quote

Albanian translation: kuotim çmimi

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:quote
Albanian translation:kuotim çmimi
Entered by: Ledja

16:32 Nov 26, 2011
English to Albanian translations [PRO]
IT (Information Technology)
English term or phrase: quote
Request a quote
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 15:27
kuotim çmimi
Explanation:
Ka të ngjarë më tepër të jetë term i tregtisë sesa i informatikës. Nëse është kështu, atëherë ky është përkthimi i përdorur në shqip, siç e jep dhe fjalori i termave të tregtisë së jashtme.


--------------------------------------------------
Note added at 36 mins (2011-11-26 17:08:53 GMT)
--------------------------------------------------

Sherefedin, ma mori mendja që fraza gjendej në ndonjë faqe interneti. Bëhet fjalë për të marrë një llogaritje paraprake të çmimit për një shërbim, artikull, prenotim etj. Më është dashur të bëj ca kërkime për këtë fjalë kohët e fundit, por nuk kam gjetur tjetër përveçse "kuotim çmimi". Pra, në rastin tënd, "Kërko një kuotim çmimi".
Kam gjetur dhe fjalën "preventiv" (huazuar nga italishtja), por kjo nuk përshtatet me rastin, sepse ka të bëjë më zyrtarisht me përpilimin e një shkrese përllogaritëse të shpenzimeve të parashikuara.
Selected response from:

Ledja
United Kingdom
Local time: 14:27
Grading comment
Faleminderit.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +5kuotim çmimi
Ledja
5citoj
ldhima


  

Answers


17 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +5
kuotim çmimi


Explanation:
Ka të ngjarë më tepër të jetë term i tregtisë sesa i informatikës. Nëse është kështu, atëherë ky është përkthimi i përdorur në shqip, siç e jep dhe fjalori i termave të tregtisë së jashtme.


--------------------------------------------------
Note added at 36 mins (2011-11-26 17:08:53 GMT)
--------------------------------------------------

Sherefedin, ma mori mendja që fraza gjendej në ndonjë faqe interneti. Bëhet fjalë për të marrë një llogaritje paraprake të çmimit për një shërbim, artikull, prenotim etj. Më është dashur të bëj ca kërkime për këtë fjalë kohët e fundit, por nuk kam gjetur tjetër përveçse "kuotim çmimi". Pra, në rastin tënd, "Kërko një kuotim çmimi".
Kam gjetur dhe fjalën "preventiv" (huazuar nga italishtja), por kjo nuk përshtatet me rastin, sepse ka të bëjë më zyrtarisht me përpilimin e një shkrese përllogaritëse të shpenzimeve të parashikuara.

Ledja
United Kingdom
Local time: 14:27
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Faleminderit.
Notes to answerer
Asker: Flm Ledja, kërkoj në fakt shprehen e zakonshme që përdoret në site (faqe) interneti


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Juliana Cullafiq: Edhe në fjalorin e biznesit anglisht-shqip "quote" është përkthyer "kuotim".
4 mins
  -> Faleminderit, Juliana

agree  Iliana2010: E vërtetë. Edhe fjalori enciklopedik për biznesin, bankën, tregtinë dhe Bursën i Ilir Hotit kuotim e sugjeron.
5 hrs
  -> Faleminderit, Iliona

agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni
6 hrs
  -> Faleminderit, Fabi

agree  ΕRѴӀЅ ОЅНΑϜӀ
16 hrs
  -> Faleminderit, Ervis

agree  ldhima: Ky perkthim qendron. Eshte madje perkthimi-referimi i pare.
3 days 21 hrs
  -> Faleminderit
Login to enter a peer comment (or grade)

3 days 22 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
citoj


Explanation:
Ne terminologjine bankare- sistemin SWIFT (sistemi i transfertave me jashte) "Quote" referohet per "Citoj". Kete e kam nga praktika e perditshme e punes

ldhima
Albania
Local time: 15:27
Works in field
Native speaker of: Albanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search