downstream fining

Albanian translation: hollimi i materialeve të shtratit (zhavorrit) të lumit në rrjedhjet e poshtëme dhe delta

11:10 May 27, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Geology
English term or phrase: downstream fining
Context:

A wide range of rates of downstream fining in gravel-bed rivers has been reported.

Thank you in advance!
Αlban SHPΑTΑ
United States
Albanian translation:hollimi i materialeve të shtratit (zhavorrit) të lumit në rrjedhjet e poshtëme dhe delta
Explanation:
Alban, më fal për një përkthim kaq të gjatë por kjo kështu përdoret. Duhet bërë dallimi nga hollimi natyror dhe copëtimi natyror. Nuk duhet shqipëruar si copëtim/zvogëlim pasi ai është një fenomen tjetër dhe fining nuk ka të bëjë vetëm me zhavorrin por me gjithë materialet, pra edhe rërën.

Shkaku kryesisht janë gërryerjet e shkaktuara sidomos nga prurjet e pa qeverisura. Nuk të gjeta dot një referencë në shqip. Lidhja e parë ta ilustron dukurinë kurse e dyta flet nga ana shkencore për shkaqet, pasojat dhe masat.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 08:35
Grading comment
Faleminderit per ndihmen Fabiana!
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +1hollimi i materialeve të shtratit (zhavorrit) të lumit në rrjedhjet e poshtëme dhe delta
Fabiana Papastefani-Pezzoni
4pastrimi i ujit te lumit ne drejtm te rrymes
Klementina Shahini


  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
hollimi i materialeve të shtratit (zhavorrit) të lumit në rrjedhjet e poshtëme dhe delta


Explanation:
Alban, më fal për një përkthim kaq të gjatë por kjo kështu përdoret. Duhet bërë dallimi nga hollimi natyror dhe copëtimi natyror. Nuk duhet shqipëruar si copëtim/zvogëlim pasi ai është një fenomen tjetër dhe fining nuk ka të bëjë vetëm me zhavorrin por me gjithë materialet, pra edhe rërën.

Shkaku kryesisht janë gërryerjet e shkaktuara sidomos nga prurjet e pa qeverisura. Nuk të gjeta dot një referencë në shqip. Lidhja e parë ta ilustron dukurinë kurse e dyta flet nga ana shkencore për shkaqet, pasojat dhe masat.


    Reference: http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www-staff.lbor...
    Reference: http://www.colorado.edu/geolsci/gtucker/preprints/gasparini_...
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 08:35
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 12
Grading comment
Faleminderit per ndihmen Fabiana!

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Albana Dhimitri: hollimi i zhavorrit në drejtim të rrjedhës
21 hrs
  -> Faleminderit Albana. Ne te vertete ketu futet edhe rera dhe duhet bere kujdes qe te mos flitet vetem per zhavorrin :)). Duhet gjithashtu bere kujdes mbi percaktimin e rrjedhjes se poshteme dhe ne drejtim te rrjedhes, pasi edhe ne rrjedhat e larta ka drejt
Login to enter a peer comment (or grade)

2 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
pastrimi i ujit te lumit ne drejtm te rrymes


Explanation:
Alban,
Shpresoj se materiali i mëposhtëm do të të ndihmoj. Ndonjëherë është e veshtirë të gjesh fjalën e duhur në shqip edhe pse e kupton si proces apo koncept. Unë personalisht kështu e kam përkthyer në një material për Society for Sedimentary Geology . Megjithatë do të thoja që përzgjedhja e fjalës është vetëm zgjedhja juaj. Good luck.

A common characteristic of many rivers is the tendency for bed sediments to become finer in downstream direction. This phenomenon, which is generally known as downstream fining, has a strong effect on the morphologic and hydrodynamic behaviour of a river.
The fundamental causes of downstream fining are abrasion (the progressive breakdown of particles during their downstream transport) and selective transport (the preferential downstream transport of fine particles), but the effects of these processes are sometimes overshadowed by the external addition of sediment to the river (e.g. at tributary confluences), or by the extraction of sediment from the channel (e.g. by dredging). The intensity of abrasion, selective transport and sediment addition-extraction processes is determined by external controls, such as climate, tectonics and human impact. The downstream fining rate that is observed in a river thus is a function of: (1) abrasion and selective transport, (2) sediment addition-extraction processes, and (3) external controls.--------------------------------------------------
Note added at 2 hrs (2009-05-27 13:28:11 GMT)
--------------------------------------------------

Korigjim: ne vend te
pastrimi i ujit te lumit ne drejtim te rrymes
vendos
pastrimi i ujit të lumit në drejtim të rrymës

Klementina Shahini
United States
Local time: 01:35
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search