KudoZ home » English to Albanian » Bus/Financial

International Commodity Agreements

Albanian translation: Marrëveshje Ndërkombëtare e Mallrave për Shitje

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:International Commodity Agreements
Albanian translation:Marrëveshje Ndërkombëtare e Mallrave për Shitje
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

05:46 Mar 25, 2003
English to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial
English term or phrase: International Commodity Agreements
Business
Mira
Marrëveshje ndërkombëtare mbi lëndët e para
Explanation:
International Commodity Agreements - Marrëveshje ndërkombëtare mbi lëndët e para

HTH,
Matt

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-27 02:14:03 (GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Mira,
mund të më kontaktoni personalisht, no problem. Gjithashtu për t\'ju ndihmuar më shumë mund ta gjeni këtë përgjigje në fjalorin e biznesit dhe të legjislacionit ekonomik botuar nga shtëpia botuese \"Elena Gjika\".

Është interesant të shikosh se disa gjuhë të tjera evropiane përdorin të njëjtën terminologji.

Frëngj.: Accord sur les matiẻres premiẻres
Ital.: Accordo sulle materie prime
Sp.: Acuerde de materias primas

Feel free to contact me for additional references.
Matt
Selected response from:

Matthew Coulson
Grading comment
Thanks Matthew, You have been very helpful. Mira
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +4Marrëveshje Ndërkombëtare për Mallrat (për Tregun e Mallrave)
Diana Kristo
5 +1Marrëveshje ndërkombëtare mbi lëndët e para
Matthew Coulson
5 +1Marrëveshje ndërkombëtare mbi produktet
Anila Mayhew
5Marrevëshjet Ndërkombëtare mbi Produktet
xxxAlbanMullaj
4Marreveshje Nderkombetare per Metalet e Çmuara
Roland Gjoni


  

Answers


2 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
Marrëveshje ndërkombëtare mbi lëndët e para


Explanation:
International Commodity Agreements - Marrëveshje ndërkombëtare mbi lëndët e para

HTH,
Matt

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-27 02:14:03 (GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Mira,
mund të më kontaktoni personalisht, no problem. Gjithashtu për t\'ju ndihmuar më shumë mund ta gjeni këtë përgjigje në fjalorin e biznesit dhe të legjislacionit ekonomik botuar nga shtëpia botuese \"Elena Gjika\".

Është interesant të shikosh se disa gjuhë të tjera evropiane përdorin të njëjtën terminologji.

Frëngj.: Accord sur les matiẻres premiẻres
Ital.: Accordo sulle materie prime
Sp.: Acuerde de materias primas

Feel free to contact me for additional references.
Matt

Matthew Coulson
PRO pts in pair: 44
Grading comment
Thanks Matthew, You have been very helpful. Mira

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  xxxAlbanMullaj: mendoj se ne shumes eshte me e sakte , megjithatë jam dakort që janë lëndët e para
7 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
Marrëveshje ndërkombëtare mbi produktet


Explanation:
E dashur Mira,

Nevojitet me shume kontekst per te percaktuar kuptimin e plote te fjalise. Une po jap disa perkufizime te fjales "commodity" dhe sugjerimet e mia ne lidhje me disa variente te mundshme perkthimi.

Commodity is:

an economic good; especially: a product of agriculture, mining or sometimes manufacture as distinguished from services.

A physical substance, such as food, grains, and metals, which is interchangeable with another product of the same type, and which investors buy or sell, usually through futures contracts.

More generally, a product which trades on a commodity exchange; this would also include foreign currencies and financial instruments and indexes.

Ja dhe disa perkufizime ne shqip:

Mall - produkt i punes qe ploteson nje nevoje te njeriut dhe qe prodhohet per t'u kembyer ose per t'u shitur; send i prodhuar per t'u shitur

Produkt - send me vlere, mjet, vegel etj. qe pergatitet ne nje fabrike, ne nje ndermarrje; lende qe nxirret me menyre te ndryshme industriale, kimike etj.; dicka e dobishme qe merret nga punimi i tokes, nga bagetite etj.; cdo gje qe prodhohet prodhim

Artikull - lloj prodhimi, malli a sendi, i caktuar per t'u shitur.


