language pair

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:language pair
Albanian translation:palë gjuhësh
Entered by: Monika Coulson

20:07 Mar 4, 2007
This question was closed without grading. Reason: Answer found elsewhere

English to Albanian translations [Non-PRO]
Internet, e-Commerce / website
English term or phrase: language pair
source language - target language

Themi palë gjuhësore apo cift gjuhësor?
A mund të themi "gjuhë e nisjes" dhe "gjuhë qëllimi" (duke u bazuar në italisht) apo themi ndryshe?

Ju falenderoj paraprakisht dhe ju kërkoj ndjesë që po ju bezdis gjatë fundjavës.
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 22:04


Summary of answers provided
3çift gjuhe
kleanbsf


Discussion entries: 3

  

Answers


2 days 19 hrs   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
çift gjuhe


Explanation:
Unë do të preferoja çift gjuhe, mendoj se çift gjuhe do të ishte më e kuptueshme.

Faleminderit,

Kleani...

kleanbsf
Local time: 22:04
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: I nderuar Klean, besoj se nuk keni vërejtur se kjo pyetje tashmë është mbyllur. Kam vendosur që ta përdorë shprehjen: palë gjuhësh. Duke vepruar kështu, shpresoj se sadopak do t'i kontribuoj njësimit të terminologjisë përkatëse në gjuhën shqipe. Edhe propozimi juaj është i mirë por me që shprehja tjetër është përdorur nga kolegët/et që janë kujdesur për përkthimin e kësaj faqe në gjuhën shqipe, vendosa që ta përkrah zgjidhjen e tyre. Ju falënderoj për mundin dhe ju përshëndes. Sherefedin Mustafa

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search