bandwagon effect

Albanian translation: efekti "bandwagon"

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:bandwagon effect
Albanian translation:efekti "bandwagon"

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
14:55 Jun 25, 2010
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Psychology
Additional field(s): Economics, Government / Politics, Social Science, Sociology, Ethics, etc.
English term or phrase: bandwagon effect
Definition from WordNet:
The phenomenon of a popular trend attracting even greater popularity.

Example sentence(s):
  • Schmitt-Beck (1996) went further and hypothesized that media’s publishing of the electoral strengths of parties and candidates, which he documented through content analysis, would contribute to shaping voters’ expectations and stimulate a bandwagon effect. OhioLINK ETDs
  • But the experimental data tend to contradict the notion of the bandwagon effect as a rational partisan strategy. Jim Schnabel
  • On the other hand, if McCain surges in the polls in the last few days before the election, the bandwagon effect could have voters reconsidering and jumping off the Obama train. Yahoo! News
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

efekti "bandwagon"
Definition:
Efekti "bandwagon" është një fenomen ku njerëzit shpesh bëjnë dhe besojnë gjëra thjesht sepse shumë njerëz të tjerë bëjnë dhe besojnë të njëjtën gjë. Ky efet shpesh quhet dhe instinkti i turmës.
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2efekti "bandwagon"
Elvana Moore


  

Translations offered


6 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
efekti "bandwagon"


Definition from own experience or research:
Efekti "bandwagon" është një fenomen ku njerëzit shpesh bëjnë dhe besojnë gjëra thjesht sepse shumë njerëz të tjerë bëjnë dhe besojnë të njëjtën gjë. Ky efet shpesh quhet dhe instinkti i turmës.

Example sentence(s):
  • "Band-Wagon-effect" E para nga keto quhet "Band - Wagon - effect". E vecante e ketij modeli eshte se ketu regjistrohet nje tendence tek te dyshuarit dhe te pavendosurit, te cilet duhet te zgjedhin ne mes dy pikepamjeve apo personave me ngjyrime te ndryshme partiake, e turrjes/bashkangjitjes ne "karrocat" partiake qe kane me se shumti anetare. Kjo do te thote se te hamendurit/ te pavendosurit me lehte rreshtohen pas pikepamjeve te cilat kane dominim ne opinion; Ketu mund te flitet per nje "bashkevrapim partiak" Eshte me rendesi te jesh ne nje tabor me ekipin fitues, prandaj gjithnje e me shume persona u turren/bashkangjiten pikepamjeve apo politikaneve qe kane me se shumti perkrahje. Ne hulumtimet e shkencave mediale, teoria mbi "Band Wagon efect" eshte e vjeter: Qe para luftes se dyte boterore jane zhvilluar hulumtime mbi zgjedhjet e lira ne SHBA. Kjo teori eshte "droguese"/efikase per individet dhe grupimet, te cilet nuk jane kembengules dhe te qarte rreth ideve alternative, (te luhatshem ne pikepamje te tyre). Ne lidhje me kete, une, i referohem nje studimi interesant qe eshte zhvilluar ne SHBA, ne vitin 1989, gjate zgjedhjeve presidenciale, ne ms Georg Bush dhe Michael Dukakis: Statistikat qe tregonin rezultatet pozitive/prirese per njerin nga kandidatet, e qe transportoheshin nga mediat, shkaktonin ndikim te fuqishem tek shtresa e popullit me arsimim te ulet, se sa ne shtresen e popullit me arsimim te larte. (Lavrakas og Holley 1991 f. 166). - Debati që u zhduk. Qëllim apo rastësi  
  • Së dyti është përmbushja e të ashtuquajturës efekti “bandwagon” që do te thotë se dihet që njerëzit kanë prirjen të ndjekin turmën, dhe prandaj në rastin e sondazhit të Mjaftit, shpresohet prej mjaftistëve që njerëzit të përqafojnë më shumë prirjet anti-opozitare. - http://www.forumishqiptar.com/showthread  
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 09:43
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Gentiana Kasemi
4 days
  -> Thanks Genta, your opinion as one of the field is much appreciated! :)

Yes  Juliana Cullafiq
58 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search