KudoZ home » English to Albanian » Physics

Chiralty

Albanian translation: Kiralitet

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Chirality
Albanian translation:Kiralitet
Entered by: Gentiana Kasemi
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

20:21 Apr 5, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Science - Physics
English term or phrase: Chiralty
Chirality and Nonlinearity in Liquid Crystals
vetime
Macedonia (FYROM)
Local time: 08:58
kiralitet
Explanation:
E gjen këtu Vetime, nga Prof. Tefta Rexha:

http://209.85.129.104/search?q=cache:J1RKkwaBSh8J:www.fshn.e...

Në fakt fjalorët tanë heshtin :)

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2008-04-06 00:38:56 GMT)
--------------------------------------------------

Besoj që ti e di se për çfarë bëhet fjalë: http://en.wikipedia.org/wiki/Chirality_(chemistry)

Siç e sheh në link-in e mësipërm fjalën "chirality" e gjen të shoqëruar me "enantiomer".
Në fakt edhe nëse vendos në google fjalën "kiral" dhe me kërkimin e avancuar, kërkon në faqet shqip, gjen një link të fakultetit të shkencave të natyrës të UT, link i cili megjithëse mua nuk po më hapet më tej, sjell një shoqërim midis "karbonit *kiral*" dhe "enantiomerëve"
Selected response from:

Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 08:58
Grading comment
Ju falenderoj Gentiana. Fakt është se fjalorët tanë qajnë për përpunim dhe futjen e terminologjisë së re.
Shefedin, faleminderit shumë!
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
5kiralitet
Gentiana Kasemi
1hiralitet
Sherefedin MUSTAFA


  

Answers


27 mins   confidence: Answerer confidence 1/5Answerer confidence 1/5
chirality
hiralitet


Explanation:
Nuk e gjej në asnjë fjalor shqip por ndoshta është ky përkthim analogjik me:
frëngjisht: chiralité
italisht: chiralità
kroatisht/serbisht: hilaritet / hilarnost

Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 08:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in MacedonianMacedonian
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
chiralty
kiralitet


Explanation:
E gjen këtu Vetime, nga Prof. Tefta Rexha:

http://209.85.129.104/search?q=cache:J1RKkwaBSh8J:www.fshn.e...

Në fakt fjalorët tanë heshtin :)

--------------------------------------------------
Note added at 4 hrs (2008-04-06 00:38:56 GMT)
--------------------------------------------------

Besoj që ti e di se për çfarë bëhet fjalë: http://en.wikipedia.org/wiki/Chirality_(chemistry)

Siç e sheh në link-in e mësipërm fjalën "chirality" e gjen të shoqëruar me "enantiomer".
Në fakt edhe nëse vendos në google fjalën "kiral" dhe me kërkimin e avancuar, kërkon në faqet shqip, gjen një link të fakultetit të shkencave të natyrës të UT, link i cili megjithëse mua nuk po më hapet më tej, sjell një shoqërim midis "karbonit *kiral*" dhe "enantiomerëve"


Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 08:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Ju falenderoj Gentiana. Fakt është se fjalorët tanë qajnë për përpunim dhe futjen e terminologjisë së re.
Shefedin, faleminderit shumë!
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


Changes made by editors
Apr 6, 2008 - Changes made by Gentiana Kasemi:
Edited KOG entry<a href="/profile/728674">Gentiana Kasemi's</a> old entry - "Chirality" » "Kiralitet"
Apr 6, 2008 - Changes made by Gentiana Kasemi:
Edited KOG entry<a href="/profile/728674">Gentiana Kasemi's</a> old entry - "Chiralty" » "Kiralitet"
Apr 6, 2008 - Changes made by Gentiana Kasemi:
Created KOG entryKudoZ term » KOG term


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search