rail gama

Albanian translation: kontroll/pamje hekurudhor/e me rreze gama

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:rail gama imaging
Albanian translation:kontroll/pamje hekurudhor/e me rreze gama
Entered by: Ledja

23:54 May 15, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Science - Science (general) / rail gama imaging
English term or phrase: rail gama
"Non-intrusive inspection systems: X-ray and gamma imaging, rail gamma imaging, radiation portal monitors"
Ledja
United Kingdom
Local time: 21:35
kontroll/pamje hekurudhor me rreze gama
Explanation:
Mirëmengjes Ledja e kolegë. Shpjegimi i këtij sistemi i sjellë nga Klemi është shumë i saktë. Në shqip unë do ta quaja ndryshe.

Përshëndetje dhe fund javë të mbarë të gjtihëve

--------------------------------------------------
Note added at 3 days16 hrs (2009-05-19 16:34:57 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Falemnderit Ledja :)
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 23:35
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +1kontroll/pamje hekurudhor me rreze gama
Fabiana Papastefani-Pezzoni


  

Answers


7 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
kontroll/pamje hekurudhor me rreze gama


Explanation:
Mirëmengjes Ledja e kolegë. Shpjegimi i këtij sistemi i sjellë nga Klemi është shumë i saktë. Në shqip unë do ta quaja ndryshe.

Përshëndetje dhe fund javë të mbarë të gjtihëve

--------------------------------------------------
Note added at 3 days16 hrs (2009-05-19 16:34:57 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Falemnderit Ledja :)

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 23:35
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Rrofsh, Fabiana. Teksa vazhdova me përkthimin, m'u bë e qartë se bëhej fjalë për lloje radiografish, ndaj duhet ta kisha shtruar më mirë pyetjen si "gamma imaging" - për momentin s'ma dha truri se "rail" ishte thjesht për hekurudhat.


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Αlban SHPΑTΑ
38 mins
  -> Falemnderit, Alban :)

disagree  Klementina Shahini: Gamma - imaging është emri i teknologjisë që përdoret për kotrollimin,inspektimin e objekteve të ndryshme,në rastin tonë atë të hekurudhave dhe si e tillë duhet të përkthehet si e tërë, si një fjalë apo koncept i vetëm.(see my add note
6 hrs
  -> Klemi, nuk kam nevojë të shoh shënimin tuaj pasi kam dy vjet që përkthej dok të Doganës së SHBA me terminologji të pranuar. Por ju falenderoj për shprehjen e mendimit tuaj, edhe pse ende mendoj se e keni gabim, dhe se jo çdo gjë përkth fjalë për fjalë.

agree  Monika Coulson: "Kontrolli hekurudhor me rreze gama"
3 days 8 hrs
  -> Faleminderit, Monika
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search