whodunit

Albanian translation: roman policor

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:56 Oct 12, 2020
English to Albanian translations [PRO]
Art/Literary - Poetry & Literature
Additional field(s): Cinema, Film, TV, Drama, Poetry & Literature, Media / Multimedia
English term or phrase: whodunit
Definition from Merriam-Webster:
A detective story or mystery story.

Example sentence(s):
 • A good way to kill the suspense in your whodunit is to make your antagonist predictable and cartoonish. Alyssa Mackay
 • Are we in a new Golden Age of the whodunit? Telegraph
 • While Agatha Christie is still the first to spring to mind when thinking of the ultimate ‘whodunit’ books, detectives, murderers and victims have changed a lot since then; the breadth of crime, thrillers, detective and psychological novels out there, keeping us on tenterhooks until the last few pages, is vast. WH Smith
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

Albanian translation:roman policor
Definition:
Që trajton tema nga veprimtaria e policisë në vendet borgjeze e revizioniste, që përshkruan ngjarje e aventura vrasësish e grabitësish, të shoqëruara me ndjekje e dhunë policësh e detektivësh. Libër (roman, film) policor.
Selected response from:

Denis Haska
Albania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2roman policor
Denis Haska


  

Translations offered


6 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
roman policor


Definition from Wikipedia:
Që trajton tema nga veprimtaria e policisë në vendet borgjeze e revizioniste, që përshkruan ngjarje e aventura vrasësish e grabitësish, të shoqëruara me ndjekje e dhunë policësh e detektivësh. Libër (roman, film) policor.

Example sentence(s):
 • Një roman policor, me një rrëfim që të rrëmben mbi historinë e një vrasjeje të rafinuar. Profesori Boto Golc akuzohet për vrasjen barbare të një prostitute. Të gjitha provat flasin kundër tij. Procesin do ta ndjekë nga afër Jul Benthajmi, një student i ri në drejtësi, i cili punon edhe si skicues i vendkrimeve dhe gjyqeve. Shumë shpejt kuptohet se asgjë nuk është aq e qartë sa dukej - FB  
 • Djali i Anton Pashkut zbulon romanin policor të cilin i ati nuk arriti ta botonte I ftuar në emisionin CODEX të KTV-së, Paulin Pashku, i cili punon si prokuror, ka thënë se romani i të atit i mbetur në dorëshkrim, titullohet “Tri hije në Bruksel” dhe sipas përshtypjeve të tij, është një roman atipik për Anton Pashkut, pasi që ngjason me një roman policor, diçka e pazakontë për veprën e tij. - Sinjali  
 • Megjithatë ekziston një mënyrë për t’i përballuar me dy faqe, duke përmbysur në të kundërt sensin e tezës që nisi muhabetin: historia është rrëfim, dhe për pasojë historiani është rrëfimtar. Pra nëse historia është fiction (për pasojë historiani është një letrar fiction), ndoshta e vërteta objektive ndodhet brenda rrëfimit artistik si e vërtetë artistike. Atëherë mënjëanë ngjarjet reale dhe shqyrtojmë ndonjë fiction safi, pikërisht çfar sapo e bëj me një roman policor. Dhe jo pa arsye policor, sepse halli kryesor i një roman të tillë është të rrëfejë zbulimin e të vërtetës objektive rreth një krimi të kryer, dmth rreth një ngjarje historike. Dhe jo pa arsye kam zgjedhur romanin The Pledge "Premtimi" të Durrenmatt, i cili është shumë më tepër se thjesht roman policor, dhe autori është shum më tepër se një shkrues librash të verdhë. - Peshkupauje  

Explanation:
http://www.bbc.co.uk/albanian/specials/115_extreme_english/p...
play - dramë
to earn - fitoj
to grow - rrit, kultivoj
to run a play - luaj, shfaq një dramë
mousetrap - çark (minjsh)
whodunit - (roman) policor, krimi
to perform - shfaq
performance - shfaqje
special announcement - njoftim i veçantë
tradition - traditë
to keep a secret - mbaj sekret
to lock - kyç
heart - zemër
high - i/e lartë
thë highest earning singer - këngëtar/e me fitimet më të mëdha
sort - lloj
Denis Haska
Albania
Local time: 05:27
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Lorela Senka
11 hrs

Yes  Besmira Gjoni
12 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search