Non-Pharmaceutical interventions (NPIs)

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
00:54 May 22, 2020
English to Slovak translations [PRO]
COVID-19 - Medical - Medical (general)
Additional field(s): Medical: Health Care, Science (general)
English term or phrase: Non-Pharmaceutical interventions (NPIs)
Definition from Climson University:
As they relate to COVID-19, the CDC defines non-pharmaceutical interventions (NPIs) as actions, apart from getting vaccinated and taking medicine, that people and communities can take to help slow the spread of illnesses like pandemic influenza (flu). NPIs are also known as community mitigation strategies. When a new flu virus spreads among people, causing illness worldwide, it is called pandemic flu. Because a pandemic flu virus is new, the human population has little or no immunity against it. This allows the virus to spread quickly from person to person worldwide. NPIs are among the best ways of controlling pandemic flu when vaccines are not yet available.

Example sentence(s):
 • The outbreak containment strategies in China based on non-pharmaceutical interventions (NPIs) appear to be effective, but quantitative research is still needed to assess the efficacy of NPIs and their timings. Using epidemiological and anonymised human movement data, here we develop a modelling framework that uses daily travel networks to simulate different outbreak and intervention scenarios across China. Nature
 • Non-pharmaceutical interventions for pandemic influenza, national and community measures. National Center for Biotechnology Info.
 • Non-pharmaceutical interventions (NPIs) and virus testing are melded in the effort to flatten the curve, thus reducing the number of new cases occurring daily and offering healthcare systems and public authorities the time to prepare for the coming wave of infections. However, given the resulting instability of the social and economic situation, both federal and state governments are chafing to return to normalcy as soon as possible. News Medical
Glossary-building KudoZ
Question posted on behalf of translation team:
GBK medical and pharma specialists


This question will remain open until an answer receives the required level of agreement from peers. Submission is still possible.


Summary of translations provided
4nefarmaceutické protiopatrenia
aiana


  

Translations offered


126 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
nefarmaceutické protiopatrenia


Definition from Oznámenie Európskej komisie:
"V členských štátoch a tretích krajinách sa zaviedlo niekoľko nefarmaceutických protiopatrení, ako je obmedzenie pohybu, sociálny odstup, používanie rúšok na verejných priestranstvách a kontroly hraníc"

Example sentence(s):
 • "Tento dokument je založený na názore ECDC experta pre nefarmaceutické protiopatrenia v súčasnosti vyvíjané pre použitie proti pandemickej chrípke. ... Primárnou úlohou nefarmaceutických protiopatrení je redukcia dopadu vypuknutia redukovaním počtu kontaktov, ktoré môžu viesť k prenosu ochorenia. V závislosti od rozsahu, v ktorom sú implementované, môžu nefarmaceutické protiopatrenia oneskoriť vrchol epidémie a redukovať celkový počet prípadov, počet prípadov počas vrcholu epidémie a celkový počet ťažkých prípadov a úmrtí." - Preklad dokumentu od CDC  
 • "Na strane 7 by bod 16 písm. e) mal znieť: „e) medzi členskými štátmi podporovala zosúladenie príslušných nákladovo efektívnych opatrení vypracovaných s cieľom chrániť a zachraňovať životy a účinne minimalizovať riziko zvyšovania počtu prípadov ochorenia COVID-19, ako aj jednotné uplatňovanie primeraných pravidiel pre nefarmaceutické protiopatrenia vrátane izolácie, karantény a obmedzenia kontaktu medzi ľuďmi na základe aktuálnej dynamiky vývoja epidemiologickej situácie, a to v súlade s vedeckými odporúčaniami Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb a WHO;“" - Preklad dokumentu Rady EÚ  
 • ""Naše zistenia naznačujú, že nefarmaceutické opatrenia nielen že znižujú úmrtnosť, ale môžu aj zmierniť negatívne ekonomické dosahy pandémie," píšu vo svojej štúdii s tým, že niektorým mestám sa následne darilo dokonca ekonomicky lepšie." - Dokment SOZZaSS  

Explanation:
Výrazy "nefarmaceutické protiopatrenia" a "nefarmaceutické opatrenia" sa používajú zameniteľne (zdroj: https://korona.unm.sk/ecdc-pokyny-k-pouzitiu-nefarmaceuticky... Niekedy sa vyskytuje aj preklad "nefarmaceutické zásahy" (zdroj: https://www.tasr.sk/tasr-clanok/TASR:20200608TBB00398).
aiana
United Kingdom
Local time: 20:07
Native speaker of: Native in SlovakSlovak
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search