God Bless you

Albanian translation: Zoti ju bekofte.

01:44 Aug 21, 2009
English to Albanian translations [Non-PRO]
Social Sciences - Religion
English term or phrase: God Bless you
I would like to express this term to a fellow Christian accountant who is Albanian. Thank you for your assistance.
Alan Whittemore
Albanian translation:Zoti ju bekofte.
Explanation:
I have translated a lot of religion articles and books and I know that this is the answer for sure.

--------------------------------------------------
Note added at 41 mins (2009-08-21 02:25:31 GMT)
--------------------------------------------------

God can be translated in “Perendia” and “ Zoti”. Both translation are right.God (Perendia) is more ritual, less daily, not the standard, while the word God (Zoti) more useful by Albanians, most simple, direct, non-liturgical. If you refer the Bible the word God is replaced by the personal pronouns like He, His, Him which means that we are dealing with a male gender. God (Perendia) is a female gender. This is another reason why “Zoti” is so useful in Albania.

I worked for the missionaries and God bless Albania (Zoti e bekofte Shqiperine) organization from 1991 – 1999. I still do a lot of translation for EMM and VMBM.
Selected response from:

Klementina Shahini
United States
Local time: 12:34
Grading comment
thank you and may God bless you.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +3Zoti të bekoftë! / Të bekoftë Zoti!
Gentiana Kasemi
5 -1Zoti ju bekofte.
Klementina Shahini
Summary of reference entries provided
Bible translation of "God"
Monika Coulson

  

Answers


10 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): -1
god bless you
Zoti ju bekofte.


Explanation:
I have translated a lot of religion articles and books and I know that this is the answer for sure.

--------------------------------------------------
Note added at 41 mins (2009-08-21 02:25:31 GMT)
--------------------------------------------------

God can be translated in “Perendia” and “ Zoti”. Both translation are right.God (Perendia) is more ritual, less daily, not the standard, while the word God (Zoti) more useful by Albanians, most simple, direct, non-liturgical. If you refer the Bible the word God is replaced by the personal pronouns like He, His, Him which means that we are dealing with a male gender. God (Perendia) is a female gender. This is another reason why “Zoti” is so useful in Albania.

I worked for the missionaries and God bless Albania (Zoti e bekofte Shqiperine) organization from 1991 – 1999. I still do a lot of translation for EMM and VMBM.


Klementina Shahini
United States
Local time: 12:34
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
thank you and may God bless you.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rezehana
7 hrs
  -> Thank you

disagree  Eva T: Shumë zyrtare dhe e distancuar! Përderisa i drejtohet një personi të vetëm, duhet të jetë në numrin njëjës (miqësore), pasi të dy folësit njihen.
1 day 19 hrs

neutral  Gentiana Kasemi: OK, por një anglishtfolës do ta kishte ndoshta të vështirë t'ia adaptonte përgjigjen tuaj në shumës kontekstit të vet e do t'i drejtohej të njohurit të tij me "ju"; mbi të gjitha nuk ka nga ta kuptojë që në vend të e-së fundore duhet të shkruajë ë-në.
5 days

disagree  Monika Coulson: 1. Misspelling of the last word; 2. Misleading explanation for the translation of the word "God". See Reference below...
6 days
Login to enter a peer comment (or grade)

5 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +3
god bless you
Zoti të bekoftë! / Të bekoftë Zoti!


Explanation:
...

Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 18:34
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Eva T: Pajtohem, pasi është thënie miqësore dhe e afrueshme (jo e distancuar me dikë të panjohur).
1 day 14 hrs
  -> Falemnderit Eva! Konteksti kërkon në fakt përdorimin e njëjësit.

agree  timi1982pr (X)
3 days 1 hr
  -> Falemnderit Shpëtim!

agree  Monika Coulson: Po, ne themi "Zoti të bekoftë" më shpesh se "Perëndia të bekoftë". Në kontekstin e dhënë, meqë personat njihen dhe janë miq, është më e natyrshme të përdoret forma miqësore (njëjës).
6 days
  -> Falemnderit Monika!
Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


6 days peer agreement (net): +1
Reference: Bible translation of "God"

Reference information:
The Albanian words "Perëndi" and "Zot" are two distinguished words in the Albanian Bible.

"Perëndi" and "Zot" do not mean the same thing (again, check the Albanian Bible, King James Version.)

"God" is always translated as "Perëndi."
"Lord" is always translated as "Zot."

God (Perëndi) and Lord (Zot) are not the same. Lord refers to Jesus Christ. God refers to the Father.

It is true that in Albanian we say "Zoti të bekoftë" very often. That is how we say it: "May the Lord bless you."

However, just because Albanians say "May the Lord bless you," it does not mean that the translation for the word "GOD" is "Zot."

They (Perëndia dhe Zoti) are different from each other, therefore, two different words. Once again, the Albanian Bible distinguishes these two words and we should translate them accordingly.

Hope this helps to clear up the confusion about the translation of the word "God" into Albanian.

Cheers,
Monika


--------------------------------------------------
Note added at 7 days (2009-08-28 02:17:52 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Dear Alan,
Thanks for your comment. The reason why the site did not allow you to award points to this answer is that this answer was a not-for-point answer (it is just a Reference.) I added this reference, to clear up the confusion that the first answer may have caused regarding the translation of the word "God" into Albanian. I am glad it was helpful to you. Thanks again.

Monika Coulson
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Note to reference poster
Asker: i tried to select your answer as the best, but this site doesn't allow me to choose you? so I will leave it!


Peer comments on this reference comment (and responses from the reference poster)
agree  Gentiana Kasemi: Në fakt "Perëndia" dhe "Zoti" janë dy koncepte të ndryshme të kristianizmit, dy faqe të së njëjtës medalje. Në italisht, përkthehen respektivisht si "Dio" e "Signore".
2 days 1 hr
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search