Ja dhe disa variante te mundshme per fjaline tuaj:

Marrëveshje ndërkombëtare mbi produktet

Marrëveshje ndërkombëtare mbi mallrat

Marrëveshje ndërkombëtare mbi artikujt e konsumit të gjerë

Konteksti juaj do te jete vendimtar ne perdorimin e termit te duhur ne kete rast.

Shpresoj t'ju kem ndihmuar.

Anila    Webster's dictionary; Online search
    Fjalori anglisht-shqip; Fjalori i gjuhes shqipe
Anila Mayhew
United States
Local time: 11:10
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 4

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  xxxAlbanMullaj
5 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

2 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Marreveshje Nderkombetare per Metalet e Çmuara


Explanation:
Eshte e veshtire ta perkthesh te shkeputur kete fjali por edhe ky mund te jete nje nga variantet.

Roland Gjoni
Local time: 20:10
PRO pts in pair: 12
Login to enter a peer comment (or grade)

7 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +4
Marrëveshje Ndërkombëtare për Mallrat (për Tregun e Mallrave)


Explanation:
Nën këtë emërtim të përgjithshëm, ka shumë marrëveshje të ndryshme rregullatore të tregut të mallrave (produkteve p.sh., të kafesë). Quhen ndryshe edhe sisteme të kontrollit të tregut ndërkombëtar të mallrave (The Systems of Controlling the International Commodity Market)

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-25 13:58:20 (GMT)
--------------------------------------------------

Në shqip themi \"marrëveshje për\" jo \"marrëveshje mbi\". Mbi është ndikim i anglishtes.


--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-25 16:56:31 (GMT)
--------------------------------------------------

Mall- produkt i punës, që plotëson një nevojë të njeriut dhe që prodhohet për t\'u këmbyer ose shitur.

Produkt- prodhimi i një dege të ekonomisë, i një ndërmarrjeje etj.; çdo gjë që prodhohet.

\"Fjalor i Shqipes së Sotme\", Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë.

Kuptimi i fjalës \"commodity\" në anglisht, në këtë kontekst është:
\"An article of commerce\", pra kuptimi i dytë i fjalës sipas
Merriam-Webster\'s Collegiate DictionaryDiana Kristo
United States
Local time: 13:10
Native speaker of: Albanian
PRO pts in pair: 38

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledia Kita: Plotësisht dakort; punë të mbarë
2 hrs

agree  Edlira BABAMUSTA (MCIL)
6 hrs

agree  DiJ: Edhe une keshtu do ta kisha perkthyer "Marrëveshje Ndërkombëtare për Mallrat"
2 days 3 hrs

agree  Anila Mayhew: Kjo eshte pergjigjja e sakte.
2 days 9 hrs

agree  Borana Moisiu: Totally agree
138 days

disagree  Eva T: 'Commodity' nuk eshte 'Mallra', por eshte 'Mallra per shitje'. Ekziston nje ndryshim i madh mes ketyre te dyjave.
160 days
Login to enter a peer comment (or grade)

7 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
Marrevëshjet Ndërkombëtare mbi Produktet


Explanation:
mendoj qe duhet ne shumës

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-25 13:28:52 (GMT)
--------------------------------------------------

Marrëveshjet Ndërkombëtare mbi Lëndët e Para

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-25 13:35:33 (GMT)
--------------------------------------------------

Marrëveshjet Ndërkombëtare mbi Produkte të Lëndës së Parë

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-25 16:02:22 (GMT)
--------------------------------------------------

Producing commodities such as coffee, cotton or tobacco for the international markets is a hazardous business. All are grown commercially in Zambia. Commodity markets are characterised by instability and uncertainty. This uncertainty may arise due to

Commodities
MT 6.55 Materials and products
FR Produit de base
SP Producto básico
SN As opposed to semi-manufactured or finished products; materials in their original state, or processed only enough to be prepared for marketing in international trade.
UF Primary products
NT1 Raw materials
RT Agricultural products

--------------------------------------------------
Note added at 2003-03-25 16:09:41 (GMT)
--------------------------------------------------

Marreveshjet Ndërkombëtare mbi Produktet BazëxxxAlbanMullaj
Local time: 14:10
Native speaker of: Albanian
PRO pts in pair: 26
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search