Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6]
Fordítási díjak
Thread poster: Péter Tófalvi
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 17:33
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Most akkor mi a kérdés? Aug 16, 2004

Most én csak egyet nem értek, hogy mi volt Dopelmeyer kérdése, vagy ha nem volt kérdés, akkor mi volt a téma felvetésének célja?
Azt mindenki tudja, hogy vannak szabályok, és a rendszert ki lehet játszani. Sokan ezt meg is teszik - van aki erre büszke is - attól a szabályok, törvények még léteznek.
Én említettem, hogy nem ismerem részletesen a jelenlegi EU-s jogszabályokat, csak arra próbáltam rámutatni, hogy itt esetleg nemcsak adójogi kérdések merülhe
... See more
Most én csak egyet nem értek, hogy mi volt Dopelmeyer kérdése, vagy ha nem volt kérdés, akkor mi volt a téma felvetésének célja?
Azt mindenki tudja, hogy vannak szabályok, és a rendszert ki lehet játszani. Sokan ezt meg is teszik - van aki erre büszke is - attól a szabályok, törvények még léteznek.
Én említettem, hogy nem ismerem részletesen a jelenlegi EU-s jogszabályokat, csak arra próbáltam rámutatni, hogy itt esetleg nemcsak adójogi kérdések merülhetnek fel, hanem egyebek is (munkavállalási, letelepedési, stb.). Ezeket nem árt ismerni. Ha már ismered őket, akkor jó, csak akkor nem értem, hogy miért tetted fel a kérdést.
Mi itt a szabályok megtárgyalásával csak az ismeretek bővítését tudjuk segíteni, azt hogy valaki betartja-e azokat, az mindenki szíve-joga.
Így aztán nem kéne keresztben lenyelni azokat, akik a szabadidejükben keresik az idevágó információt...

Részemről ennyi.
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 23:33
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Doppelmeyer-jelenség Aug 16, 2004

Katalin Horvath McClure wrote:

Így aztán nem kéne keresztben lenyelni azokat, akik a szabadidejükben keresik az idevágó információt...


Kati!

Én nem érzem magam lenyelve. Szeretem humorosra venni a figurát, egyébként.

A Doppler-effektus után az itt feldobott témát én Doppelmeyer-jelenségnek nevezném, ha a közgazdászok nem találtak már volna egy sokkal találóbb kifejezést: \"potyautas taktika\".

Ennek lényege, hogy valaki élvez bizonyos előnyöket, pld. szociális hálót, infrastruktúrát stb., anélkül, hogy kivenné részét az ehhez szükséges alapok megteremtésében.

Eddig volt az elmélet.

A gyakorlat az, hogy Magyarországon az adózási szabályok végtelenül igazságtalanok. Például, ha azt akarod, hogy legyen a zsebedben 70.000 Ft. (350 USD), amelyet szabadon elkölthetsz, akkor kb. 85.000 Ft.-ot be kell fizetned az államkasszába.

Vagyis ez azt jelenti, hogy az államnak kb. 55%-ot (adó+TB) fizetsz be.

[Ilyen kizsákmányolás nem volt még a középkorban sem, mert akkor a jobbágyok adója (a nemesek, és a szabad székelyek ugye nem fizettek adót), két részből tevődött össze: tized az államnak, és kilenced az egyháznak. Nagyjából tehát 19%.]

Az újraelosztás pedig csak arra jó, hogy a mindenkori kormányzó elit saját híveit megjutalmazza.

Ezért nem tudok én ebben a kérdésben kategorikus álláspontot képviselni.

Persze, lehet űzni a szakmát anélkül is, hogy az ember ezeken elmélkedik, és a legtöbben így is tesznek.


