растресување

13:26 Nov 20, 2013
This question was closed without grading. Reason: No acceptable answer

Macedonian to English translations [PRO]
Tech/Engineering - Construction / Civil Engineering
Macedonian term or phrase: растресување
Имајќи го во предвид фактот дека карпестите маси се распаднати во површинските зони, се очекува дека во одделни делови од теренот ќе можат да бидат приме¬нети комбинирани методи на ископ (риперување во горните распаднати зо¬ни и тешко риперување во комбинација со минирање во свежата карпеста маса).
Со оглед дека се предвидува минирање во дел од усеците, се препорачува при¬мена на контурно мини¬рање или во крајна ли¬нија внимателно минирање со претход¬но раст¬ресување.
ssanndrra
Local time: 01:49


Summary of answers provided
3shaking
Ivan Dimoski


  

Answers


34 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
shaking


Explanation:
Мислам дека може да се употреби во твојот контекст. Погледни го линкот подолу....

4. За земја, за почва - при копање издроби, иситни, направи да биде ровка, мека.
Англиски: shake


    Reference: http://www.thefreedictionary.com/shaking
Ivan Dimoski
Macedonia (FYROM)
Local time: 01:49
Specializes in field
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian, Native in SerbianSerbian
PRO pts in category: 40
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search