изливи

English translation: outpour(ing)s

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Macedonian term or phrase:изливи
English translation:outpour(ing)s
Entered by: ssanndrra

14:27 Nov 19, 2013
Macedonian to English translations [PRO]
Tech/Engineering - Construction / Civil Engineering
Macedonian term or phrase: изливи
На истражуваниот терен како помаркантна структура издвоена е антиклиналата Стрезимир која е орентирана во правец СЗ, каде благо тоне, додека кон ЈИ е отворена. Пресечена е со попречни и надолжни раседи вдолж кои се изнесени дијабази во вид на пробои и изливи. Друга покарактеристична структура е антиклиналата Црн Камен, исто така орентирана СЗ – ЈИ. При инженерскогеолошкото картирање посебно внимание е посветено на испуканоста на скаменетите карпести маси, при што се регистрирани најзастапените системи на пукнатини кои се детално опишани, како и поединечните пукнатини кои би ја загрозиле стабилноста на косината на патот.
ssanndrra
Local time: 11:40
outpour(ing)s
Explanation:
...мислам дека би одговарало

Го има во две форми со практично исто значење па затоа
(-ing) е дадена во заграда...можеш да си одбереш која опција повеќе ти одговара доколку се решиш за истата.

out·pour·ing (outpôrng, -pr-)
n.
1. The act of pouring out.
2. Something that pours out or is poured out; an outflow: an outpouring of lava; an outpouring of charges and countercharges.
Selected response from:

Ivan Dimoski
Macedonia (FYROM)
Local time: 11:40
Grading comment
благодарам
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
3outpour(ing)s
Ivan Dimoski


  

Answers


49 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
outpour(ing)s


Explanation:
...мислам дека би одговарало

Го има во две форми со практично исто значење па затоа
(-ing) е дадена во заграда...можеш да си одбереш која опција повеќе ти одговара доколку се решиш за истата.

out·pour·ing (outpôrng, -pr-)
n.
1. The act of pouring out.
2. Something that pours out or is poured out; an outflow: an outpouring of lava; an outpouring of charges and countercharges.    Reference: http://www.geologyinmotion.com/2012/05/monowai-volcano-fast-...
Ivan Dimoski
Macedonia (FYROM)
Local time: 11:40
Specializes in field
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian, Native in SerbianSerbian
PRO pts in category: 40
Grading comment
благодарам
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search