International Translation Day 2017

Join ProZ.com/TV for a FREE event on September 26-27th celebrating International Translation Day! 50+ hours of content, Chat, Live Q&A & more. Join 1,000's of linguists from around the globe as ProZ.com/TV celebrates International Translation Day.

Click for Full Participation
KudoZ home » English to Albanian » Advertising / Public Relations

cheat sheet

Albanian translation: fletë udhëzimesh mbi bukurinë

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:beauty "cheat sheet"
Albanian translation:fletë udhëzimesh mbi bukurinë
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

22:48 Mar 23, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Art/Literary - Advertising / Public Relations / Fashion
English term or phrase: cheat sheet
Do te doja te dija cili eshte termi me i sakte qe mund te perdoret ne Shqip per kete term ne anglisht. E kam shume te qarte kuptimin dhe perdormin e tij por nuk po e gjej dot termin e duhur ne Shqip.
Ky eshte konteksti me pak fjale:

[.. Want one less thing to stress about this season? Please join us for your beauty "cheat sheet"...]

Ju falenderoj per sugjerimet tuaja.
TrueBaller
Local time: 12:39
shihni mëposhtë...
Explanation:
Mimoza,

Të gjithë e dimë që cheat sheet do të thotë pak a shumë letër kopjimi (kur bën hile në provim etj.)

Në lidhje me shprehjen e mëposhtme unë do ta kuptoja kështu:

Please join us for your beauty "cheat sheet"...]

Na u bashkoni për të gjetur sekretin e bukurisë suaj!
Bashkohuni me ne për të ditur sekretin e bukurisë suaj!
Mund të ketë dhe shprehje të tjera që tani nuk më vijnë ndërmend.

Ju faleminderit,
Keti
Selected response from:

Translation Link
United States
Local time: 12:39
Grading comment
Keti, Fabiana, edhe nje here ju falenderoj per ndihmen tuaj. Shendet e te mira!
3 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
3 +1shihni mëposhtë...
Translation Link


  

Answers


34 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +1
shihni mëposhtë...


Explanation:
Mimoza,

Të gjithë e dimë që cheat sheet do të thotë pak a shumë letër kopjimi (kur bën hile në provim etj.)

Në lidhje me shprehjen e mëposhtme unë do ta kuptoja kështu:

Please join us for your beauty "cheat sheet"...]

Na u bashkoni për të gjetur sekretin e bukurisë suaj!
Bashkohuni me ne për të ditur sekretin e bukurisë suaj!
Mund të ketë dhe shprehje të tjera që tani nuk më vijnë ndërmend.

Ju faleminderit,
Keti

Translation Link
United States
Local time: 12:39
Meets criteria
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in EnglishEnglish
PRO pts in category: 7
Grading comment
Keti, Fabiana, edhe nje here ju falenderoj per ndihmen tuaj. Shendet e te mira!

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: "Ejani tek ne" do më tingëlonte njëçikëz më mirë mua, por jam dakord me Ketin.
9 hrs
  -> Po falemnderit, Fabiana, edhe mua kjo më tingëllon më mirë :-) Keti
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search