dust mites

Albanian translation: Morrat e pluhurit

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:dust mites
Albanian translation:Morrat e pluhurit
Entered by: OrBi

23:03 Mar 30, 2012
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical (general) / medical-allergy
English term or phrase: dust mites
precautions about avoiding house "dust mites"

Mendova qe mund te jete "mikro-organizma te pluhurit" ose "grimca pluhuri" por nuk jam e sigurt
OrBi
Local time: 18:32
Morrat e pluhurit
Explanation:
Ke simptoma te pasqaruara te alergjise apo astmes, do befasohesh kur te mesosh se ndoshta fajtori eshte jasteku, favorit i juaji. Kjo eshte per shkak se jasteket deponojne morra pluhuri te cilet jane shkaktaret me te zakonshem te alergjive jo sezonale dhe astmes. Morrat e pluhurit ushqehen me lekure te vdekur qe mund te gjendet thelle ne jastekun tuaj.
http://www.ikub.al/FEMRA_CATEGORY/1107060058/Article-Aktivit...

Gjithçka e Mbushur (edhe arushat e fëmijëve)

Morrat a pluhurit që jetojnë në sfungjerë (dyshek), lojëra të fëmijëve, dhe jastëk janë ngacmues të mëdhenj të alergjise. Afërsisht 15% e popullatës është alergjike ndaj këtyre organizmave mikroskopike. Të futësh dyshekët dhe jastikët në mbulesa të pa penetrueshme është një hap i dobishëm por nuk mjafton. Morrat e pluhurit gjithashtu shumi i adhurojnë lodrat e leshta të fëmijëve.

http://sherohu.com/alergjia-ngacmuesit-alergjike-sekret
Selected response from:

Klementina Shahini
United States
Local time: 18:32


Summary of answers provided
5 +1Morrat e pluhurit
Klementina Shahini


  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
Morrat e pluhurit


Explanation:
Ke simptoma te pasqaruara te alergjise apo astmes, do befasohesh kur te mesosh se ndoshta fajtori eshte jasteku, favorit i juaji. Kjo eshte per shkak se jasteket deponojne morra pluhuri te cilet jane shkaktaret me te zakonshem te alergjive jo sezonale dhe astmes. Morrat e pluhurit ushqehen me lekure te vdekur qe mund te gjendet thelle ne jastekun tuaj.
http://www.ikub.al/FEMRA_CATEGORY/1107060058/Article-Aktivit...

Gjithçka e Mbushur (edhe arushat e fëmijëve)

Morrat a pluhurit që jetojnë në sfungjerë (dyshek), lojëra të fëmijëve, dhe jastëk janë ngacmues të mëdhenj të alergjise. Afërsisht 15% e popullatës është alergjike ndaj këtyre organizmave mikroskopike. Të futësh dyshekët dhe jastikët në mbulesa të pa penetrueshme është një hap i dobishëm por nuk mjafton. Morrat e pluhurit gjithashtu shumi i adhurojnë lodrat e leshta të fëmijëve.

http://sherohu.com/alergjia-ngacmuesit-alergjike-sekret

Klementina Shahini
United States
Local time: 18:32
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8
Notes to answerer
Asker: Thank you very much


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Anita Gashi
5 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search