave in a way that mimics a real person.

Example sentence(s):
 • Various technologies are being harnessed to bring so-called virtual beings ‘to life’ with techniques such as forms of digital puppetry where creators’ actions are powering their movements or even speech. CMF Trends
 • Each element of the game, each virtual being or object, acts as a commodity, placed in an extensive metonymic chain where each link is defined only in relation to the others. Standford University
 • Unlike a normal videogame character a Virtual Being such as Lucy utilises AI and machine learning, enabling her to evoke an emotional response from interactions and eventually have memories – thus creating a character with tangible human qualities. VR Focus
Glossary-building KudoZ
Question posted on behalf of translation team:
GBK video game and software specialists GBK video game and software specialists


This question is closed

Albanian translation:qenie virtuale
Definition:
qenie - 4. gjithçka që është e gjallë dhe që lëviz; njeriu me tiparet e me botën e tij: qeniet e gjalla.
Selected response from:

Denis Haska
Albania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2qenie virtuale
Denis Haska


  

Translations offered


6 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
qenie virtuale


Definition from fjalorthi.com:
qenie - 4. gjithçka që është e gjallë dhe që lëviz; njeriu me tiparet e me botën e tij: qeniet e gjalla.

Example sentence(s):
 • “Neon është një <b>qenie virtuale</b> e krijuar në kompjuter që ka pamjen e një njeriu të vërtetë, me kapacitet për të treguar emocione dhe inteligjencë”, deklaroi Star Labs, filiali i gjigantit koreano-jugor, gjatë hapjes së pavijonit të teknologjisë në Las Vegas, takim i përvitshëm i risive teknologjive. - ATA  
 • Por studimi, tregon gjithashtu se nëse njerëzit do të zhvillonin ndonjëherë aftësinë për të simuluar qenie të vetëdijshme, shanset do të anonin në favorin tonë, edhe duke qenë <b>qenie virtuale</b> brenda kompjuterit të dikujt tjetër. - botasot  
 • Autori jeton dhe punon në Milano. Ka botuar novelën “Historia e një qenie virtuale” dhe më pas romanin “Monika De Flor” që u vlerësua prej kritikës si një arritje në prozën bashkëkohore moderne. Romani është përkthyer në gjuhën italiane dhe maqedonase. Prozatori vjen në këtë roman me emrin e krijuesit të përkushtuar. - Botimet Toena  
Denis Haska
Albania
Local time: 07:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 36

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Sara Brari
37 days

Yes  Besmira Gjoni
38 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search