BATNA

Polish translation: BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement) – najlepsza alternatywa negocjowanego porozumienia

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:56 Jul 1, 2020
English to Polish translations [PRO]
Bus/Financial - Business/Commerce (general)
Additional field(s): Business/Commerce (general), Economics, Finance (general), Marketing / Market Research
English term or phrase: BATNA
Definition from TapRun.com:
Acronym for 'best alternative to negotiated agreement.' It is the next-most desirable choice a potential customer has with respect to your offering. The more alluring the BATNA, the lower your pricing power becomes. Note that 'doing nothing' can be a BATNA.

Example sentence(s):
 • BATNA is often used in negotiation tactics and should always be considered before a negotiation takes place. It is never wise to enter into a serious negotiation without knowing your BATNA. Corporate Finance Institute
 • The power of your BATNA affords you the leverage to ask for more. If you don’t get what you’re looking for, then you can turn to your best alternative. A strong BATNA is like a warm, fuzzy insurance policy. A strong alternative provides you with two possibilities. Either you reach an agreement with more favorable terms, or you simply say “no deal,” because you have a good alternative plan. Negotiation Experts
 • This type of BATNA asymmetry can occur in several varieties (e.g., no BATNA vs. strong BATNA, or deals where the incentives on each side are completely different). A negotiator’s BATNA-based power in these situations is virtually meaningless as would be any corresponding strategy based on the same. Harvard Business Review
Glossary-building KudoZ
Question posted on behalf of translation team:
GBK economics and finances specialists


This question is closed

Polish translation:BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement) – najlepsza alternatywa negocjowanego porozumienia
Definition:
BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement) – najlepsza alternatywa negocjowanego porozumienia
Selected response from:

mike23
Poland
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
3 +2BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement) – najlepsza alternatywa negocjowanego porozumienia
mike23
4 +1najlepsza z alternatyw negocjowanego porozumienia
Frank Szmulowicz, Ph. D.


  

Translations offered


9 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
najlepsza z alternatyw negocjowanego porozumienia


Definition from Encyklopedia Zarządzaniamfiles.pl › i:
BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement, tłumaczenie: najlepsza z alternatyw negocjowanego porozumienia). Rola BATNA jest oparta na przygotowaniu przez negocjatora pewnego "wzorca", jako oczekiwanego rezultatu negocjacji w celu porównania z nim spodziewanych efektów bieżących rozmów. Kiedy rezultaty negocjacji okażą się lepsze niż BATNA, wtedy należy kończyć negocjacje na uzyskanych warunkach, natomiast, jeżeli okaże się, że partner proponuje zawarcie umowy na warunkach gorszych niż nasza BATNA, należy zrezygnować z negocjacji i realizować "rozwiązanie alternatywne".

BATNA jako "wzorzec" nie jest wcześniej ustaloną przez nas granicą wszelkich ustępstw. Pozwala ona stwierdzić, jak dalece oferty strony drugiej pasują do opracowanych alternatywnych rozwiązań, z których możemy ewentualnie skorzystać. Kiedy bardziej atrakcyjne jest rozwiązanie alternatywne, dysponujemy wtedy większą siłą negocjacyjną i negocjator jest mniej uległy wobec wysuwanych żądań strony drugiej. I odwrotnie: im mniejszą liczbę różnych rozwiązań alternatywnych posiada kontrahent oraz im mniej korzystne są z jego punktu widzenia, tym mniejsza jest siła negocjacyjna.

BATNA jest najprostszą alternatywą, najlepszym sposobem działania, satysfakcjonującym interesy negocjatora bez porozumienia z drugą stroną (Ury, 1995, s. 41).

