International Translation Day 2018

Join ProZ.com/TV for a FREE event September 25-26th celebrating International Translation Day! 50+ hours of content, Chat, Live Q&A & more. Join 1,000's of linguists from around the globe as ProZ.com/TV celebrates International Translation Day.

Click for Full Participation

МВР СД

English translation: Строго доверливо

10:41 Feb 20, 2012
Macedonian to English translations [PRO]
Government / Politics
Macedonian term or phrase: МВР СД
Преведувам Решение за вработување, работното место е: Главен оперативен работник за претходница во одделението за претходница, сектор за обезбедување на личности, оддел за обезбедување на личности, оддел за обезбедување на личности и внатрешно обезбедување на објекти, централни полициски служби, биро за безбедност при МВР на РМ.

„Работното место на кое се распоредува именуваниот е утврдено со Правилникот за систематизација на работни места со МВР СД бр. *****“

Претпоставувам се работи за некој сектор, ги разгледував секторите на МВР меѓутоа не можев да најдам што би можело да биде.
Благодарам однапред.
Mika Stanko
Macedonia (FYROM)
Local time: 13:45
English translation:Строго доверливо
Explanation:
СД бр. = Строго доверливо број ххххх

--------------------------------------------------
Note added at 12 hrs (2012-02-20 22:43:41 GMT)
--------------------------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Classified_information

Според ова, најсоодветен превод би бил SECRET
Selected response from:

Bojan Kicurovski
Macedonia (FYROM)
Local time: 13:45
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +5Строго доверливо
Bojan Kicurovski
4 +2Ministry of Interior, Section Citizenship
Sherefedin MUSTAFA
4 +1Ministry of the Interior - HIGHLY CONFIDENTIAL
Bojan Grbikj


  

Answers


4 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
Ministry of Interior, Section Citizenship


Explanation:
...

--------------------------------------------------
Note added at 9 hrs (2012-02-20 20:02:26 GMT)
--------------------------------------------------

Мислам дека решението на Бојан е точно. Би требало да го сокријам мојот одговор но сеуште не, од почит кон колешките Сања и Сандра кои се согласија со моето решение.

Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 13:45
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in MacedonianMacedonian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Sanja Gjurova
15 mins
  -> Благодарам.

agree  Sandra Neshova Krajchev: Но, сметам дека треба да биде: Ministry of the Interior...
9 hrs
  -> Апсолутно така.
Login to enter a peer comment (or grade)

7 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +5
Строго доверливо


Explanation:
СД бр. = Строго доверливо број ххххх

--------------------------------------------------
Note added at 12 hrs (2012-02-20 22:43:41 GMT)
--------------------------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Classified_information

Според ова, најсоодветен превод би бил SECRET

Bojan Kicurovski
Macedonia (FYROM)
Local time: 13:45
Works in field
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian, Native in SerbianSerbian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
Notes to answerer
Asker: Благодарам многу :)


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Sherefedin MUSTAFA: Мислам дека твоето решение е точно http://www.dbki.gov.mk/files/pdf_files/Uredba_za_administrat...
1 hr
  -> Благодарам Шерефедин

agree  Bojan Grbikj: Да не заборавиме да го преведеме СД како HIGHLY CONFIDENTIAL! :)
2 hrs
  -> Благодарам

agree  Aleksandra Nakova: Se konsulltirav i tvoeto resenie e vistinskoto
3 hrs
  -> Благодарам Александра

agree  Darko Ivanovski
20 hrs
  -> Благодарам

agree  Aneta Risteska
3 days 18 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)

1 day 41 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
Ministry of the Interior - HIGHLY CONFIDENTIAL


Explanation:
Преводот колеги! Бојан, благодарам за одговорот и за експедитивноста! Поздрав

Bojan Grbikj
United States
Local time: 04:45
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian, Native in EnglishEnglish

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Aleksandra Nakova: ili Interior Ministry, Classified :)
2 days 2 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search