application design

Macedonian translation: апликативен проект

11:28 Oct 5, 2018
English to Macedonian translations [PRO]
Tech/Engineering - Construction / Civil Engineering / Examples: microbiology, e
English term or phrase: application design
Development of tunnel preliminary and application designs which have been designed according to TBM method.

Development of application designs for link road and level junctions, as well as traffic designs in connection therewith.

Application designs for lighting, ventilation, control systems and communication pertaining to the tunnels.
ssanndrra
Local time: 08:49
Macedonian translation:апликативен проект
Explanation:
1) ...При проектирање и градење на тунели се применуваат соодветните стандарди, прописите за противпожарна заштита, санитарните прописи, прописите за заштита при работа и другите прописи што се однесуваат на проектирањето и градењето на градежните објекти. Тунелите треба да бидат проектирани и градени така што да обезбедат сигурен и уреден сообраќај, како и нивно едноставно и економично одржување.
При изработката на идејниот проект на тунел, треба да се извршат геофизички мерења, сондажни дупчења, геолошки картирања и хидролошки снимања. При изработка на главниот проект на тунел, а заради добивање посигурни податоци, истражните работи се дополнуваат. Тунелите се проектираат и се градат во права или во кривина, а можат да бидат делумно во права и делумно во кривина (чл. 68- 70 од долунаведениот Правилник).
Инвестициона, техничка документација. Инвестиционата техничка документација за тунелот се изработува во вид на идеен проект и главен проект (чл. 81 од Правилникот).
Извор: Правилник за нормативи и стандарди за проектирање и градење на долниот строј на пругите, Сл. весник на РМ, бр. 98/07

2) Националната канцеларија за трансфер на технологии (НКТТ) ќе поддржи проекти од неколку дополнителни области: хемиска, фармацевтска, металуршка, машинска, автомобилска индустрија, креативни индустрии и туризам, доколку со нив се идентификуваат издржливи резултати од истражување и развој, искуство во водење апликативни проекти и посветеност
Извор: Програма на економски реформи, Министерство за финансии на РМ, 2017 год.

3) ....На стручен план нејзиниот придонес е преку учество во изработка на апликативни проекти од областа на рударството, заштитата на животната средина, безбедност и здравје при работа и управување со отпад...
Извор: Реферат објавен во Билтен на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, Факултет за природни и технички науки, 2016, стр. 21.--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2018-10-05 15:28:21 GMT)
--------------------------------------------------

Во случајов, "preliminary design" подразбира идеен проект, додека „application design“ или апликативниот проект (за работите наведени погоре) е дел од главниот проект, што опфаќа повеќе проекти, планови, цртежи, елаборати, итн. Тие заедно претставуваат дел од техничката документација која мора да биде изработена во согласност со прописите и стандардите.
Selected response from:

Dragana Doroska
Macedonia (FYROM)
Local time: 08:49
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +2апликативен проект
Dragana Doroska
4применлив/апликативен дизајн
Ivan Dimoski


  

Answers


49 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
применлив/апликативен дизајн


Explanation:
Верувам дека предлогот во двете варијанти погоре одговара во контекстот

Ivan Dimoski
Macedonia (FYROM)
Local time: 08:49
Specializes in field
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian, Native in SerbianSerbian
PRO pts in category: 397
Login to enter a peer comment (or grade)

3 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
апликативен проект


Explanation:
1) ...При проектирање и градење на тунели се применуваат соодветните стандарди, прописите за противпожарна заштита, санитарните прописи, прописите за заштита при работа и другите прописи што се однесуваат на проектирањето и градењето на градежните објекти. Тунелите треба да бидат проектирани и градени така што да обезбедат сигурен и уреден сообраќај, како и нивно едноставно и економично одржување.
При изработката на идејниот проект на тунел, треба да се извршат геофизички мерења, сондажни дупчења, геолошки картирања и хидролошки снимања. При изработка на главниот проект на тунел, а заради добивање посигурни податоци, истражните работи се дополнуваат. Тунелите се проектираат и се градат во права или во кривина, а можат да бидат делумно во права и делумно во кривина (чл. 68- 70 од долунаведениот Правилник).
Инвестициона, техничка документација. Инвестиционата техничка документација за тунелот се изработува во вид на идеен проект и главен проект (чл. 81 од Правилникот).
Извор: Правилник за нормативи и стандарди за проектирање и градење на долниот строј на пругите, Сл. весник на РМ, бр. 98/07

2) Националната канцеларија за трансфер на технологии (НКТТ) ќе поддржи проекти од неколку дополнителни области: хемиска, фармацевтска, металуршка, машинска, автомобилска индустрија, креативни индустрии и туризам, доколку со нив се идентификуваат издржливи резултати од истражување и развој, искуство во водење апликативни проекти и посветеност
Извор: Програма на економски реформи, Министерство за финансии на РМ, 2017 год.

3) ....На стручен план нејзиниот придонес е преку учество во изработка на апликативни проекти од областа на рударството, заштитата на животната средина, безбедност и здравје при работа и управување со отпад...
Извор: Реферат објавен во Билтен на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, Факултет за природни и технички науки, 2016, стр. 21.--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2018-10-05 15:28:21 GMT)
--------------------------------------------------

Во случајов, "preliminary design" подразбира идеен проект, додека „application design“ или апликативниот проект (за работите наведени погоре) е дел од главниот проект, што опфаќа повеќе проекти, планови, цртежи, елаборати, итн. Тие заедно претставуваат дел од техничката документација која мора да биде изработена во согласност со прописите и стандардите.


    https://www.finance.gov.mk/files/u9/ERP_2017_2019_MK_Mac.pdf
Dragana Doroska
Macedonia (FYROM)
Local time: 08:49
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian
PRO pts in category: 20
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Darko Ivanovski
17 hrs
  -> Благодарам:-)

agree  Slobodan Milevski:
3 days 19 hrs
  -> Благодарам:-)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search