This site uses cookies.
Some of these cookies are essential to the operation of the site,
while others help to improve your experience by providing insights into how the site is being used.
For more information, please see the ProZ.com privacy policy.
Freelance translator and/or interpreter, Verified site user
Data security
This person has a SecurePRO™ card. Because this person is not a ProZ.com Plus subscriber, to view his or her SecurePRO™ card you must be a ProZ.com Business member or Plus subscriber.
Affiliations
This person is not affiliated with any business or Blue Board record at ProZ.com.
Polish to English: Chortownia website General field: Other
Source text - Polish Sprawozdanie z działalności fundacji Chórtownia za rok 2017
Jak co roku o tej porze przedstawiamy Wam raport z naszej działalności i prosimy o informację zwrotną, co możemy zrobić lepiej.
W roku 2017 w ramach fundacji były zrealizowane następujące działania:
1. Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
2. Wieczór z Komitasem w Gliwicach
3. Zbiórka crowdfundingowa na płytę „Treasures of Music: Armenia”
4. Udział w Tbilisi Choral Music Festival i spotkanie projektowe „Treasures of Music: Armenia” w Erywaniu
5. Współorganizacja trasy koncertowej chóru „Rapsodia” z Kiszyniowa
6. Udział w Festiwalu „Razem w XXI wieku” w Kamczii (Bułgaria, 15-30 lipca 2017)
7. Wywiady z chórzystami i dyrygentami – akcja Chórtowni
8. Zamknięcie naboru do projektu „Treasures of Music: Armenia”
9. Wspieranie Chóru Mieszanego KLASTER
10. Upowszechnianie Światowego Dnia Chóralnego (7 grudnia) w Polsce.
11. Współpraca z czasopismem Śpiewak Śląski
12. Konkursy
13. Patronaty
1. Prowadzenie portalu internetowego Chórtownia
Jest to działalność stała fundacji. Statystyki portalu za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2017 to:
• 60708 odwiedzin wykonanych przez 42562 użytkowników, którzy obejrzeli 197018 podstron
• Odwiedzający byli ze 103 krajów, z czego Top20 to: Polska (90%), następnie w kolejności: Niemcy, USA, UK, Białoruś, Ukraina, Rosja, Litwa, Czechy, Włochy, Francja, Hiszpania, Armenia, Holandia, Gruzja, Mołdawia, Szwecja, Norwegia, Belgia i inne.
• Na koniec 2017 roku w portalu było: 6606 użytkowników z 25 krajów, 1000 chórów (w tym 92 chóry zaktualizowały swoje dane profilowe w ostatnim roku, a w pięciu ostatnich latach zrobiło to 407 chórów) 624 festiwale (w tym 94 nowe), 2013 partytur chóralnych (w tym 18 nowych), 1522 koncertów chóralnych (w tym 158 nowych), 1080 aktualności (w tym 129 nowych)
Oprócz tego są regularnie redagowane i wysyłane wszystkim użytkownikom portalu comiesięczne biuletyny pod tytułem „Chórtownik” w języku polskim i okazjonalnie w języku angielskim i rosyjskim.
W listopadzie 2017 został zmieniony oficjalny adres portalu na https://chortownia.org
2. Wieczór z Komitasem w Gliwicach
W ramach projektu „Treasures of Music: Armenia” Chórtownia wraz z Petrosem Tovmasyan zorganizowała w dniu 6 marca 2017 w Gliwicach „Wieczór z Komitasem”, na którym została zaprezentowana sylwetka tego wielkiego kompozytora, muzykologa i etnografa oraz niektóre z jego utworów.
3. Zbiórka crowdfundingowa na płytę „Treasures of Music: Armenia”
Ponieważ wszystkie wnioski na dofinansowanie płyty składane zostały odrzucone, byliśmy zmuszeni ogłosić zbiórkę, podczas której 42 osoby wsparły projekt łączną kwotą 2017 zł, z czego po odliczeniu prowizji dla plaftormy crowdfundingowej zostało ok. 1700zł. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim darczyńcom!
