commissurotomy

Albanian translation: komisurotomi

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:54 Nov 4, 2020
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical (general)
Additional field(s): Medical: Cardiology
English term or phrase: commissurotomy
Definition from Texas Heart Institute:
A procedure used to widen the opening of a heart valve that has been narrowed by scar tissue.

Example sentence(s):
  • Percutaneous mitral balloon commissurotomy must be considered for those with symptomatic severe MS without LA thrombi or more than moderate MR because the degree of MR frequently increases after the procedure. ScienceDirect
  • It is our belief that a high pressure in the left auricle is helpful postoperatively in maintaining separation of the valve cusps after commissurotomy. Chest Journal
  • In performing tricuspid commissurotomy, it is essential to identify and split the fan chordae, which are always fused and which clearly delineate the fused commissures The Annals of Thoracic Surgery
Glossary-building KudoZ
Question posted on behalf of translation team:
GBK medical and pharma specialists


This question is closed

Albanian translation:komisurotomi
Definition:
Është teknika kirurgjike rekonstruktive më e vjetër dhe e njohur më mirë, që bën pjesë në gjestet e mobilizimit valvular dhe që jovetëm heq pengesën në nivel valvular por njëkohësisht lejon eksplorimin e aparatit nënvalvular mitral (ANM), dëmtimi i të cilit jo rrallë shoqëron dëmtimin e mësipërm.
Selected response from:

Denis Haska
Albania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2komisurotomi
Denis Haska


  

Translations offered


8 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
komisurotomi


Definition from kardiokirurgji dhe kujdesi inferimieror:
Është teknika kirurgjike rekonstruktive më e vjetër dhe e njohur më mirë, që bën pjesë në gjestet e mobilizimit valvular dhe që jovetëm heq pengesën në nivel valvular por njëkohësisht lejon eksplorimin e aparatit nënvalvular mitral (ANM), dëmtimi i të cilit jo rrallë shoqëron dëmtimin e mësipërm.

Example sentence(s):
  • Qëllimi i një komisurotomie mitrale është i njëjtë me PMBV-të ndajë broshurat e shkrirë nga njëra-tjetra. Ajo që është e ndryshme me komisurotominë mitrale, është se është një procedurë me zemër të hapur që e arrin këtë qëllim me përdorimin e një teh të mprehtë kirurgjikal. Komisurotomia shumë shpesh jep rezultate shumë të mira. Sidoqoftë, ju jeni të ekspozuar ndaj rreziqeve të një operacioni të madh dhe kohë më të gjatë rikuperimi sesa me PMBV, që është ajo që ndalon mjekët që ta rekomandojnë atë si zgjedhjen e parë. Komisurotomia është shpesh një mundësi e mirë për njerëzit që do të ishin kandidatë për PMBV përveç pranisë së një trombi atrial të majtë, kalcifikimit të valvulave ose rregullimit mitral. Ashtu si me procedurën PMBV, stenoza mitrale gradualisht mund të përsëritet pas komisurotomisë. Njerëzit që kanë këtë procedurë gjithashtu kërkojnë vlerësime të vazhdueshme periodike kardiake. - sq.fertilityinstituteofva.com  
  • Komisurotomia kirurgjikale mitrale Menaxhimi i pacientëve post komisurotomisë kirurgjikale është i ngjashëm me atë të një pacienti asimptomatik me SM. Një ekzaminimi ekografik bazal duhet të kryhet të paktën 72 orë pas proçedurës. Nëse pacienti është në FibA apo ka një histori për Fib A, antikoagulimi është i rekomanduar si për të gjithë pacientet me SM (Klasa I, nivel Evidence B). - shendetesia.gov.al  

Explanation:
Me sëmundjet e mitrës dhe aortës së zemrës, një metodë specifike konservative e trajtimit nuk ekziston. Me stenozën mitrale, trajtimi i nevojshëm është komisurotomia, veçanërisht me edemë pulmonare dhe shfaqjen e pështymës me gjak. Në pamjaftueshmërinë mitrale, një metodë efektive e trajtimit është operacioni, vendosja e valvulave artificiale, protetika e tyre.

Source: https://detonic.shop/sq/arrhythmia/signs-of-an-enlarged-left...
Denis Haska
Albania
Local time: 05:43
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 36

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Erta Zykaj
21 hrs

Yes  Lorela Senka
3 days 1 hr
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search