KudoZ home » English to Albanian » Economics

Statement of Exercise

Albanian translation: Tabela Ushtrimore

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Statement of Exercise
Albanian translation:Tabela Ushtrimore
Entered by: Fabiana Papastefani-Pezzoni
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

15:22 Apr 6, 2004
English to Albanian translations [PRO]
Bus/Financial - Economics / economic politics
English term or phrase: Statement of Exercise
Është titulli i një tabele, dhe pak më poshtë: Please find below full details relating to the exercise of your XXX Option on 12 April 2003.

Unë di Statement of Assets and Liabilities, Statement of Cash Receipts and Disbursements, Statement of ...shumë gjëra të tjera.

Është pak urgjente, ju lutem. Falemnderit
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 10:17
tabela ushtrimore
Explanation:
Hi Fabi,
as unë nuk e kisha hasur këtë term më parë në anglisht. E kërkova edhe nëpër fjalorët e mi të financës, por nuk e gjeta termin në anglisht.
:egjithatë, im atë më thotë që duhet të jetë "tabela ushtrimore".

Shpresoj që të të ndihmojë.


--------------------------------------------------
Note added at 14 mins (2004-04-06 15:37:06 GMT)
--------------------------------------------------

*Megjithatë :) [dhe jo \":egjithatë] :)
Selected response from:

Monika Coulson
Local time: 01:17
Grading comment
Falemnderit Monika
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
4tabela ushtrimore
Monika Coulson


Discussion entries: 1

  

Answers


13 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
statement of exercise
tabela ushtrimore


Explanation:
Hi Fabi,
as unë nuk e kisha hasur këtë term më parë në anglisht. E kërkova edhe nëpër fjalorët e mi të financës, por nuk e gjeta termin në anglisht.
:egjithatë, im atë më thotë që duhet të jetë "tabela ushtrimore".

Shpresoj që të të ndihmojë.


--------------------------------------------------
Note added at 14 mins (2004-04-06 15:37:06 GMT)
--------------------------------------------------

*Megjithatë :) [dhe jo \":egjithatë] :)

Monika Coulson
Local time: 01:17
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 32
Grading comment
Falemnderit Monika
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search