4. Udział w Tbilisi Choral Music Festival i w spotkaniu roboczym projektu „Treasures of Music: Armenia” w Erywaniu
W tym roku uczestniczyliśmy jako obserwatorzy w fantastycznym Tbilisi Choral State Festival (https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6618&jezyk=1000), na którym mieliśmy okazję posłuchać w pięknych wnętrzach tbiliskiego konserwatorium świetnych chórów gruzińskich (m.in. naszego ulubionego Chóru Chłopięco-Męskiego Mdzlevari), ale także genialnego Chóru Żeńskiego z Gori pod dyrekcją Teony Tsiramua oraz chórów z Estonii i Mołdawii – na festiwal (na którym gościł już w 2015 roku Kameralny Chór Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania) został zaproszony zaprzyjaźniony z nami Młodzieżowy Chór Kameralny Rapsodia Moldova, któremy towarzyszyliśmy w trasie. Udział w festiwalu był etapem podróży chóralnej wiodącej również przez Armenię, z którą łączy nas owocna współpraca. W Erywaniu pracowaliśmy nad realizacją projektu "Treasures of Music: Armenia". Zapoczątkowana przez nas wymiana chórów z tymi krajami zatacza coraz szersze kręgi - w lipcu w Gruzji gościł Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który koncertował w Tbilisi i Lagodechi.
5. Współorganizacja trasy koncertowej chóru „Rapsodia” z Kiszyniowa
W czerwcu 2017 z okazji uczestnictwa w festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku Polskę odwiedził stały gość – Młodzieżowy Chór Kameralny "Rapsodia Moldova" z Kiszyniowa. Dalej trasa koncertowa prowadziła przez Garwolin, gdzie chór był przyjmowany przez Chór Miasta Garwolina pod dyrekcją Radosława Mitury. Następnym punktem był Kraków i Trzebinia, gdzie chór występował dzięki zaangażowaniu Agnieszki Jochymek-Trela oraz Chóru Kameralnego Lege Artis i Chóru „Echo” z Trzebini. Potem trafił do Zabrza, gdzie był przyjmowany przez rodziny i dał koncert w kościele pw. Św. Andrzeja wspólnie z Chórem Mieszanym „Klaster” oraz Chórem „Risonanza Continua”. W pobliskich Tarnowskich Górach odbył się również koncert Rapsodii na zamku w Tarnowicach Starych. Stamtąd Rapsodia trafiła w ręce Chóru Mieszanego im. Czesława Niemiena we Włocłaku pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego. Wszystkim goszczącym chórom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w organizację tego przedsięwzięcia! Wędrówki Rapsodii po Polsce przywracają ideę bezpośrednich wymian chóralnych, obecnie słabo wykorzystywanych przez inne chóry.
6. Udział w Festiwalu (13-18 września 2016)
Chórtownia brała udział w festiwalu „Razem w XXI wieku” w bułgarskiej Kamczii, m.in. koordynując pobyty polskich chórów oraz przeprowadzając indywidualne prezentacje i szkolenia portalu Chórtownia dla dyrygentów chórów zagranicznych, m.in. z Rumunii, Gruzji i Rosji.
7. Wywiady z chórzystami i dyrygentami – akcja Chórtowni
Akcja miała na celu przedstawienie sylwetek dyrygentów oraz aktywnych chórzystów. Osoby z zacięciem dziennikarskim zaproszone były do przygotowania wywiadu ze swoim dyrygentem lub z innymi chórzystami, którzy często są kopalnią opowieści. W ramach akcji powstało pięć wywiadów:
• Wywiad z Moniką Bachowską z Krakowa, prowadzącą m.in. chór Insieme oraz Fresco Sonare autorstwa Anny Górskiej-Micorek
• Wywiad z chórzystami Chóru Mieszanego Klaster z Zabrza i jego dyrygentem, Barbarą Gajek-Kraską
• Wywiad z dyrygentem Towarzystwa Śpiewu "Halka" w Inowrocławiu Waldemarem Szafrańskim autostwa Elżbiety Jasińskiej
• Wywiad z Prezesem Towarzystwa Śpiewu "Halka" w Inowrocławiu Eugeniuszem Kubskim autorstwa Elżbiety Jasińskiej
• WARS CANTANDI czyli wywiady w pociągu z chózystami Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Akcja będzie kontynuowana w następnych latach.
