Advance Trade Data Act

Albanian translation: Akti i Shkëmbimit të të Dhënave të Integruara të Tregtisë

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Advance Trade Data Act
Albanian translation:Akti i Shkëmbimit të të Dhënave të Integruara të Tregtisë
Entered by: Ledja

10:35 May 17, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Law/Patents - Law: Taxation & Customs
English term or phrase: Advance Trade Data Act
Ekziston ndonjë version i këtij ligji në shqip?
Ledja
United Kingdom
Local time: 03:12
Akti i Shkëmbimit të të Dhënave të Integruara të Tregtisë
Explanation:
Përshëndetje Ledja,

Ka një version shqip të këtij akti, dhe që nuk është ligj. Ky është një propozim i bërë qeverive të ndryshme, një nga këto edhe shqiptares, për të aderuar në këtë akt. Ky Akt, nëse firmoset, detyron autoritetet të garantojnë shkëmbim të integruara, avancuara, të të dhënave të kargove, ku përfshihen elementë të ndryshëm. Në shqip nuk ekziston ende asnjë lidhje ku të shohësh informacion por në anglisht ka më shumë këtu se si do funksionojë ky sistem, në momentin që autoritetet aderojnë: http://www.integrationpoint.net/products/atd/AdvTradeDateBro...

--------------------------------------------------
Note added at 2 days6 hrs (2009-05-19 17:05:46 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Falemnderit Ledja. Në të vërtetë, ky lloj akti dhe të ngjashëm me të rregullohen kështu në Shqipëri (së paku deri në 2003-shin, sa isha unë aty): Qeveria aderon, firmos dhe bëhet pjesëtare në marrëveshje, akte mjedisore, tregtare, mjekësore, ekonomike, etj me radhë. Kjo bëhet pasi është shqyrtuar propozimi në dikaster, në Këshillin e Ministrave, dhe sipas fushës së veprimit që ka, miratohet në Kuvend, por jo gjithmonë sipas kësaj radhe.

Tani, asnjë marrëveshje nuk fillon veprimin pa një udhëzim ministror/qeveritar ose dekret mbështetës, që quhet ratifikim në gjuhën e tanishme ligjore. Mund të të jap një shembull sa për ilustrim: Protokolli i Kiotos. Qeveria jonë, pasi i njoh me të, u shqyrtuan problemet e ku e di unë se çfarë, dhe u hodh propozimi në Kuvend nga grupi përkatës parlamentar, i këshilluar nga ministria përkatëse. Kuvendi doli me: http://www.qpz.gov.al/doc.jsp?doc=docs/Ligj Nr 9334 Datë 16-... Kështu do të bëhet edhe me këtë, nëse qeveria pranon të aderojë.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 05:12
Grading comment
Faleminderit, Fabiana. Kisha dyshime për ekzistencën e një ligji të tillë, sepse nuk figuronte gjëkund në kërkime interneti, dhe ndoshta arsyeja qenka se nuk është ligj i mirëfilltë.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +2Akti i Shkëmbimit të të Dhënave të Integruara të Tregtisë
Fabiana Papastefani-Pezzoni
4Ligji i të dhënave paraprake të tregëtisë
Elvana Moore


  

Answers


5 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
advance trade data act
Ligji i të dhënave paraprake të tregëtisë


Explanation:
I doubt it ther is one Ledja.

--------------------------------------------------
Note added at 11 mins (2009-05-17 10:47:05 GMT)
--------------------------------------------------

Here is something that might help.

http://209.85.229.132/search?q=cache:gxurC21iC0MJ:www.cscb.c...

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 03:12
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Faleminderit, Elvana. Do të kisha dashur t'i ndaja pikët mes të dy përgjigjeve, pasi e vërteta është se m'u desh të përdorja gjithashtu "të dhëna paraprake" në raste kur "advance data" përmendej më vete në tekst, pasi kishte më kuptim.

Login to enter a peer comment (or grade)

18 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
advance trade data act
Akti i Shkëmbimit të të Dhënave të Integruara të Tregtisë


Explanation:
Përshëndetje Ledja,

Ka një version shqip të këtij akti, dhe që nuk është ligj. Ky është një propozim i bërë qeverive të ndryshme, një nga këto edhe shqiptares, për të aderuar në këtë akt. Ky Akt, nëse firmoset, detyron autoritetet të garantojnë shkëmbim të integruara, avancuara, të të dhënave të kargove, ku përfshihen elementë të ndryshëm. Në shqip nuk ekziston ende asnjë lidhje ku të shohësh informacion por në anglisht ka më shumë këtu se si do funksionojë ky sistem, në momentin që autoritetet aderojnë: http://www.integrationpoint.net/products/atd/AdvTradeDateBro...

--------------------------------------------------
Note added at 2 days6 hrs (2009-05-19 17:05:46 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Falemnderit Ledja. Në të vërtetë, ky lloj akti dhe të ngjashëm me të rregullohen kështu në Shqipëri (së paku deri në 2003-shin, sa isha unë aty): Qeveria aderon, firmos dhe bëhet pjesëtare në marrëveshje, akte mjedisore, tregtare, mjekësore, ekonomike, etj me radhë. Kjo bëhet pasi është shqyrtuar propozimi në dikaster, në Këshillin e Ministrave, dhe sipas fushës së veprimit që ka, miratohet në Kuvend, por jo gjithmonë sipas kësaj radhe.

Tani, asnjë marrëveshje nuk fillon veprimin pa një udhëzim ministror/qeveritar ose dekret mbështetës, që quhet ratifikim në gjuhën e tanishme ligjore. Mund të të jap një shembull sa për ilustrim: Protokolli i Kiotos. Qeveria jonë, pasi i njoh me të, u shqyrtuan problemet e ku e di unë se çfarë, dhe u hodh propozimi në Kuvend nga grupi përkatës parlamentar, i këshilluar nga ministria përkatëse. Kuvendi doli me: http://www.qpz.gov.al/doc.jsp?doc=docs/Ligj Nr 9334 Datë 16-... Kështu do të bëhet edhe me këtë, nëse qeveria pranon të aderojë.


    Reference: http://www.integrationpoint.net/products/atd/AdvTradeDateBro...
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 05:12
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 8
Grading comment
Faleminderit, Fabiana. Kisha dyshime për ekzistencën e një ligji të tillë, sepse nuk figuronte gjëkund në kërkime interneti, dhe ndoshta arsyeja qenka se nuk është ligj i mirëfilltë.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Αlban SHPΑTΑ
2 mins
  -> Falemnderit, Alban :)

agree  Monika Coulson
2 days 3 hrs
  -> Falemnderit, Monika
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search