 
Dopelmeyer
Dopelmeyer
Local time: 23:33
German to Hungarian
Mi a döbbenet ikonja? Aug 18, 2004

Megdöbbenéssel vegyes értetlenséggel olvastam Kati és Péter dörgedelmes hangvételű hozzászólásait.
Kati: a kérdésem egyértelmű volt: hol kell adóznom és kell-e egyáltalán? Te azzal jössz, hogy a szabadidődben utananéztél. Pedig csak tippeltél, régi beidegződések alapján, ami tarthatott kb. 15 mp-ig. Szerintem semmi durva nem volt abban, ahogy közöltem, hogy nem kell munkavállalási engedély. Ti ott Amerikában nagyon messze vagytok és azt
... See more
Megdöbbenéssel vegyes értetlenséggel olvastam Kati és Péter dörgedelmes hangvételű hozzászólásait.
Kati: a kérdésem egyértelmű volt: hol kell adóznom és kell-e egyáltalán? Te azzal jössz, hogy a szabadidődben utananéztél. Pedig csak tippeltél, régi beidegződések alapján, ami tarthatott kb. 15 mp-ig. Szerintem semmi durva nem volt abban, ahogy közöltem, hogy nem kell munkavállalási engedély. Ti ott Amerikában nagyon messze vagytok és azt hiszitek, hogy itt semmi se változik. Az egyik amerikai-magyar prozos pl. még tavaly is azt fejtegette, hogy nem hiszi, hogy Mo-on le lehet játszani digitális hangfelvételt....

Péter: kösz a "leégtélt" és a "potyautast". Pedig ez a történet épp arról szól, hogy a gyakorlat mennyire különbözik az elmélettől, meg hogy most már nem vagyunk "potyautasok" Europában, hanem ugyanúgy élhetünk, mint nyugat-europai szabadúszó kollégáink évtizedek óta. Keményen dolgozva, de mégis szabadon, kötetlenül, oda vándorolva, ahova csak akarunk...

Mostantól nem kell a tehetségesebb lányoknak férjhez menniük az első hülye külföldihez, ha külföldre akarnak kerülni. Nem kell a jól képzett magyaroknak mindenféle bevándorlási hivatalokban a legmegalázóbb procedúrákon átesniük. Ennek vége! Szabadok vagyunk a szó szoros értelmében az Internetnek és az EU csatlakozásnak köszönhetően. Csak erre próbáltalak valahogy rávezetni benneteket...
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 23:33
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Kedves Aug 18, 2004

Dopelmeyer wrote:

Péter: kösz a "leégtélt" és a "potyautast". Pedig ez a történet épp arról szól, hogy a gyakorlat mennyire különbözik az elmélettől, meg hogy most már nem vagyunk "potyautasok" Europában, hanem ugyanúgy élhetünk, mint nyugat-europai szabadúszó kollégáink évtizedek óta. Keményen dolgozva, de mégis szabadon, kötetlenül, oda vándorolva, ahova csak akarunk...



"Nem én kiáltok, csak a föld dübörög."
írta......

Nos, valóban "leégtél" mert nem tudtad, hogy van bejelentkezési kötelezettség 3 hónapon túl.

Egyebekben nem volt szándékom lehengerelni téged, és az általad leírtakban még igazságok is vannak, de csak úgy egész a téma, ha a Kati és én megdöbbentő hozzászólásait is elolvassa a nyájas fórumböngésző.

Vágod?

[Edited at 2004-08-18 08:53]


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 23:33
English to Hungarian
+ ...
Nem kellene erre egy új fórumot nyitni? Aug 18, 2004

Az az érzésem, hogy itt már régen nem a fordítási díjakról van szó, hanem az adózás elkerüléséről (amit talán tényleg jobb lenne privátban). De legalább talán kellene nyitni egy saját fórumot, nem?

A boldog européer-élethez, kedves Dopelmeyer, csak gratulálni tudok, de azért az adóelkerülésre én nem lennék büszke és ami azt illeti, nekünk sem olyan nagyon kellemes ám olvasgatni ezeket a nagystílű megállapításokat arról, hogy "én bezzeg"...
... See more
Az az érzésem, hogy itt már régen nem a fordítási díjakról van szó, hanem az adózás elkerüléséről (amit talán tényleg jobb lenne privátban). De legalább talán kellene nyitni egy saját fórumot, nem?

