KudoZ home » English to Albanian » Law (general)

praktikë

Albanian translation: File/Dossier/Record/Folder

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:praktikë
Albanian translation:File/Dossier/Record/Folder
Entered by: Sherefedin MUSTAFA
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

11:33 Apr 2, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Law (general) / Ekspertim
English term or phrase: praktikë
Jam duke përkthyer një raport ekspertimi daktiloskopik.
Në fund të raportit, të hartuar në Tironë ;-), shkruan:

Shënim: Bashkëngjitur praktika dhe fotografia e gjurmës objekt ekspertimi.

Besoj se njoh disa kuptime të fjalës "praktikë" por nuk mund ta "deshifroj" fare në këtë kontekst.
Shpresoj se dikush nga ju kupton nga shprehjet absurde të burokracisë.
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 17:47
File/Dossier/Record/Folder
Explanation:
Praktikë përdoret zakonisht për dosjen apo për dokumetat përkatës. Attached is the file/dossier/record/folder ....zgjidh në vartësi të preferences tënde apo në vartësi të termave që mund të kesh përdorur në dokument.
PS shkruhet dhe thuhet n'Tiron :) Elvana
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 16:47
Grading comment
Falenderoj për sqarimin e mirë Elvana. Falenderoj të gjithé për komentet.
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5 +8File/Dossier/Record/Folder
Elvana Moore


Discussion entries: 7

  

Answers


11 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +8
File/Dossier/Record/Folder


Explanation:
Praktikë përdoret zakonisht për dosjen apo për dokumetat përkatës. Attached is the file/dossier/record/folder ....zgjidh në vartësi të preferences tënde apo në vartësi të termave që mund të kesh përdorur në dokument.
PS shkruhet dhe thuhet n'Tiron :) Elvana


Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 16:47
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 60
Grading comment
Falenderoj për sqarimin e mirë Elvana. Falenderoj të gjithé për komentet.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Blerta Alikaj
13 mins

agree  ana_c
30 mins

agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Po, Elvana ka të drejtë, është ajo që në italisht e quajnë "La prattica", "La sua prattica è stata esaminata...".
37 mins

agree  Translation Link
3 hrs

agree  Edlira BABAMUSTA (MCIL)
2 days 10 hrs

agree  xhovalin: Pershendetje, mendimi im eshte se duhet thene "Please find attached the paperwork related to the ...
123 days

agree  amurati
154 days

agree  jovan likja: Jovan Likja
262 days
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search