Merits hearing

11:48 Nov 19, 2014
English to Albanian translations [PRO]
Law/Patents - Law (general)
English term or phrase: Merits hearing
Differentiate sentencing from Merits Hearing

Behet fjale per procedurën penale
Blerina
Macedonia (FYROM)
Local time: 06:07


Summary of answers provided
5 +1seanca e shqyrtimit në themel
Iliana2010
5gjykimi i çështjes në themel
Parid Plaku
4seancat bazore dëshmitare
Bali D.
4Seanca dëgjimore vlerësuese
Merita Mehmetaj


  

Answers


19 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
merits hearing
Seanca dëgjimore vlerësuese


Explanation:
Përshëndetje Blerina,
Unë mendoj se përkthimi adekuat dhe me i përshtatshëm i termit "merit's hearing" është "Seanca dëgjimore vlerësuese"
Suksese,
Merita

Merita Mehmetaj
Albania
Local time: 06:07
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)

1 day 11 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
merits hearing
seanca e shqyrtimit në themel


Explanation:
Termi juridik për ''merit'' është ''themel'' and ''merits hearing'' (ose siç përdoret ndryshe ''hearing on the merits'') nënkupton njl seancë gjyqësore që shqyrton çështjen në themel për të marrë një vendim kryesisht në bazë të provave që paraqiten (pa marrë parasysh hamendësimet e mundshme).
Në vijim jepen dy lidhje të një raporti të OSBE-së (anglisht dhe shqip) ku jepet qartë kuptimi i termit ''merits''. (Shih faqen 14, në fund të paragrafit të dytë pas diagramës)


    Reference: http://www.osce.org/albania/100458?download=true
    Reference: http://www.osce.org/sq/albania/100459?download=true
Iliana2010
Belgium
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in GreekGreek

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Elvana Moore
10 days
  -> Faleminderit!
Login to enter a peer comment (or grade)

5 days   confidence: Answerer confidence 5/5
merits hearing
gjykimi i çështjes në themel


Explanation:
Sipas Kodit te Procedures Penale te Republikes se Shqiperise si dhe shkalleve te gjykimit e te apelimit termi perkates eshte "gjykimi i çështjes në themel", pra, gjykim i bazuar ne provat e paraqitura gjate seances dhe qe perbejne themelin e nje gjykimi.

Example sentence(s):
  • Ankimi kundër vendimit nuk pezullon gjykimin e çështjes në themel.”
  • Në të gjitha rastet e mësipërme, kolegji ose Mbledhja e Gjyqtarëve nuk shqyrton zgjidhjen në themel të çështjes”.

    Reference: http://www.pp.gov.al/web/Ceshtja_shkalla_kunder_shqiperise_5...
    Reference: http://www.pp.gov.al/web/Ceshtja_shkalla_kunder_shqiperise_5...
Parid Plaku
Local time: 06:07
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Elvana Moore
6 days

disagree  smacneil: Mendoj qe ne kete rast duhet te perkthehet "seanca degjimore ne themel", sepse gjykimi i referohet "trial" as a whole
10 days
Login to enter a peer comment (or grade)

6 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
merits hearing
seancat bazore dëshmitare


Explanation:
Mendoj që "seancat bazore dëshmitare" është përkthimi i fjalëve "merits hearing" sipas mënyrës së përdorur të kontekstit në atë fjali.

--------------------------------------------------
Note added at 13 days (2014-12-02 19:00:20 GMT)
--------------------------------------------------

Seanca bazore dëshmitare ose seanca bazore dëshmuese.

Bali D.
United States
Local time: 23:07
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in EnglishEnglish
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search