KudoZ home » English to Albanian » Transport / Transportation / Shipping

forklift truck

Albanian translation: autopirun ngarkues

Advertisement

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:forklift truck
Albanian translation:autopirun ngarkues
Entered by: Sherefedin MUSTAFA
Options:
- Contribute to this entry
- Include in personal glossary

22:09 Apr 5, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Transport / Transportation / Shipping
English term or phrase: forklift truck
...
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 10:50
autopirun ngarkues
Explanation:
Sipas P. Qeskut: fork truck - autopirun, pirun.
Shih edhe:
http://it.wikipedia.org/wiki/Carrello_elevatore--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2008-04-05 23:10:08 GMT)
--------------------------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Forklift

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2008-04-05 23:51:48 GMT)
--------------------------------------------------

Sherefedin më lejo të saktësoj që termi më i hasur në internet është:
Vinç pirun (mjafton të vendosësh këto dy fjalë në google e mund ta konstatosh vetë, ndoshta kjo është një alternativë "plausibile").
http://www.njoftime.com/showthread.php?p=15865

Ndërsa këtu gjeta një ndryshim midis "autovinç" dhe *vinç pirun*:
"...Dhënie me qira mekanizmash. Porti Detar Vlorë disponon dy *autovinca* të kapacitetit 25 dhe 30 ton dhe dy *vinca pirun* të kapacitetit 2 dhe 2.5 ton kundrejt tarifave me leverdi mund të jepen me qira për kryerje operacionesh ngarkim-shkarkimi ose montime struktura ndërtimi si brenda territorit të portit ashtu edhe jashtë tij..."
http://www.portivlore.com/mat.php?idm=7&l=a

Si rrjedhojë, ndryshimi midis "autovinç" dhe "vinç pirun" do të shpjegonte përkatësisht ndryshimin midis "lift truck" dhe "forklift truck".

Vinç pirun ndoshta më mirë.

Selected response from:

Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 10:50
Grading comment
Faleminderit Genta!
4 KudoZ points were awarded for this answer

Advertisement


Summary of answers provided
3 +1autopirun ngarkues
Gentiana Kasemi


  

Answers


15 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +1
autopirun ngarkues


Explanation:
Sipas P. Qeskut: fork truck - autopirun, pirun.
Shih edhe:
http://it.wikipedia.org/wiki/Carrello_elevatore--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2008-04-05 23:10:08 GMT)
--------------------------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Forklift

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2008-04-05 23:51:48 GMT)
--------------------------------------------------

Sherefedin më lejo të saktësoj që termi më i hasur në internet është:
Vinç pirun (mjafton të vendosësh këto dy fjalë në google e mund ta konstatosh vetë, ndoshta kjo është një alternativë "plausibile").
http://www.njoftime.com/showthread.php?p=15865

Ndërsa këtu gjeta një ndryshim midis "autovinç" dhe *vinç pirun*:
"...Dhënie me qira mekanizmash. Porti Detar Vlorë disponon dy *autovinca* të kapacitetit 25 dhe 30 ton dhe dy *vinca pirun* të kapacitetit 2 dhe 2.5 ton kundrejt tarifave me leverdi mund të jepen me qira për kryerje operacionesh ngarkim-shkarkimi ose montime struktura ndërtimi si brenda territorit të portit ashtu edhe jashtë tij..."
http://www.portivlore.com/mat.php?idm=7&l=a

Si rrjedhojë, ndryshimi midis "autovinç" dhe "vinç pirun" do të shpjegonte përkatësisht ndryshimin midis "lift truck" dhe "forklift truck".

Vinç pirun ndoshta më mirë.Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 10:50
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 8
Grading comment
Faleminderit Genta!

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  vetime: mjafton : pirun por keni te drejt Gentijana
35 mins
  -> Beh Vetime, ndoqa P. Qeskun (2002). Falemnderit!
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search