Working languages:
English to Turkish
Turkish to English

turkkusu
Associated Editors

İstanbul, Istanbul, Turkey
Local time: 06:23 +03 (GMT+3)

Native in: Turkish (Variant: Standard-İstanbul ) Native in Turkish
  • Send message through ProZ.com
Feedback from
clients and colleagues

on Willingness to Work Again info
No feedback collected
User message
I was only 13 yrs old when did my first translation for a group of Spanish & Turkish bizmen :)
Account type Freelance translator and/or interpreter
Data security Created by Evelio Clavel-Rosales This person has a SecurePRO™ card. Because this person is not a ProZ.com Plus subscriber, to view his or her SecurePRO™ card you must be a ProZ.com Business member or Plus subscriber.
Services Translation, Interpreting, Editing/proofreading, Website localization, Software localization, Subtitling, MT post-editing, Training, Desktop publishing, Project management, Operations management, Copywriting
Expertise
Specializes in:
Advertising / Public RelationsBusiness/Commerce (general)
Poetry & LiteratureComputers: Hardware
Computers: SoftwareCertificates, Diplomas, Licenses, CVs
Computers (general)Environment & Ecology
Food & DrinkGeography

Blue Board entries made by this user  0 entries
Portfolio Sample translations submitted: 5
Experience Years of translation experience: 43. Registered at ProZ.com: Sep 2015.
ProZ.com Certified PRO certificate(s) N/A
Credentials N/A
Memberships N/A
Software Adobe Acrobat, Microsoft Excel, Microsoft Office Pro, Microsoft Word, Powerpoint
CV/Resume CV available upon request... About me page may be helpful to get an idea about me.
Bio
TÜRKÇE tercih edenler...
11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı, 1981 yılında Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 85 not ortalaması ile 1985 yılında mezun oldu.
Eğitimi sırasında ilgi duyduğu gazetecilik mesleğine odaklandı ve öğrencilik yıllarında sırasıyla THA - Türk Haberler Ajansı, Nokta dergisi, Milliyet gazetesinde çalıştı. Muhabir ve editör olarak Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat Dergisi, Kapital (Karacan), Capital (Hürriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazin, Ekonomist, Flash TV, Kanal E ve Alfa Yayınları için çalıştı. Kısa adı NOS (Nederlandse Omroep Stichting) olan Hollanda Yayın Vakfı’nın Türkçe yayınlar servisine Türkiye’den verdiği haberler ile katkıda bulundu. Kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk markaya özel haber ajansı www.sanalhabermerkezi.com ve Associated Editors yanı sıra MICE Dergi ve STH Bülten için bugün de yazmayı sürdürüyor.
Anna Pasternak’ın Lady Di’nin hüzünlü öyküsünü anlattığı Prensesin Aşkı: Bir Tahtı Sarsan Skandal, Roderick Conway Morris’in Osmanlı Gizli Servisi Belgelerinde Cem Sultan Olayı (Milliyet) - Cem Sultan Sürgündeki Veliaht (Epsilon), Dankwart A. Rustov’un Unutulan Müttefik Türkiye başlıklı siyasi tarih incelemesi başta olmak üzere aralarında ansiklopedi ve çocuk kitaplarının da bulunduğu 200 kadar yayını Türkçe’ye çevirdi. Bu dönemde Türkiye Spor Ünlüleri Ansiklopedisi’ni hazırladı, 2000’lere Doğru Türkiye başlıklı araştıması ile Türkiye Çevre Sorunları Vakfı yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı.
Profesyonel yaşamında çeyrek yüzyıldan fazlasını geride bırakan Hakan Türkkuşu, farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına, dört kıtadan pek çok ülkede, etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede, toplam 13 bine yakın çalışmada görev aldı.
Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE - New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ve ülkemizin ilk evsahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilk Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında evsahipliği yaptığı tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin çok amaçlı en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu ve burada 70-75 bin katılımcısı olan Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı. 2013 yılında Boston’un en kapsamlı etkinliği kabul edilen ve 200’den fazla performansın sergilendiği 9 günlük Outside the Box festivalinin açılış gösterisi olan Welcome to Earth için Etkinlik Direktörü olarak görev aldı.
Çalışmalarını kurucusu olduğu EMT (2000) ile yine kurucusu olduğu ve aktif görev alıp bugün danışman olarak devam ettiği MiliMetre (1996) yanı sıra STH (2007) şirketlerinde sürdüren Hakan Türkkuşu;
• Akademi İstanbul’da 2012 yılına kadar Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim ile Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi
• Öğretim Görevlisi olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde de 2011’den buyana Event Management (PRA417) yanı sıra Presentation Skills in Communication (PRA100), Media Relations (PRA305) ve PR & Copywriting Studio (PRA304) dersleri verdi.
Hakan Türkkuşu, “Öğrendim | Yaşadım | Anlattım” başlıklı eğitim ve konferans üçlemesinin ilk bölümünde medya (Medyada genler değişiyor, Gazetecilik evrim geçiriyor), ikincisinde etkinlik yönetimi (Etkinlikler de tıpkı insanlar gibidir: Doğar | Büyür | Biter) ve üçüncüsünde de iletişim (Sosyal Medyayı kavramak: Eskiden Facebook yoktu, buralar hep dutluktu...) konularında profesyonel paylaşımlarını Speakers Agency, Masters Training International ve Açık Sınıf üzerinden sürdürüyor. Bunların yanı sıra girişimcilik, inovasyon, network, kariyer, outdoor, seyahat gibi konularda düzenlenen konferans ve etkinliklere konuk konuşmacı olarak katılıyor, motivasyon çalışmaları kapsamında eğitim veriyor.
Boğaziçi Üniversitesi ile Boogy Academy sertifika programında ve Okan Üniversitesi'nde ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bir bakış açısı sunuyor.

