receded gums

Albanian translation: mishrat e tërhequr të dhëmbëve

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:receded gums
Albanian translation:mishrat e tërhequr të dhëmbëve

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
12:54 Jul 10, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical: Dentistry
English term or phrase: receded gums
Definition from Consumers' Research Council of America:
A condition characterized by the abnormal loss of gum tissue due to infection or bone loss.

Example sentence(s):
  • It is important to treat Receded Gums immediately as the gums act as a support structure for the tooth. With enough rececession, teeth will can eventually fall out. HealtySmileForum
  • If your gums have receded, it is sometimes possible to graft tissue to cover a portion of the exposed root surface and to reinforce the fragile, receding gum tissue to protect from further recession. Also common to receded gums is sensitivity that results from the exposed root surface. California Dental Association
  • For those with severely receded gums, a graft from another part of the mouth may be the only option for treatment. WiseGEEK
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

mishrat e tërhequr të dhëmbëve
Definition:
Tërheqja e mishrave të dhëmbëve është një gjendje, e cila karakterizohet nga humbja e panatyrshme e indit të mishrave të dhëmbëve, për shkak të infeksionit ose humbjes së kockës.
Selected response from:

Juliana Cullafiq
Albania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2mishrat e tërhequr të dhëmbëve
Juliana Cullafiq
5paradontozë, periodontozë
Gentiana Kasemi


Discussion entries: 2

  

Translations offered


11 days   confidence: Answerer confidence 5/5
paradontozë, periodontozë


Definition from own experience or research:
Paradontoza ose periodontoza është një inflamacion i indeve parodontale (i mishrave përreth dhëmbëve).

Kuadri klinik i paradontozave përfshin shenjat dhe simptomat e gingiviteve por është më i rëndë për shkak të shtrirjes së inflamacionit nga gingiva drejt lidhjes parodontale, tek cementi i rrënjës deri tek kocka alveolare.

Example sentence(s):
  • Sëmundjet periodontale njihen si sëmundje të mishrave të dhëmbëve. Bëhet fjalë për një sëmundje progresive (që përparon nëse nuk trajtohet) inflamatore e gingivës dhe e indeve të buta rreth dhëmbit. Sëmundja e mishrave të dhëmbëve është shkaktari numër 1 i humbjes së dhëmbëve pas moshës 30 vjeçare. Gingivitis (forma më e përhapur dhe më e lehtë e sëmundjeve periodontale e cila prek mishrat e dhëmbëve duke shkaktuar skuqje , enjtje dhe gjakosjen e tyre) ose periodontiti (formë më e avancuar që prek mishrat por ka edhe efekt shkatërrues mbi kockën që rrethon dhëmbët). - http://vrionidental.com  

Explanation:
Termi i përdorur nga stomatologët shqiptarë është "paradontoza" për t'iu referuar këtyre problemeve.
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 08:24
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
Login to enter a peer comment (or grade)

73 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
mishrat e tërhequr të dhëmbëve


Definition from Dental Glossary:
Tërheqja e mishrave të dhëmbëve është një gjendje, e cila karakterizohet nga humbja e panatyrshme e indit të mishrave të dhëmbëve, për shkak të infeksionit ose humbjes së kockës.

Example sentence(s):
  • Jo,nga studimet qe jane bere zirkoniumi nuk perben problem per gingivat,perkundrazi eshte mjaft I shendetshem per to,por duhet te theksojme faktin qe zirkoniumi nuk ndalon terheqjen fiziologjike te mishrave te dhembeve qe vjen si pasoje e kalimt te moshes. - Perla Dent  

Explanation:
Sipas "Fjalorit të termave të stomatologjisë" nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë:
Gingival recession/ gum recession -> "tërheqje e mishit të dhëmbëve" ose "largim i mishit të dhëmbëve".
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 08:24
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Albana Dhimitri
43 days
  -> Faleminderit Albana :)

Yes  Elvana Moore
196 days
  -> Përshëndetje Elvana dhe faleminderit :))
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search