Example sentence(s):
 • BATNA (Best Alternative to Negotiated Agreement), to najlepsza alternatywa do negocjowanego porozumienia. Im atrakcyjniejsza jest nasza najlepsza alternatywa, tym swobodniej będziemy się czuć prosząc o więcej w obecnych negocjacjach. Trudno przecenić znaczenie BATNA w negocjacjach. Należy jednak pamiętać, że mocna BATNA to coś więcej niż dobry plan B. - Poradnik negocjatora  
 • Najlepsza alternatywa do wynegocjowanego porozumienia. Jest to swego rodzaju PLAN ”B”, czyli rozwiązanie alternatywne, które negocjujący podejmie, gdy w wyniku przebiegu negocjacji nie dojdzie do żadnego porozumienia, lub jedyne porozumienie możliwe do osiągnięcia będzie nieakceptowalne przez tego negocjatora. BATNA można, a nawet powinno się przygotowywać do każdego rodzaju negocjacji i każdej sytuacji, od prostych negocjacji cenowych do rozwiązywania skomplikowanych konfliktów. Jej posiadanie oraz to jak mocna jest to alternatywa wpływają bezpośrednio na siłę Twojej pozycji jako negocjatora. Określenie swojej BATNA nie zawsze jest proste, niekiedy wymaga wysiłku i poświęcenia czasu, ale warto to zrobić, gdyż jest to jeden z najważniejszych elementów negocjacji zwiększających szansę na odniesienie sukcesu. - my pro con  
Frank Szmulowicz, Ph. D.
United States
Local time: 01:45
Native speaker of: Native in EnglishEnglish, Native in PolishPolish
PRO pts in category: 882

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  mike23: That is the best alternative :)
2 mins
  ->  From Voltaire's Candide: "all is for the best" in the "best of all possible worlds".
Login to enter a peer comment (or grade)

9 hrs   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +2
BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement) – najlepsza alternatywa negocjowanego porozumienia


Definition from https://supertrans2014.files.wordpress.c:
BATNA (Best Alternative To Negotiated Agreement) – najlepsza alternatywa negocjowanego porozumienia

Example sentence(s):
 • Przygotowanie do negocjacji powinno obejmować ustalenie BATN-y (ang. Best alternative to a negotiated agrement). Jest to najlepsze rozwiązanie wypracowane poza stołem negocjacyjnym. W sytuacji, kiedy nie dojdzie do zawarcia porozumienia z kontrahentem, swój interes można zrealizować za pośrednictwem najkorzystniejszej alternatywy. BATNA przydaje się także w trakcie prowadzonych rozmów. To ona powinna stanowić punkt odniesienia – składane oferty należy z nią porównywać i sprawdzać, czy warunki kontraktu są rzeczywiście aż tak atrakcyjne. - https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-batna  

Explanation:
BATNA, czyli najlepsza z alternatyw negocjowanego porozumienia

z ang. BEST ALTERNATIVE TO A NEGOTIATED AGREEMENT

Wiadomo, iż negocjacje to proces dwu- lub wielostronnego komunikowania się będący sekwencją wzajemnych posunięć związanych z układaniem się stron w sytuacji konfliktu interesów (bądź rozbieżności) w celu wypracowania porozumienia. Jak zatem osiągnąć zadawalający wynik negocjowania? Oczywiście należy przygotować się do negocjacji. Podstawowym elementem takiego przygotowania jest określenie BATNY.

Wg. R. Ury BATNA jest najprostszą alternatywą, najlepszym sposobem działania, satysfakcjonującym interesy negocjatora bez porozumienia się z drugą stroną.

BATNA jest rozwiązaniem działającym w interesie każdej osoby, która opracowała ją na własny użytek. Nie pozwala ona na pochopne akceptowanie niekorzystnych dla nas warunków, jak również chroni przed odmową akceptacji warunków, których przyjęcie leży w naszym interesie.
http://karieraprawnika.pl/co-nowego-newsroom/item/288-negocj...
mike23
Poland
Local time: 07:45
Native speaker of: Native in PolishPolish
PRO pts in category: 614

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Frank Szmulowicz, Ph. D.
1 hr
  -> En masse, Young Friends! In happiness our ends. (Mickiewicz)

Yes  Katarzyna Kucharska: Batna funkcjonuje po polsku https://www.youtube.com/watch?v=KTo9csprrr4
8 hrs
  -> Dziękuję bardzo.
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search