KudoZ home » English to Albanian » Law/Patents

enti prokurues

Albanian translation: procurement entity

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:ent prokurues
Albanian translation:procurement entity
Entered by: Monika Coulson
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

07:21 Jul 3, 2003
English to Albanian translations [PRO]
Law/Patents
English term or phrase: enti prokurues
Fjalia është kjo:
"Enti prokurues bën kërkesë me shkrim",
Një ministri e caktuar ka organizuar një tender dhe në rast se firma e ndërtimit nuk i realizon kushtet e kontratës, atëherë enti prokurues do ta mbajë depozitën e garancisë.
Faleminderit,
Monika
Monika Coulson
Local time: 19:08
Procurement entity
Explanation:
Monika:

Ne lidhje me pyetjen tende
une do te pergjigjesha menjehere "procuring entity," megjithate roli
i vertete i ketij enti prokurues nuk del i qarte nga permbajtja e
kesaj fjalise. Duket se marredhenia e entit prokurues, pra institucioni ose firma, eshte e tille, qe ne rast se firma nuk realizon kushtet e kontrates, enti
prokurues mund te mbaje depoziten e garancise, per te mbuluar humbjet
qe mund te kene ndodhur. Nese kjo eshte situata e duhur, atehere une
do t'a perktheja "procuring entity."

Gjithe te mirat,

Eno Damo
Selected response from:

Eno Damo
Local time: 19:08
Grading comment
Faleminderit Eno për ndihmën dhe sidomos për komentet që më dërgove menjëherë personalisht në lidhje me këtë pyetje. Gjithashtu dua të falënderoj edhe një herë të gjithë miqtë dhe kolegët e tjerë që më ofruan ndihmën e tyre bujare. Ju uroj gjithë të mirat dhe punë të mbarë.
Monika
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5 +3Procurement entity
Eno Damo
5procurement body
Edlira BABAMUSTA (MCIL)
5the Employer,the Purchaser
xxxAlbanMullaj
4Procurement bureau
Blerina
4"Enti prokurues bën kërkesë me shkrim"
illyricus
4procurement body, agency or entity
Roland Gjoni


Discussion entries: 1

  

Answers


30 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
procurement body, agency or entity


Explanation:
Monika them se duhet te jete procurement body sepse ministrite krijojne komisione qe merren me prokurorimet sipas ligjit mirepo ato vendosen rast past rasti prandaj ligji perdor emrin ent prokurorues sepse ai nuk krijohet njehere e pergjithmone por ndryshon. shihi dhe dy alternativat e tjera se nuk i dihet.

Roland Gjoni
Local time: 03:08
PRO pts in pair: 12
Login to enter a peer comment (or grade)

32 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
"Enti prokurues bën kërkesë me shkrim"


Explanation:
prokurues /
kjo fjalë përdoret në gjuhën e shkruar burokratike (është një neologjizëm - vitet e fundit "kushdo" mund të shpikë dhe të fusë në gjuhën shqipe "fjalë të reja":)
Fjala është me prejardhje nga italishtja - PROCURARE - siguroj, gjej, shtie në dorë, marr masa. Duhet parë sipas kontekstit. Ka mundësi që të jetë edhe - Enti i pajisur me prokurë -

illyricus
Italy
Local time: 03:08
Native speaker of: Native in ItalianItalian, Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 32
Login to enter a peer comment (or grade)

32 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
the Employer,the Purchaser


Explanation:
..

--------------------------------------------------
Note added at 2003-07-03 07:56:01 (GMT)
--------------------------------------------------

http://www.ebrd.com/oppor/procure/opps/goods/tenders/main.ht...

--------------------------------------------------
Note added at 2003-07-03 10:36:51 (GMT)
--------------------------------------------------

authorising department


could be this one

--------------------------------------------------
Note added at 2003-07-03 10:38:48 (GMT)
--------------------------------------------------

www1.europarl.eu.int/forum/freelance/dispatch.cgi/intro/showFile/100037/d20010321093559/No/419168EN.doc

--------------------------------------------------
Note added at 2003-07-03 10:40:14 (GMT)
--------------------------------------------------

jam i sigurt që është \' authorising department \'
    Reference: http://www.ebrd.com/oppor/procure/opps/goods/tenders/030610a...
xxxAlbanMullaj
Local time: 21:08
Native speaker of: Albanian
PRO pts in pair: 26
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
procurement body


Explanation:
procurement body
procurement department

Edlira BABAMUSTA (MCIL)
Local time: 02:08
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 98
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +3
Procurement entity


Explanation:
Monika:

Ne lidhje me pyetjen tende
une do te pergjigjesha menjehere "procuring entity," megjithate roli
i vertete i ketij enti prokurues nuk del i qarte nga permbajtja e
kesaj fjalise. Duket se marredhenia e entit prokurues, pra institucioni ose firma, eshte e tille, qe ne rast se firma nuk realizon kushtet e kontrates, enti
prokurues mund te mbaje depoziten e garancise, per te mbuluar humbjet
qe mund te kene ndodhur. Nese kjo eshte situata e duhur, atehere une
do t'a perktheja "procuring entity."

Gjithe te mirat,

Eno Damo

Eno Damo
Local time: 19:08
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in pair: 16
Grading comment
Faleminderit Eno për ndihmën dhe sidomos për komentet që më dërgove menjëherë personalisht në lidhje me këtë pyetje. Gjithashtu dua të falënderoj edhe një herë të gjithë miqtë dhe kolegët e tjerë që më ofruan ndihmën e tyre bujare. Ju uroj gjithë të mirat dhe punë të mbarë.
Monika

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rozafa: I would use Procurement entitiy
10 hrs

agree  Borana Moisiu
43 days

agree  Flamur
72 days
Login to enter a peer comment (or grade)

1 day 28 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Procurement bureau


Explanation:
Shume shpesh kam takuar fjalen "enti" te perkthehet si "bureau" sepse behet fjale per institucion ne kuader te ndonje institucioni tjeter shteteror ose privat (ministri, ndermarrje publike ose private.

Blerina
Macedonia (FYROM)
Local time: 03:08
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in MacedonianMacedonian
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search