8. Zamknięcie naboru do projektu „Treasures of Music: Armenia”
W grudniu 2017 została dokonana ostateczna kwalifikacja utworów na płytę „Treasures of Music: Armenia” oraz przekazanie materiału do produkcji. Na płytę trafiło 26 utworów wykonywanych przez 14 chórów, w tym 9 z Armenii, 2 z Polski i po jednym z Niemiec, Mołdawii i Ukrainy. Na potrzeby konkursu zostały przygotowane materiały pomocnicze dla dyrygentów (linki do biblioteki utworów i nagrań) oraz zapewnione konsultacje z koordynatorem projektu po stronie ormiańskiej, Christiną Sheroyan.
Link do materiałów: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6419&jezyk=1
Informacje prasowe: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6430&jezyk=1
9. Wspieranie działalności Chóru Mieszanego KLASTER
18 listopada 2016 w Gliwicach odbyła się pierwsza próba Chóru Mieszanego KLASTER. Założeniem było zgromadzenie byłych chórzystów z różnych chórów i szkół muzycznych z aglomeracji śląskiej w celu prowadzenia amatorskiej działalności muzycznej. Dyrygentem chóru została dr Barbara Gajek-Kraska, funkcję asystenta dyrygenta pełni Michalina Kraska. W roku 2017 odbywały się próby z udziałem ok. 25 osób (część osób, które zgłosiły się na przesłuchania, nie została przyjęta) oraz koncerty w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Gliwicach. Klaster brał czynny udział w przyjęciu chóru Rapsodia z Kiszyniowa oraz organizacji koncertu w kościele pw. Św. Andrzeja z udziałem gości, wziął również udział w ormiańskim projekcie płytowym. Chór ma próby w Zabrzu, w piątki od godziny 18:30 do 21:00 w budynku firmy DEMEX, która udostępnia salę do prób.
10. Upowszechnianie Światowego Dnia Chóralnego (7 grudnia) w Polsce
Światowy Dzień Chóralny do roku 2014 w Polsce nie był obchodzony. Fundacja za zgodą International Federation of Choral Music przeprowadziła ogólnopolską akcję informacyjną, w wyniku której do obchodów Światowego Dnia Chóralnego zgłaszano koncerty. Niestety obecnie lista zgłoszonych koncertów nie jest dostępna.
11. Współpraca z czasopismem „Śpiewak Śląski”
W roku 2017 na mocy porozumienia pomiędzy Chórtownią a Śpiewakiem Śląskim zostały udostępnione trzy numery czasopisma:
Śpiewak Śląski nr 1/2017
Śpiewak Śląski nr 2/2017
Śpiewak Śląski nr 3/2017
12. Konkursy
W roku 2017 Chórtownia przeprowadziła dwa konkursy internetowe:
1. VRC na dobranoc , w którym nagrodą była płyta Chóru VRC pod tym samym tytułem.
2. Konkurs z płytami Marka Raczyńskiego
13. Patronaty
Chórtownia udzieliła w 2017 roku patronatów m.in. następującym przedsięwzięciom:
1. Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
2. Koncerty festiwalowe Musica Vera w Toruniu
3. IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży
4. XX Łódzki Festiwal Chóralny "Cantio Lodziensis"
5. Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
6. Międzynarodowy Festiwal „Per Musicam ad Astra” w Toruniu
Translation - English The Report on the activities of the Foundation for 2017.
Like every year at this time, we present You with a report on our activities, and ask for feedback on what we can do better.
In 2017 the Foundation carried out the following activities:
1. Maintaining the web portal Chórtownia
2. An evening with Komitas in Gliwice
3. A crowdfunding fundraiser for the record „Treasures of Music: Armenia”
4. The participation in the Tbilisi Choral Music Festival and the project meeting "Treasures of Music: Armenia" in Yerevan
