Diktování českého textu - aktuality
Thread poster: Milan Condak
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 21:25
English to Czech
Mar 6, 2014

1. Newton Dictate je možno zkoušet 14 dní a v případě štěstí vyhrát licenci

http://www.diktovani.cz/soutez-o-nd4

2. Realspeaker (s odezíráním) stále nefunguje česky, takže prozatím to je ztráta času.

3. Komu stačí diktovat text (netajný a nedůvěrný) do souboru, může používat bezplatnou službu, nadstavbu nad prohlížečem Chrome, st
... See more
1. Newton Dictate je možno zkoušet 14 dní a v případě štěstí vyhrát licenci

http://www.diktovani.cz/soutez-o-nd4

2. Realspeaker (s odezíráním) stále nefunguje česky, takže prozatím to je ztráta času.

3. Komu stačí diktovat text (netajný a nedůvěrný) do souboru, může používat bezplatnou službu, nadstavbu nad prohlížečem Chrome, stačí se zaregistrovat na

https://dictanote.co/

vpravo je kolečko pro nastavení, vybrat češtinu nebo jiný jazyk (shodný s nastaveným v operačním systému) a diktovat. Pro ukládání souborů na jejich serveru je nutno zaplatit v podstatě symbolický poplatek. Vyzkoušet lze i bez registrace, stahování a instalace.
Text na webové stránce zůstane. Je možno jej zkopírova do nějakého editoru, smazat a používat opakovaně pro nové texty. Tato třetí možnost neumožňuje diktovat přímo do CAT nástroje. Stejně jako druhá možnost vyžaduje připojení k internetu.

Milan
Collapse


 
Renata Mlikovska
Renata Mlikovska  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 21:25
Makra Jun 24, 2014

Máte představu, jak zvládá makra? A tím nemyslím jen opakující se texty, ale spíš různé úkony na klávesnici - kombinace text, Enter, Tab apod. Lze i tohle ovládat hlasem, nebo by se vždy musela stisknout klávesová zkratka? Tohle by bylo nádherné, s rukama problém nemám, píšu hodně rychle, ale záda dokážou při dlouhém sezení pekelně bolet!

 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 21:25
English to Czech
TOPIC STARTER
Ovládání počítače hlasem Jun 24, 2014

Renata Mlikovska wrote:

různé úkony na klávesnici - kombinace text, Enter, Tab apod. Lze i tohle ovládat hlasem, nebo by se vždy musela stisknout klávesová zkratka?


1. Nejsem prodejce, ani zkušený uživatel ND. SW jsem pouze testoval. Pokud Vám jde o diktování českého textu českým softwarem, podívejte se na stránky výrobce

NEWTON Dictate

http://www.diktovani.cz/diktovani-textu

MyDictate

http://www.diktovani.cz/ovladani-pocitace-hlasem

2. Na webu dictanote.co je také možno diktovat česky a ovládat počítač hlasem místo klávesnicí. Nevýhodou je, že není možno diktovat do libovolné aplikace, ale pouze do jejich webového rozhraní.

3. Počítač je možno ovládat hlasem také pomocí aktivovaných funkcí v operačním sytému. Stisknutí Enter, Tab apod. nepovažuji za klávesové zkratky.

Milan


 
Renata Mlikovska
Renata Mlikovska  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 21:25
Makra Jun 24, 2014

Škoda... Ta jarní akce už skončila a na stránkách nikde vyzkoušení nenabízejí. Napsala jsem jim dotaz, takže budu-li mít příležitost program otestovat, napíšu výsledek.

 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 21:25
German to Czech
+ ...
ND v4 Jun 25, 2014

Program jsem testoval a pořídil si verzi Business. Zatím jsem maximálně spokojený. Se zkušenostmi se podělím v Hlinsku na powwow (možná i dřív a někde jinde).

Překvapilo mě, jak je přepis přesný. Slova, která nezná, se přidají do slovníku. Firma poskytuje zkušební verzi, stačí jim napsat. Pošlou vám odkaz, odkud si program stáhnete, a klíč, který funguje asi deset dnů.

O základní verzi nemá smysl uvažovat, protože umožňuje přep
... See more
Program jsem testoval a pořídil si verzi Business. Zatím jsem maximálně spokojený. Se zkušenostmi se podělím v Hlinsku na powwow (možná i dřív a někde jinde).

Překvapilo mě, jak je přepis přesný. Slova, která nezná, se přidají do slovníku. Firma poskytuje zkušební verzi, stačí jim napsat. Pošlou vám odkaz, odkud si program stáhnete, a klíč, který funguje asi deset dnů.

O základní verzi nemá smysl uvažovat, protože umožňuje přepis jenom do vlastního okna. Verze Business by měla stačit, speciální slovníky nejsou (nejspíš) potřeba. Navíc pokud byste chtěli používat program na více počítačích (stolní + notebook na cestách), dá se za 5 000 Kč přikoupit USB klíč (to vyjde pořád levněji než verze Professional).

První postřeh: Uvědomil jsem si, jak nedbale vyslovuju .
Druhý postřeh: Diktovat překlad je trochu náročnější než ho psát. Vypadám u toho, jako když diriguju orchestr (rukama si pomáhám přesouvat části vět ).


