KudoZ home » Macedonian to English » Medical: Health Care

TT

English translation: телесна тежина

Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs
(or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.
19:06 Nov 16, 2008
Macedonian to English translations [PRO]
Tech/Engineering - Medical: Health Care
Macedonian term or phrase: TT
Ве молам за помош околу кратенкава на која наидувам во еден лекарски наод за доенче. Имено, наведени се неколку датуми на кои детето е прегледано, вакцинирано итн. и секојпат стои кратенката ТТ зад кое следи бројка која прогресивно расте, н.пр.
11.11.2007
ТТ=2908

25.11.2007
ТТ=3400

итн. Единствено што можам да смислам е дека ТТ се користи за „Телесна Тежина„ но за тоа ми треба потврда доколку некој од вас може да ми ја даде, од искуство или инаку.
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 06:31
English translation:телесна тежина
Explanation:
И мене тоа ми изгледа како најверојатен превод
Selected response from:

Bojan Kicurovski
Macedonia (FYROM)
Local time: 06:31
Grading comment
Благодарам Бојане за потврдата.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +2телесна тежина
Bojan Kicurovski


  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
телесна тежина


Explanation:
И мене тоа ми изгледа како најверојатен превод

Bojan Kicurovski
Macedonia (FYROM)
Local time: 06:31
Native speaker of: Native in MacedonianMacedonian, Native in SerbianSerbian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Благодарам Бојане за потврдата.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  kalinovska: доколку наодот е на македонски, значењето е телесна тежина. (Потврда од Доктор по стоматологија)
13 hrs
  -> Благодарам

agree  Hristina Dojčinova
16 hrs
  -> Благодарам колешке. Кога ќе пиеме кафенце??
Login to enter a peer comment (or grade)
Return to KudoZ list


KudoZ™ translation help
The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.See also:Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search