trauma bonding

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:56 Aug 26, 2020
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Psychology
Additional field(s): Medical: Health Care, Psychology, Social Science, Sociology, Ethics, etc.
English term or phrase: trauma bonding
Definition from Psychology Today:
Trauma bonding is similar to Stockholm Syndrome, in which people held captive come to have feelings of trust or even affection for the very people who captured and held them against their will. This type of survival strategy can also occur in a relationship. It is called trauma bonding, and it can occur when a person is in a relationship with a narcissist.

Example sentence(s):
  • Over time, the trauma bonding will strengthen, making it more and more difficult for a person to recognize clear signs of emotional or physical abuse. AM-FM Treatment
  • No victim blaming. Instead, they realize that the partner is the abuser, exploiting the misuse of fear, excitement, and creating a trauma bonding codependency that is hard to escape from. Better Help
  • We look into trauma bonding as a way to explain, romanticize, and decode the characteristics of a relationship that feels or once felt so precious. Natasha Adamo
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question will remain open until an answer receives the required level of agreement from peers. Submission is still possible.


Summary of translations provided
5 +1lidhje traumatike, përngjitje traumatike
Mirela Lluka
4 +1kllapë traumatizuese, kllapë traumatike
Mirela Lluka


  

Translations offered


9 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
lidhje traumatike, përngjitje traumatike


Definition from own experience or research:
Përngjitja traumatike është ndjenja që zhvillohet kryesisht në marrëdhëniet me persona narcistë. Lind tek viktima si pasojë e mbajtjes peng në mëryrë të dhunshme, qoftë ky peng shpirtëror-emocional apo fizik.

Example sentence(s):
  • Me kalimin e kohës përngjitja traumatike forcohet duke e bërë gjithnjë e më të vështirë për një person të dallojë shenja të qarta të abuzimit shipirtëror apo fizik. - AM-FM Treatment  

Explanation:
Përngjitja traumatike është ndjenja që zhvillohet kryesisht në marrëdhëniet me persona narcistë. Lind tek viktima si pasojë e mbajtjes peng në mëryrë të dhunshme, qoftë ky peng shpirtëror-emocional apo fizik.
Karakteristikë është vështirësia e deri edhe pamundësia e viktimës për tu shkëputur nga ana emocionale nga dhunuesi dhe përpjekjet e vazhdueshme për të qenë e vlerësuar dhe e nderuar në sytë e dhunuesit.
Konsiderohet si mekanizëm mbrojtjeje që zhvillon viktima në përpjekjen për tu shkëputur nga dhunuesi.
Mirela Lluka
Greece
Local time: 07:32
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Edlira Lloha: Përngjitje traumatike më pëlqeu shumë. Jam për përdorimin e fjalëve shqipe kurdoherë që na jepet mundësia.
4 days
  -> Në fakt mendoj se fjala "kllapë" e jep akoma më mirë kuptimin. Sapo e postova.
Login to enter a peer comment (or grade)

14 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
kllapë traumatizuese, kllapë traumatike


Definition from own experience or research:
Kllapë traumatizuese, traumatike quhet lidhja që zhvillohet ndërmjet personave narcistë dhe viktimave të tyre. Është një lidhje që nuk është e lehtë të shkëputet viktima. Karakterizohet nga presioni emocional, fizik apo to dyja bashkë.

Example sentence(s):
  • Me kalimin e kohës kllapa traumatike forcohet duke e bërë gjithnjë e më të vështirë për një person të dallojë shenja të qarta të abuzimit shipirtëror apo fizik. - AM-FM Treatment  

Explanation:
Mëgjithëse kam përdorur edhe termin 'përngjitje traumatike' mu duk se akoma nuk e jepte mjaftueshëm karakterin detyrues të kësaj lidhjeje. E konsideroj se fjala 'kllapë' e arrin më mirë këtë kuptim.
Mirela Lluka
Greece
Local time: 07:32
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Edlira Lloha: Shumë faleminderit Mirela, Të lexoj me kërshëri. Kllapë është mëse e pranueshme, gjithashtu. Rëndësi ka që të jetë e lëvrueshme bukur. Fjala ‘konfabulim’ për shembull lëvrohet bukur. E dua këtë fjalë, ndonëse psikologjia i ka vënë vulën e vet.
33 mins
  -> Faleminderit Edlira
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search