[Upraveno: 2014-06-25 13:42 GMT]
Collapse


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 21:25
German to Czech
+ ...
Formátovací povely Jun 25, 2014

Program umí třeba:
nový odstavec
nový řádek
vypsat slovy
velké písmeno
malé písmeno
mezera
tabulátor (přesun na další pole ve formuláři)

Umí automaticky doplňovat čárky (a většinou to funguje), ale lepší je interpunkci diktovat (čárka, tečka, uvozovky nahoře, hranatá závorka, lomeno, konec složené závorky...).


 
Ales Horak
Ales Horak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 21:25
Member (2009)
English to Czech
+ ...
Můj názor Jun 25, 2014

Nechci tyhle věci hanit (diktování textu), ale podle mě je to například ve Studiu nebo Transitu v případě souboru s mnoha tagy (zrovna mám takové 3 projekty v řadě) naprosto nepoužitelné - tedy alespoň pro lidi píšící rychlostí nad 250–300 úhozů/min.

Abych řekl i B, stejně tak nepoužitelný je i můj zkratkový systém, protože v něm nefungují některé zkratky z Tradosu a stenografování textu mezi tagy je neefektivní.

Diktování můž
... See more
Nechci tyhle věci hanit (diktování textu), ale podle mě je to například ve Studiu nebo Transitu v případě souboru s mnoha tagy (zrovna mám takové 3 projekty v řadě) naprosto nepoužitelné - tedy alespoň pro lidi píšící rychlostí nad 250–300 úhozů/min.

Abych řekl i B, stejně tak nepoužitelný je i můj zkratkový systém, protože v něm nefungují některé zkratky z Tradosu a stenografování textu mezi tagy je neefektivní.

Diktování může být super v "plain textu" a souhlasím, že je to i tak náročné (řádná rozcvička mimických svalů ) a člověk si toho musí více zformulovat dopředu v hlavě, než když píše.

Při rychlostech psaní nad 300 úhozů/min je limitujícím faktorem spíše vyhledávání slov a vazeb a formulování vět.

Také bych neřekl, že samotné mluvení může být náročné, ale ve výsledku se mi více vyplatí psát než mluvit. U některých textů je dost efektivní jen opravovat produkt z Google Translate (pokud člověk dané tématice dobře rozumí).
Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 21:25
English to Czech
TOPIC STARTER
Vzpomínky na verzi 3 Jun 25, 2014

Pavel Janoušek wrote:
Zatím jsem maximálně spokojený.


Blahopřeji.


Slova, která nezná, se přidají do slovníku.


V roce 2012 jsem si několikrát hrál s jedním textem (Penzion Česko)

http://www.condak.net/usta/slovniknd/cs/03.html

Doufám, že znovu nejde nadiktovat nespisovné "znova".


První postřeh: Uvědomil jsem si, jak nedbale vyslovuju .


Mojí výslovnosti "ř", "ří" a "ři" ND3 nerozumněl vůbec. Můžete najít v dalších prezentacích. Google moji (pro ND3 nesprávnou) výslovnost akceptuje.

Milan


 
Renata Mlikovska
Renata Mlikovska  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 21:25
Taky na to koukám opatrně, Jun 25, 2014

ale přesto bych to vyzkoušela. Kdysi dávno jsem po něčem takovém pátrala, ale to bylo všechno ještě v plenkách a jen pro angličtinu. Já bych to rozhodně uvítala, přiznám se, že když mám fofr nebo hodně textu, tak využívám manžela a diktuju mu. Praktikujem to takhle už několik let a neunavuje mě to, naopak, pokud bych musela psát, takové množství textu bych nezvládla nebo nestihla nebo musela podepřít práškem na bolení hlavy a zad.

Pokud to pan
... See more
ale přesto bych to vyzkoušela. Kdysi dávno jsem po něčem takovém pátrala, ale to bylo všechno ještě v plenkách a jen pro angličtinu. Já bych to rozhodně uvítala, přiznám se, že když mám fofr nebo hodně textu, tak využívám manžela a diktuju mu. Praktikujem to takhle už několik let a neunavuje mě to, naopak, pokud bych musela psát, takové množství textu bych nezvládla nebo nestihla nebo musela podepřít práškem na bolení hlavy a zad.

Pokud to pan Janoušek chválí, dává mi to šanci. Jen se bojím toho problému naší nedokonalé výslovnosti, o kterém se zmiňuje, protože manžel mi rozumí, ale k programu bych asi musela být vstřícnější. Oba píšeme rychle a téměř bez chyb, tak abych si naopak nepřidělala práci...
Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 21:25
English to Czech
TOPIC STARTER
Další weby pro diktování českého textu Jul 9, 2014

Milan Condak wrote:

3. Komu stačí diktovat text (netajný a nedůvěrný) do souboru, může používat bezplatnou službu, nadstavbu nad prohlížečem Chrome, stačí se zaregistrovat na

https://dictanote.co/


Dnes jsem opět vyzkoušel diktování českého řeči na webech zadarmo

http://www.condak.cz/archiv-net/2014-07/09/cs/00.html

Diktoval jsem do levného mikrofonu z náhlavové sady se sluchátky Redstar.
Na žádném z webů není nutná registrace.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Diktování českého textu - aktuality






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »