furnish

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
14:59 Nov 2, 2009
English to Czech translations [PRO]
Tech/Engineering - Paper / Paper Manufacturing
Additional field(s): Chemistry; Chem Sci/Eng
English term or phrase: furnish
Definition from Neenah Paper, Inc.:
The mixture of fiber and other materials that is blended in the water suspension, or slurry, from which paper or board is made; usually about 1% solid material with 99% or the balance being water.

Example sentence(s):
 • This "furnish", containing 99% water or more, is pumped into the headbox of the paper machine. From the headbox, the furnish is dispensed through a long, narrow "slice" onto the "wire", a moving continuous belt of wire or plastic mesh. bulkmsm.com - Karl Loren
 • If the process water is allowed to cycle up with contaminants and ink, the more difficult it is to produce clean, bright, good quality furnish. Getting these materials out of the mill system always improves the quality of the process water, which will further improve the production of quality recycled furnish and will reduce effluent loadings. RISI, Inc.
 • With better grades of paper, care is taken to produce a furnish that is chemically neutral (pH 7 on the acid-base scale). For a paper to have long life, it must be acid-free. Net Industries and its Licensors
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question will remain open until an answer receives the required level of agreement from peers. Submission is still possible.


Summary of translations provided
4 +1papírovina
David König
4 -1zanáška
Sarka Rubkova


  

Translations offered


1 hr   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
papírovina


Definition from own experience or research:
Papírovina je směs vody, celulozových vláken a případně dalších přímesí, která se přivádí na síta, kde se pevná složka této suspenze pomalu usadí. Vysušením takto vzniklé vrstvy propletených vláken vzniká papír.

Example sentence(s):
 • Ve chvíli, kdy opouští vstupní část papírenského stroje, obsahuje papírovina pouze 1 % vlákniny a 99 % vody. - web  
David König
Czech Republic
Local time: 10:18
Native speaker of: Native in CzechCzech

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Jiri Farkac
15 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

20 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): -1
zanáška


Definition from Ministry of the Environment:
Zanáška - souhrn vstupních vláknin a pomocných chemických prostředků (PCHP). Udává se v procentech, obvykle na absolutní sušinu vláknin.

Example sentence(s):
 • Kromě standardního spotřebitelského odpadu (průmyslového i komunálního) je za sběrový papír také považován papír, karton a lepenka a výrobky z nich s vadami, které znemožňují jejich použití pro daný účel, získané z vlastní výrobní jednotky, resp. daného papírenského stroje, maximálně však do 15 % vlákninové zanášky. - Ministry of the Environment  
 • Trend zvyšování spotřeby sběrového papíru přitom pokračuje a jeho podíl v zanášce ve výrobě papírů činí kolem 45 %. - Svět tisku  
 • Moderní výzkum ukazuje, že poškození je způsobeno přítomností látek degradujících celulózu v zanášce a v materiálech přidávaných do papíru během jeho výroby. - ČSN ISO 9706 (502195)  
Sarka Rubkova
Czech Republic
Local time: 10:18
Native speaker of: Native in CzechCzech
PRO pts in category: 23

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
No  Jiri Farkac: Zanáška je pojem týkající se spíš složení surovin k výrobě papíru. Není to směs s 99 % vody čerpaná na síto papírenského stroje, jak je uvedeno v zadání.
9 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search