Disclaimer

Albanian translation: Deklaratë për mosmbajtje përgjegjësie

02:18 Sep 7, 2016
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical: Instruments / Used for urine testing
English term or phrase: Disclaimer
Looking for the Albanian term for the last chapter of a training manual
Blerta Alikaj
United States
Local time: 06:44
Albanian translation:Deklaratë për mosmbajtje përgjegjësie
Explanation:
ose Deklaratë për përjashtimin e përgjegjësisë

1. A repudiation or denial of responsibility or connection.
2. Law A declining of responsibility or liability for something
Selected response from:

illyricus
Italy
Local time: 12:44
Grading comment
Faleminderit! Zgjodha këtë për shkak se është më e plotë si përgjigje dhe i përshtatet dokumentit tim.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5Heqje dorë (nga një e drejtë)
Klementina Shahini
5Mohimi i përgjegjësisë
ΕRѴӀЅ ОЅНΑϜӀ
4 +1Deklaratë për mosmbajtje përgjegjësie
illyricus


  

Answers


5 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
disclaimer
Deklaratë për mosmbajtje përgjegjësie


Explanation:
ose Deklaratë për përjashtimin e përgjegjësisë

1. A repudiation or denial of responsibility or connection.
2. Law A declining of responsibility or liability for something

illyricus
Italy
Local time: 12:44
Native speaker of: Native in ItalianItalian, Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Faleminderit! Zgjodha këtë për shkak se është më e plotë si përgjigje dhe i përshtatet dokumentit tim.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ahmet Murati
1 hr
Login to enter a peer comment (or grade)

6 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
disclaimer
Mohimi i përgjegjësisë


Explanation:
.

ΕRѴӀЅ ОЅНΑϜӀ
Albania
Local time: 12:44
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Faleminderit për sugjerimin!

Login to enter a peer comment (or grade)

14 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
disclaimer
Heqje dorë (nga një e drejtë)


Explanation:
Sipas fjalorit te Pavli Qeskut.Klementina Shahini
United States
Local time: 06:44
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Faleminderit Klemi! Në këtë rast më duhej më tepër një term për mospranimin e përgjegjësisë nga kompania për disa arsye të caktuara.

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search