5. Co-organization of the "Rapsodia" choir tour from Chisinau
6. The participation in the Festival "Together in the XXI Century" in Kamchia (Bulgaria, 15-30 July 2017)
7. Interviews with choristers and conductors - Chórtownia’s initiative
8. Closing of the recruitment for the project "Treasures of Music: Armenia"
9. Supporting the Mixed Choir KLASTER
10. Promoting the World Choir Day (December 7) in Poland.
11. Cooperation with the Śpiewak Śląski magazine
12. Contests
13. Patronages
1. Maintaining the web portal Chórtownia
It is a regular activity of the foundation. The statistics of the portal for the period of January 1st - December 31 2017 are:
• the portal has been visited 60708 times by 42562 users who have viewed 197018 subpages
• The visitors have been from 103 countries, top20 of which were: Poland (90%), and subsequently: Germany, the USA, the UK, Belarus, Ukraine, Russia, Lithuania, the Czech Republic, Italy, France, Spain, Armenia, the Netherlands, Georgia, Moldova, Sweden, Norway, Belgium and others.
• At the end of 2017, the portal contained: 6606 users from 25 countries, 1000 choirs (92 choirs of them have updated their profile data in the last year, and 407 choirs have done it in the last five years) 624 festivals (including 94 new ones), 2013 choral scores (including 18 new ones), 1522 choral concerts (including 158 new ones), 1080 news (including 129 new ones)
Besides, we regularly edit and send monthly newsletter called „Chórtownik” in Polish and occasionally in English and Russian.
In November 2017, the official address of the portal was changed to https://chortownia.org
2. An evening with Komitas in Gliwice
Under the project "Treasures of Music: Armenia" Chórtownia along with Petros Tovmasyan organized „An evening with Komitas” on 6 March 2017 in Gliwice, where we presented the profile of this great composer, musicologist and ethnographer as well as some of his works.
3. A crowdfunding fundraiser for the record „Treasures of Music: Armenia”
Because all the applications for financing the record were rejected, we had to announce the fundraiser, during which 42 people supported the project with a total amount of PLN 2017, and after deducting the commission for the crowdfunding platform there was approximately PLN 1700 left. We would like to thank once again to all donors!
4. The participation in the Tbilisi Choral Music Festival and the project meeting "Treasures of Music: Armenia" in Yerevan
This year we participated in the fantastic Tbilisi Choral State Festival as observers (https://chortownia.org/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6618&jezyk=1000), where we had an opportunity to listen to magnificent Georgian choirs (such as our favourite Boys' and Men's Choir Mdzlevari) inside the beautiful interiors of the Tbilisi conservatory, but also a genius Female Choir from Gori conducted by Teony Tsiramua, as well as choirs from Estonia and Moldova - our friendly Youth Chamber Choir Rapsodia Moldova was invited to the festival (which already hosted the Chamber Choir of the Adam Mickiewicz University from Poznań in 2015), which we accompanied on tour. The participation in the festival was a stage of a choral journey also leading through Armenia, which we have fruitful cooperation with. In Yerevan, we worked on the implementation of the project "Treasures of Music: Armenia”. The exchange of choirs initiated by us with these countries is getting wider and wider - in July, the Academic Choir of the University of Warsaw visited Georgia, where performed in Tbilisi and Lagodekhi.
5. Co-organization of the "Rapsodia" choir tour from Chisinau
In June 2017 our regular guest the Youth Chamber Choir Rapsodia Moldova from Chisinau visited Poland in order to participate in the church music festival in Bialystok. Next, the concert tour was led through Garwolin, where the choir was hosted by the Choir of the City of Garwolin, conducted by Radosław Mitura. Next, the choir performed in Kraków and Trzebinia thanks to the commitment of Agnieszka Jochymek-Trela and the Chamber Choir Lege Artis and the Choir "Echo" from Trzebinia. Then, the choir went to Zabrze, where was hosted by the families and gave concert together with the Mixed Choir "Klaster" and the Choir "Risonanza Continua in St. Andrzej Church. There was also Rapsodia’s concert at the castle in Tarnowice Stare in the nearby Tarnowskie Góry. From there, Rapsodia went under the care of Czesłąw Niemen Mixed Choir in Włocławek, conducted by Marian Szczepański. We would like to thank all the choirs for engaging in the organization of this project! The wandering of Rapsodia around Poland restores the idea of direct exchange between choirs, currently poorly used by other choirs.
6. Participation in the Festival (13-18 September 2016)
Chórtownia participated in the festival „Together in XXI century” in Bulgarian Kamczia, coordinating inter alia, the stays of Polish choirs and carrying out individual presentations and trainings of Chórtownia portal for conductors of foreign choirs, including from Romania, Georgia and Russia.
