pulpit

Albanian translation: foltore, pult, katedër

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:pulpit
Albanian translation:foltore, pult, katedër
Entered by: Roland Lelaj

14:34 Jan 26, 2017
English to Albanian translations [PRO]
Religion
English term or phrase: pulpit
Përshëndetje,

Po përkthej një material për historinë e fesë dhe shpesh kam hasur terma me të cilët nuk jam shumë familjar.
Një nga këta është termi "pulpit" dhe shprehja është "... to preach at the pulpit".

Nga kërkimi kam gjetur se kjo pjesë e kishës nga ku prifti kryen lutjen e tij dhe lexon fragmente nga Bibla quhet "katedër" por desha të di nëse ka ndonjë term tjetër më specifik.

Faleminderit
Roland Lelaj
Canada
Local time: 10:32
foltore
Explanation:
Unë do të preferoja termin foltore.
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
Faleminderit Alban!
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +2foltore
Αlban SHPΑTΑ
5faltore
Klementina Shahini
Summary of reference entries provided
pult
Ledja

Discussion entries: 4

  

Answers


2 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
foltore


Explanation:
Unë do të preferoja termin foltore.

Αlban SHPΑTΑ
United States
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8
Grading comment
Faleminderit Alban!
Notes to answerer
Asker: Të falenderoj Alban për përgjigjen e shpejtë. Le të presim edhe mendimet e të tjerëve për një diskutim më të gjerë mbi këtë terminologji fetare.


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledja: "Foltore" ka përdorim të gjerë dhe ka zënë vend edhe në kontekstin e godinave fetare krahas fjalës "katedër".
7 hrs

agree  Juliana Cullafiq
17 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
faltore


Explanation:
ose katedër (e priftit)

Klementina Shahini
United States
Local time: 10:32
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


7 hrs
Reference: pult

Reference information:
Nga FESH:
PULT m. sh.
1. Tryezë e vogël dhe e pjerrët, që shërben për të vendosur mbi të një libër, partiturat etj.; katedër. Pulti i dirigjentit. Pulti i mësuesit. Vuri partiturat në pult.

Një nga përkthimet e fjalës "pult" gjendet gjithashtu si "pulpit" në "Alb-Eng Dictionary" nga Leonard Newmark. Por më duhet të pranoj që nuk gjendet ndonjë referencë në internet si përdorim gjatë një ligjërate fetare.

Ledja
United Kingdom
Native speaker of: Albanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search