felony warrant

Albanian translation: urdhër arresti

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:felony warrant
Albanian translation:urdhër arresti

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
06:54 May 18, 2011
English to Albanian translations [PRO]
Law/Patents - Law (general)
English term or phrase: felony warrant
Definition from eHow:
A felony warrant is a legal document authorizing the apprehension of an individual suspected of a felony crime. Exactly what constitutes a felony can vary by jurisdiction. However, once felony warrants are issued they are not restricted by jurisdictions.

Example sentence(s):
 • On January 4, 2007, Verba was arrested on a felony warrant for writing bad checks ($50,000) at the Wynn Resort Hotel/Casino in Nevada Wikipedia
 • A felony warrant is generated when a judge has been presented with enough compelling evidence to name a person as a suspect in a criminal offense. Arrest Warrant Guide
 • "Temporary Felony Want" may be entered when a law enforcement agency has need to take prompt action to establish a "want" entry for the apprehension of a person who has committed or the officer has reasonable grounds to believe has committed, a felony and who may seek refuge by fleeing across jurisdictional boundaries and circumstances preclude the immediate procurement of a felony warrant. FAS org
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

urdhër arresti
Definition:
Urdhër-arresti është një udhër i lëshuar nga organet përkatëse të një shteti, që autorizon arrestimin dhe ndalimin e një individi.
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2urdhër arresti
Elvana Moore
5Urdhër (arresti) për Krime të Rënda
Klementina Shahini


Discussion entries: 3

  

Translations offered


1 day 8 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
urdhër arresti


Definition from own experience or research:
Urdhër-arresti është një udhër i lëshuar nga organet përkatëse të një shteti, që autorizon arrestimin dhe ndalimin e një individi.

Example sentence(s):
 • Shefi i Gjykatës Penale Ndërkombëare në Hagë, Luis Moreno-Ocampo ka vendosur urdhër arresti ndërkombëtar kundër pushtetmbajtësit libian Muammar al-Gaddafi, djalit të tij Saif al-Islam si dhe shefit të shërbimit sekret Abdulla Senussi. - Gazeta Panorama  
 • Në Kosovë, Misioni i Bashkimit Evropian për policinë dhe drejtësinë, konfirmoi se ka një urdhër arresti ndaj deputetit Fatmir Limaj, i cili bashkë me nëntë ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dyshohen për përfshirje në krime lufte. Zyrtarët e këtij misioni thanë se kanë biseduar me zotin Limaj për çështjen e imunitetit të tij si deputet i Parlamentit, ndërsa zoti Limaj u shpreh i gatshëm të heqë dorë nga imuniteti për t’u hapur rrugë hetimeve. Nga Prishtina njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Besim Abazi. - Voice of America News  
 • Qeveria holandeze ka lëshuar urdhër arresti në Evropë për dy persona të lindur në Holandë të cilët u dënuan si bashkëpunëtorë të nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, por që vazhdojnë të jetojnë të lirë në Gjermani që prej gjashtë dekadash. - shqip.dk  
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 10:17
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 60

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Anita Hoxha
210 days
  -> Many thanks Anita!

Yes  Ledja
311 days
  -> Thanks Ledja
Login to enter a peer comment (or grade)

14 days   confidence: Answerer confidence 5/5
Urdhër (arresti) për Krime të Rënda


Definition from own experience or research:
Urdhër (arresti) për krime të rënda është një lloj urdhër arresti ku personi akuzohet dhe arrestohet për kryerjen e një krimi serioz.

Example sentence(s):
 • A warrant itself is an order from the court for a person to be arrested, an arrest warrant means just that. It is however important to distinguish between simply an arrest warrant and a felony warrant. A felony warrant is a kind of arrest warrant. It is a major crime, where in the United States (and most other developed countries) that is punishable be a fine and/or being put in prison (not the local jail) for a period of more than a year, including death. Crimes that are not as serious and do not meet the above definition, are usually called misdemeanors, another arrest warrant. - http://ezinearticles.com/?Types-of-Arres 
 • Aldo Bare u ekstradua pak dite me pare nga Turqia ku u arrestua ne mars 2006, pas nje urdher arresti te prokurorise per Krime te Renda qe e akuzon ate per organizmin dhe drejtin te organizatave kriminale, vrasje, dhunim kufome dhe krime te tjera. - http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/kerk  
Klementina Shahini
United States
Local time: 05:17
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 20
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search