Accommodation provider

Albanian translation: kompania e të pajisurit me strehim

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Accommodation provider
Albanian translation:kompania e të pajisurit me strehim
Entered by: Karen Murdarasi

12:49 Oct 21, 2020
English to Albanian translations [PRO]
Other / Housing
English term or phrase: Accommodation provider
What is the best way to interpret "accommodation provider" so that clients will understand?

For context, asylum seekers in the UK are housed by a number of different companies (such as Mears and Serco) which are contracted by the UK government to provide accommodation for asylum seekers. These are the "accommodation providers". I want to find the best term to use when you don't know which company it is, so it is just "your accommodation provider".

Please ask for further clarification if necessary.
Karen Murdarasi
United Kingdom
Local time: 15:29
kompania e të pajisurit me strehim
Explanation:
...or "kompania që merret me strehimin (akomodimin) tuaj".
Selected response from:

Bali D.
United States
Local time: 09:29
Grading comment
Mendoj se me perdorur fjalen "kompani" klientet do te kuptojne me mire qe e kam fjalen per strehues zyrtar i shtetit, dhe jo per ndonje individ si pshb menaxheri i shtepise.
3 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5ofruesi i strehimit
Andi Progonati
5Strehim Social
Klementina Shahini
4 +1Ofruesi i akomodimit (tuaj)
Erion Sata
4kompania e të pajisurit me strehim
Bali D.
3Strehuesi
Migena Ndreu
3ofrues strehimi
Mirela Lluka


Discussion entries: 4

  

Answers


26 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
accommodation provider
ofrues strehimi


Explanation:
Mbase "ofrues strehimi" apo "ofrues i autorizuar strehimi". Mbase fjala "i autorizuar" ndihmon për të dalluar për çfarë lloj ofruesi bëhet fjalë.

--------------------------------------------------
Note added at 28 mins (2020-10-21 13:17:12 GMT)
--------------------------------------------------

Nuk po më bie ndërmend ndonjë fjalë që të përfshijë edhe kuptimin e përkujdesjes.

Mirela Lluka
Greece
Local time: 17:29
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Falemindert. Po, veshtiresia eshte te ndalosh "accommodation provider" i autorizuar nga individet qe mund te strehojne njeri.

Login to enter a peer comment (or grade)

32 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Accommodation provider (company)
kompania e të pajisurit me strehim


Explanation:
...or "kompania që merret me strehimin (akomodimin) tuaj".

Bali D.
United States
Local time: 09:29
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in EnglishEnglish
PRO pts in category: 7
Grading comment
Mendoj se me perdorur fjalen "kompani" klientet do te kuptojne me mire qe e kam fjalen per strehues zyrtar i shtetit, dhe jo per ndonje individ si pshb menaxheri i shtepise.
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
accommodation provider
Strehuesi


Explanation:
Strehuesi vjen nga strehim , dhenie e nje banese per te jetuar.

Example sentence(s):
  • Ai që fsheh dhe mban dikë në shtëpinë e vet për ta ndihmuar që t'u shpëtojë ndjekjeve, armiqve ose për shkak të krimeve a të veprimtarisë armiqësore që ka kryer e kryen. Strehues i kriminelëve. U dënua si strehues.
  • mjek. Njeriu ose kafsha që bart në trupin e vet mikrobin e një sëmundjeje ngjitëse; bartës.

    Reference: http://https://fjale.al/strehues
    Reference: http://www.microbiologybook.org/Albanian/Albanian-virol12.ht...
Migena Ndreu
Albania
Local time: 16:29
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Faleminderit

Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
Ofruesi i akomodimit (tuaj)


Explanation:
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/...

Erion Sata
Albania
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Faleminderit


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Bledar Kurti, M.Sc.
19 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

5 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
accommodation provider
Strehim Social


Explanation:
Strehim Social is the best way to interpret "accommodation provider" so that clients will understand. This is a service that is provided only by the government in Albania. We do not have private agency yet to cover this service.

Happy translation!

Klementina Shahini
United States
Local time: 10:29
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Faleminderit

Login to enter a peer comment (or grade)

5 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
accommodation provider
ofruesi i strehimit


Explanation:
You can translate it simply as "strehuesi", but since it is "accomodation provider" and we might be referring to companies and/or other service providers, "ofruesi i strehimit" is the right term to be used.

Example sentence(s):
  • Ofruesi i strehimit
Andi Progonati
Albania
Local time: 16:29
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Notes to answerer
Asker: Faleminderit

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search