KudoZ home » English to Albanian » Art/Literary

cut a bit of slack

Albanian translation: I jep një mundësi tjetër

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:cut a bit of slack
Albanian translation:I jep një mundësi tjetër
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

22:04 Nov 8, 2000
English to Albanian translations [PRO]
Art/Literary
English term or phrase: cut a bit of slack
'cut "him" a bit of slack
Vjollca Martinson
Local time: 09:31
I jep një mundësi tjetër
Explanation:
Desha të shtoja se nga vjen origjina e kësaj shprehjeje. "Slack" është një si lloj litari. Nëse po varet dikush me litar dhe ti i pret vetëm disa fije të litarit, ai person nuk do të vdesë, dhe në këtë mënyrë i ke dhënë një shans tjetër për të jetuar...
:)
Selected response from:

Monika Coulson
Local time: 09:31
Grading comment
Thank you
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
na +5I jep një mundësi tjetër
Monika Coulson


  

Answers


2 hrs peer agreement (net): +5
I jep një mundësi tjetër


Explanation:
Desha të shtoja se nga vjen origjina e kësaj shprehjeje. "Slack" është një si lloj litari. Nëse po varet dikush me litar dhe ti i pret vetëm disa fije të litarit, ai person nuk do të vdesë, dhe në këtë mënyrë i ke dhënë një shans tjetër për të jetuar...
:)

Monika Coulson
Local time: 09:31
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 364
Grading comment
Thank you

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rozafa
1003 days

agree  Borana Moisiu
1005 days

agree  Eva T
1027 days

agree  Flamur
1039 days

agree  aneta_xh
1082 days
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search