ENGLISH version...
He was born in Eskişehir on April 11th, 1963. He completed his primary and secondary education in Bursa, graduated from Bursa Anatolian High School in 1981. In the same year he entered Istanbul University Faculty of Economics and graduated in 1985 with the grade of 85 point average.
During his education, he focused on journalism that he was interested in and worked for THA-Turkish News Agency, Nokta magazine and Milliyet newspaper respectively. As an editor and news reporter, he worked for Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat magazine, Kapital (Karacan), Capital (Hurriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazine, Economist, Flash TV, Kanal E and Alfa Publications. He contributed to Nederlandse Omroep Stichting (NOS); the Netherlands Broadcasting Foundation’s Turkish broadcasting services with his news from Turkey. He continues to write for www.sanalhabermerkezi.com; the first brand specific news agency and Associated Editors which he was the founder of, as well as for MICE Dergi (magazine) and STH Bülten (bulletin).
He translated almost 200 publications including encyclopedias and children’s books into Turkish; notably Anna Pasternak’s Princess in Love - the heartbreaking story of Lady Di, Jem: Memoirs of an Ottoman Secret Agent by Roderick Conway Morris and Turkey, America’s Forgotten Ally by Dankwart A. Rustoy - a political history analysis. During that period he worked on Türkiye Spor Ünlüleri Encyclopedia and won the 3rd prize at the Environmental Issues of Turkey Foundation contest for his “Turkey towards 2000’s” work.
Leaving more than a quarter century behind at his professional life, Hakan Türkkuşu took part in around 13 thousand works from event management to media relations in different sectors for more than thousand brands in four continents and many different countries.
He has been a pioneer on many projects and events such as the first stadium concert in Turkey (Bryan Adams), first road show ever designed from A to Z in Turkey (Jean Caravan), Turkey’s being the only country to host the “greatest adventure” Camel Trophy eliminations twice that he made a great effort for 10 years, Kazakhstan’s first national raft team (Camel White Water Challenge) auditions, Class 1 Offshore Powerboat Race’s first organization in Turkey, Wall Street public events for Turkcell; the first Turkish company publicly traded at the NYSE, first live F1 broadcast (as anchorman) and first F1 race hosting in Turkey, first Sea Marathon between Turkey and Greece, the one and only Eurovision Song Contest hosted by Turkey as a winner in 2004, e-PR for the first and still only Turkish pilot (Jason Tahincioğlu) competed in GP2, world’s legendary music festival Woodstock and Turkey’s most important music festival and youth event Rock’n Coke. He set up the Istanbul Festival Valley, the biggest (240 km2) versatile open air venue in Turkey and hosted Barışa Rock Festival with 70-75 thousand concert goers. He was the Event Director of Welcome to Earth show, the opening performance of 9 days long Outside the Box Festival with more than 200 performances which is recognized as the most comprehensive event of Boston.
He continues his works in EMT (2000) that he founded as well as in MiliMetre (1996) and STH (2007) companies he founded too and still actively takes part as a consultant. Hakan Türkkuşu also:
• lectured New Media: Internet and Mobile Communication, News and Article Writing Techniques, and Event Management in Public Relations in Akademi Istanbul until 2012.
• also lectured Event Management (PRA417), Presentation Skills in Communication (PRA100), Media Relations (PRA305) and PR & Copywriting Studio (PRA304) since 2011 at Izmir University of Economics Faculty of Communication as an academician.
He continues to share his professional experience over Speakers Agency, Masters Training International and Açık Sınıf (Open Class) with the title “I Learned | Lived | Told” training and conference trilogy that the first subject focuses on media (genes are changing in Media, Journalism is evolving), the second is event management (events are like people: it Borns | Grows | Ends) and the third subject is on communication (Grasping Social Media: There was no Facebook before, it was a vast desert). In addition, he attends conferences and events on entrepreneurship, innovation, network, career, outdoor and travel as guest speaker and provides motivational training.
He offers a different perspective based on “experience” for those not content with sole theories of event management in brand communication through his 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H book which is recognized as a course book in Okan University and Boğaziçi University and Boogy Academy certification program.
Keywords: marketing, pazarlama, bussiness, iş, communication, iletişim, event, etkinlik, management, yönetim, computer, bilgisayar, software, yazılım, hardware, donanım


Profile last updated
Sep 21, 2015More translators and interpreters: English to Turkish - Turkish to English   More language pairsYour current localization setting

English

Select a language

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search