Digit In Down / Up

Albanian translation: Kontator

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Digit In Down / Up
Albanian translation:Kontator
Entered by: Fabiana Papastefani-Pezzoni

17:02 Apr 6, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Transport / Transportation / Shipping / pajisje automjetesh
English term or phrase: Digit In Down / Up
Nga një listë pajisjesh.
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 17:50
Kontator
Explanation:
Sherefedin, po provoj të sugjeroj këtë term. Nuk e di nëse është elektrik, apo elektronik.

Meqënëse thuhet up dhe down, do të jetë një nga ata kontatorë që numërojnë në sens të drejtë dhe të kundërt.

Unë nuk do tentoja të shqipëroja këtë term në "numrator", (nëse bëhet fjalë për një kontator) pasi do është një gjë krejt ndryshe nga kontatori.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 18:50
Grading comment
Faleminderit Fabi dhe "kërkoj falje për vonesën!
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
3 +1Kontator
Fabiana Papastefani-Pezzoni


Discussion entries: 2

  

Answers


41 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +1
digit in down / up
Kontator


Explanation:
Sherefedin, po provoj të sugjeroj këtë term. Nuk e di nëse është elektrik, apo elektronik.

Meqënëse thuhet up dhe down, do të jetë një nga ata kontatorë që numërojnë në sens të drejtë dhe të kundërt.

Unë nuk do tentoja të shqipëroja këtë term në "numrator", (nëse bëhet fjalë për një kontator) pasi do është një gjë krejt ndryshe nga kontatori.


    Reference: http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.electronic...
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 18:50
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 12
Grading comment
Faleminderit Fabi dhe "kërkoj falje për vonesën!

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Gentiana Kasemi: Arsyetimi edhe mua më çon tek kjo fjalë. Pastaj "Kontator" ka hyrë në përdorim gjerësisht në Shqipëri.
2 days 18 hrs
  -> Falemnderit Genta
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search