Buffer / Buffering

Albanian translation: ndërmemorie/kujtesë e përkohshme

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Buffer / Buffering
Albanian translation:ndërmemorie/kujtesë e përkohshme
Entered by: Αlban SHPΑTΑ

09:34 Mar 24, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - IT (Information Technology) / Software
English term or phrase: Buffer / Buffering
Mund ta kemi parë me qindra herë nëpër internet në streaming kur është duke u mbushur shiriti i medias. Ndoshta mund të më ndihmojë dikush me një përkthim sa më të saktë (e mundësisht të tingëllojë sa më pak çuditshëm:) të 'Buffering'?

Faleminderit paraprakisht!
Αlban SHPΑTΑ
United States
ndërmemorie/kujtesë e përkohshme
Explanation:
Mirëdita Alban!

Përkthimi i dhënë nga Microsoft-i është "ndërmemorie" (dhe përkufizimi si vijon:

An area of memory reserved for temporarily holding data before that data is used by a receiving device or application. Buffering protects against the interruption of data flow.

Ndoshta më i shqipëruar do të ishte "kujtesë e përkohshme".

--------------------------------------------------
Note added at 58 mins (2009-03-24 10:32:40 GMT)
--------------------------------------------------

Ja dhe një KudoZ analog në spanjisht (përkthimi "memoria intermedia" pra, ndërmemorie/memorie e ndërmjetme/e përkohshme).

http://www.proz.com/kudoz/english_to_spanish/tech_engineerin...
Selected response from:

Albana Dhimitri
Greece
Local time: 23:43
Grading comment
Faleminderit te gjitheve per ndihmen!
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +2ndërmemorie/kujtesë e përkohshme
Albana Dhimitri
4zona e ruajtjes së përkohshme/ruajtja e përkohshme
Juliana Cullafiq
3Memorie/Mbajtje në memorie...../Zbutje
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Summary of reference entries provided
buffer/buffering
Gordana Sujdovic

Discussion entries: 1

  

Answers


37 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
buffer / buffering
zona e ruajtjes së përkohshme/ruajtja e përkohshme


Explanation:
Alban, unë kështu do ta përktheja.
Shpresoj të të ndihmojë.


Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 22:43
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 12
Login to enter a peer comment (or grade)

17 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
buffer / buffering
Memorie/Mbajtje në memorie...../Zbutje


Explanation:
Alban, përveç referencave që solli Gordana, unë e kam parë të përkthyer në disa lokalizime softesh në shumë forma, pasi varet vërtetë shumë nga konteksti shumë i ngushtë.

Buffer = Memorie (ose ndër memorie, ose memorie e përkohshme), por edhe gjendje e përkohshme, Zbutje
Buffering = Ruajtje, mbajtje në memorie të përkohshme, Zbutje....

--------------------------------------------------
Note added at 45 mins (2009-03-24 10:19:37 GMT)
--------------------------------------------------

Albani, fjala zbutje në të vërtetë është një nga sinonimet. Atëherë, së paku nga italishtja, buffer është përveç "memorie e përkohshme, shkarkim në një memorie të përkohshme për aq kohë sa do ta përdorësh atë file" (sh.e gjatë e di :D, por doja të sqarohesha) ka kuptime të tjera:
- spesor, kushinet, zbutje, respinxhent; (të lutem shih vetëm anën teknike, siç e përdorin teknikët, të cilëve nuk u bëhet vonë për anën gjuhësore, sa për shpjegim)
- bile përdoret edhe si luçidues. Por që të kthehemi tek fusha informatike, bëhet fjalë për
buffer - memorie, memorie e përkohshme dhe buffering - shkarkim ose ruajtje në memorie të përkohshme.

Ta bëra kokën çorap, por sa për të shpjeguar......... ;). Fabiana

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 23:43
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
Login to enter a peer comment (or grade)

16 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
buffer / buffering
ndërmemorie/kujtesë e përkohshme


Explanation:
Mirëdita Alban!

Përkthimi i dhënë nga Microsoft-i është "ndërmemorie" (dhe përkufizimi si vijon:

An area of memory reserved for temporarily holding data before that data is used by a receiving device or application. Buffering protects against the interruption of data flow.

Ndoshta më i shqipëruar do të ishte "kujtesë e përkohshme".

--------------------------------------------------
Note added at 58 mins (2009-03-24 10:32:40 GMT)
--------------------------------------------------

Ja dhe një KudoZ analog në spanjisht (përkthimi "memoria intermedia" pra, ndërmemorie/memorie e ndërmjetme/e përkohshme).

http://www.proz.com/kudoz/english_to_spanish/tech_engineerin...

Albana Dhimitri
Greece
Local time: 23:43
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in GreekGreek
PRO pts in category: 8
Grading comment
Faleminderit te gjitheve per ndihmen!

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Sherefedin MUSTAFA
34 mins
  -> Përshëndetje, Sherefedin! Faleminderit.

agree  Ahmet Murati
2 days 6 hrs
  -> Faleminderit, Ahmet. Përkthime të mbara!
Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


4 mins peer agreement (net): +1
Reference: buffer/buffering

Reference information:
http://www.microsoft.com/language/en/us/search.mspx?sString=...
http://www.microsoft.com/language/en/us/search.mspx?sString=...

Gordana Sujdovic
Serbia
Specializes in field
Native speaker of: Native in SerbianSerbian

Peer comments on this reference comment (and responses from the reference poster)
agree  Sherefedin MUSTAFA
45 mins
  -> Thanks Sherefedine, helping with links/terms makes me feel fine:)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search