7. Interviews with choristers and conductors - Chórtownia’s initiative
The purpose of the initiative was to present the profiles of conductors and active choristers. Persons that had a journalistic flair were invited to prepare an interview with their conductor or other choristers, who are often a powerhouse of stories.
• An interview with Monika Bachowska from Kraków, conducting among others, the choir Insieme and Fresco Sonare by Anna Górska-Micorek
• An interview with the choristers of the Mixed Choir Klaster from Zabrze and its conductor, Barbara Gajek-Kraska
• An interview with Waldemar Szafrański, the conductor of the Singing Society “Halka” in Inowrocław by Elżbieta Jasińska
• An interview with Eugeniusz Kubski, the Director of the Singing Society “Halka” in Inowrocław by Elżbieta Jasińska
• WARS CANTANDI i.e. interviews with the choristers of the University of Economics Choir in Wrocław, made on the train
The action will be continued in the following years.
8. Closing of the recruitment for the project "Treasures of Music: Armenia"
In December 2017 there was a final qualification of the compositions for the album „Treasures of Music: Armenia” and transferring the material for production. 26 compositions performed by 14 choirs, including 9 from Armenia, 2 from Poland and one from Germany, Moldova and Ukraine were chosen for the album. Supplementary materials for the conductors were prepared for the competition (links to the library of compositions and recordings) and consultations with the project coordinator on the Armenian side, Christina Sheroyan, were provided.
Link to materials: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6419&jezyk=1
Press releases: http://www.choral.art.pl/index.php?vaction=newsy&rodzaj=aktualnosci&nid=6430&jezyk=1
9. Supporting the Mixed Choir KLASTER
The first rehearsal of the Mixed Choir KLASTER took place on November 18th 2016 in Gliwice. The idea was to gather former choristers from various choirs and music schools from the Silesian agglomeration in order to conduct amateur music activities. Dr. Barbara Gajek-Kraska was appointed as the conductor of the choir, and the conductor’s assistant is Michalina Kraska. In 2017, there were rehearsals with the participation of 25 people (part of those who came to auditions weren’t accepted) as well as concerts in Zabrze, Ruda Śląska and Gliwice. Klaster took an active part in welcoming the Rapsodia choir from Chisinau and organizing a concert in St. Andrzej Church, including guests. it also participated in the Armenian album project. The choir has rehearsals in Zabrze on Fridays from 6:30pm to 9pm in DEMEX building, which facilitated a room for rehearsals.
10. Promoting the World Choir Day (December 7) in Poland
Until 2014 The World Choir Day wasn’t celebrated in Poland. The Foundation organized a nationwide information campaign with the approval of International Federation of Choral Music, as a result of which, concerts were declared for celebration the World Choir Day. Unfortunately, the list of declared concerts is currently unavailable.
11. Cooperation with the Śpiewak Śląski magazine
In 2017 three issues of the magazine were made available pursuant to the agreement between Chórtownia and Śpiewak Śląski:
Śpiewak Śląski No. 1/2017
Śpiewak Śląski No. 2/2017
Śpiewak Śląski No. 3/2017
12. Contests
In 2017 Chórtownia organized two online contests:
1. A good-night VRC , with the VRC choir album with the same title as a reward.
2. A contest with Marek Raczyński’s album as rewards
13. Patronages
In 2017, Chórtownia gave its patronage to the following undertakings:
1. A Nation-wide Contest of Christmas Carols and Pastorals.
2. Festival concerts Musica Vera in Toruń.
3. The 4th International Choral Competition of Sacred Music Carmen Fidei in Łomża
4. The 20th Łódź Choir Festival "Cantio Lodziensis"
5. A Nation-wide Choral Tournament for the Crystal Heart of Chełm Autumn
6. The International Festival "Per Musicam ad Astra" in Toruń
More
Less
Experience
Years of experience: 7. Registered at ProZ.com: Dec 2018.
I would like to offer my services in translating from English to Polish and from Polish to English different kinds of texts of general purposes, as well as those concerning business, finances, computers, sport, music, games and more.