blister

Albanian translation: blister

07:44 Jun 24, 2010
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical: Pharmaceuticals
English term or phrase: blister
a contraceptive pill blister
p.sh.
http://www.lybrel.com/

Flm
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 21:24
Albanian translation:blister
Explanation:
termi Blister, ne aspektin mjekesor nenkupton nje lezion ne lekure qe ne shqip njihet si Fllucke/fshikez/vezikul (pergjithesisht permbajtja e saj eshte leng i paster/transudat; nese permban qelb termi i duhur eshte "pustul"
ne farmaceutike eshte nje nga format e ambalazhimit te medikamentit dhe njihet po me kete term (ne rastin e kontraceptiveve nje blister ka 21 ose 28 tableta)
Selected response from:

Deti
Local time: 21:24
Grading comment
Falemnderit
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +1blister
Deti
4paketë kontraceptivësh ambalazhuar në flluska
Elvana Moore


  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
blister
paketë kontraceptivësh ambalazhuar në flluska


Explanation:
Genta një sugjerim për termin që ke vënë. E gjeta të përdorur dhe në formën Blister pako në një rast.

http://bosnalijek-ks.net/eng/OTS/Lopril 5mg.pdf


    Reference: http://www.thefreedictionary.com/blister+packs
    Reference: http://en.wikipedia.org/wiki/Blister_pack
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 20:24
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Falemnderit Elvi, për fat të keq nuk ii ndaj dot pikët ;) Ciao ciao

Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
blister


Explanation:
termi Blister, ne aspektin mjekesor nenkupton nje lezion ne lekure qe ne shqip njihet si Fllucke/fshikez/vezikul (pergjithesisht permbajtja e saj eshte leng i paster/transudat; nese permban qelb termi i duhur eshte "pustul"
ne farmaceutike eshte nje nga format e ambalazhimit te medikamentit dhe njihet po me kete term (ne rastin e kontraceptiveve nje blister ka 21 ose 28 tableta)

Deti
Local time: 21:24
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Falemnderit
Notes to answerer
Asker: Pra, në fushën farmaceutike përdoret e njihet në shqip si "blister"?


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Bepmati
42 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search