caldera

Albanian translation: Kalderë

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:caldera
Albanian translation:Kalderë

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
17:38 Aug 1, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Science - Geology
Additional field(s): Geography
English term or phrase: caldera
Definition from CENGAGE Learning:
A vast depression at the top of a volcanic cone, formed when an eruption substantially empties the reservoir of magma beneath the cone's summit. Eventually the summit collapses inward, creating a caldera. A caldera may be more than 15 kilometers in diameter and more than 1000 meters deep.

Example sentence(s):
  • Subsequent eruptions from the Long Valley magma chamber were confined within the caldera with extrusions of relatively hot (crystal-free) rhyolite 700,000 to 600,000 years ago as the caldera floor was upwarped to form the resurgent dome followed by extrusions of cooler, crystal-rich moat rhyolite at 200,000-year intervals (500,000, 300,000, and 100,000 years ago) in clockwise succession around the resurgent dome. USGS
  • Calderas tend to form after a series of large eruptions. Usually a new volcano starts to grow inside, eventually covering it. About.com: Geology
  • Over the course of several hundred years following the creation of the caldera, rain and snow filled the basin to a depth of 1,943 feet (592 meters). Crater Lake today is the nation’s deepest lake. Crater lake
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

Kalderë
Definition:
Kaldera është një krater shumë i madh në formën e një lugore, një gropore e krijuar si rezultat i shpërthimit apo shembjes vullkanike të qendrës së vullkanit apo konit vullkanik.
Selected response from:

Klementina Shahini
United States
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2Kalderë
Klementina Shahini


Discussion entries: 1

  

Translations offered


10 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
Kalderë


Definition from Wikipedia:
Kaldera është një krater shumë i madh në formën e një lugore, një gropore e krijuar si rezultat i shpërthimit apo shembjes vullkanike të qendrës së vullkanit apo konit vullkanik.

Example sentence(s):
  • Vullkani paraqet një dukuri sipërfaqësore në formë kupe. Kupa me kanal ose ndonjë çarje është e lidhur me brendinë e Tokës, nëpër të cilën lëvizë masa e zjarrtë dhe e lëngët-magma (nëse magma del në sipërfaqen e Tokës atëherë quhet lavë), gazrat, avulli e produktet tjera dhe shkarkohen në sipërfaqe. Ky proces i shkarkimit quhet erupcion. Në majë të kupës gjendet krateri në formë hinke. Anash kupës vullkanike shpeshherë çfaqen kupa dhe kratere parazite. - wikipedia  

Explanation:
Kaldera nuk duhet ngatëruar me krateret. Kalderat janë kratere me dimensione shumë të mëdha si në gjerësi ashtu edhe në thellësi. Njihen vetëm 138 kaldera në botë (Yellowstone National Park). Të dyja, kaldera dhe krateri janë të formuara nga shpërthime vullkanike, por përmasat e kalderës janë shumë më të mëdha se të kratereve.

Kalderë - Fjalori politeknik Anglisht - Shqip.

Më vjen keq nuk mund të paraqes më shumë materiale për kalderën në shqip sepse akoma është e vështirë të gjesh referenca të kesaj natyre në gjuhën shqipe.
Klementina Shahini
United States
Local time: 18:18
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Sherefedin MUSTAFA: Sipas "Fjalorit të Gjeologjisë" të Dëfrim N. Shkupit
3 hrs
  -> Faleminderit

Yes  shkendije
16 days
  -> Faleminderit
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search