A boldog européer-élethez, kedves Dopelmeyer, csak gratulálni tudok, de azért az adóelkerülésre én nem lennék büszke és ami azt illeti, nekünk sem olyan nagyon kellemes ám olvasgatni ezeket a nagystílű megállapításokat arról, hogy "én bezzeg"... vegyétek már észre... nem úgy van az...

Tudniillik bizony úgy van: akinek jövedelme van, annak adót kell fizetnie, méghozzá ezt sokkal, de sokkal komolyabban veszik a fejlett országokban, mint nálunk! Én biztos vagyok abban, hogy az infókat Péter és Kati a legnagyobb jóindulattal szedték össze és adták meg Neked (akár 15 mp-be került, akár többe vagy kevesebbe) - Neked jó, ha tisztában vagy a játékszabályokkal.

Nekem ugyanis kezd egy kicsit zűrös lenni az ügy: egyrészt valószínűleg tényleg be kell jelentkezned x idő után, másrészt, ha evás vagy, akkor nem lehet közösségi adószámod, tehát - a jelenlegi jogszabályok szerint - az EU-tagállamokba nem is számlázhatsz (ahogyan közösségi adószám nélkül egyébként sem: a fordítás beletartozik abba a körbe, ahol export esetén az EU-szám kiváltása kötelező).

Persze lehetséges, hogy egy EU-tagállamból, mint második hazádból dolgozol, mondjuk Amerikába, az is lehetséges, hogy számla nélkül, abban pedig biztos vagyok, hogy ez irtó jónak tűnik, viszont abban még biztosabb, hogy csak tűnik annak. Legalább nézz körül, érdeklődj utána: ahhoz nem is kell hazajönnöd!

************************
Találtam Neked valamit:

Az új tagállamok állampolgárai 2004. május elsejétől vízummentesen utazhatnak be valamennyi EGT tagállamba három hónapot meghaladó tartózkodási cél esetén is. Ilyenkor elegendő lesz a beutazás után az adott ország idegenrendészeti hatóságánál kérni a tartózkodási engedélyt (a vízum helyett), amelyet jövedelemszerzési tevékenység folytatása esetén az EGT állampolgároknak és családtagjaiknak általában öt évre adnak meg, és automatikusan hosszabbítható.

Ugyanakkor a tizenötök közül azok a tagállamok, amelyek továbbra is munkavállalási engedélyhez kötik a magyar állampolgárok munkavállalását, eltérhetnek a tartózkodási engedély kiadására vonatkozó közösségi jogtól. Megadhatják azt rövidebb időre is, feltehetően a munkavállalási engedély időtartamának megfelelően adják majd ki ezeket az engedélyeket.

forrás: www.kum.hu
sajnos, a magyar kormányzati portálok többnyire nem könyvjelzőzhetőek (juj, de csúnya szó), muszáj az egészet beírni


[Edited at 2004-08-18 18:02]
Collapse


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 17:33
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Még egy jó információ-forrás EU témában Aug 19, 2004

http://www.eu2004.hu/index.php?op=tenyek_tagorszagok

Ez egy elég részletes weboldal, minden tagországról megtalálhatóak az alapvető információk, köztük a munkavállalással és letelepedéssel kapcsolatos dolgok is.

Gyorsan végignézegetve a listát, a régi EU tagállamok közül jelenleg csak az Egyesült Királyság, Írország és Svédors
... See more
http://www.eu2004.hu/index.php?op=tenyek_tagorszagok

Ez egy elég részletes weboldal, minden tagországról megtalálhatóak az alapvető információk, köztük a munkavállalással és letelepedéssel kapcsolatos dolgok is.

Gyorsan végignézegetve a listát, a régi EU tagállamok közül jelenleg csak az Egyesült Királyság, Írország és Svédország az, aki a magyarok munkavállalását nem köti munkavállalási engedélyhez. (Az összes többi országban engedély szükséges.) Azonban még ezekben az országokban is szabályozzák a letelepedést, tehát be kell jelentkezni.

Egyébként a két kérdésre a válasz
1. Kell-e adóznom? (IGEN)
2. Hol kell adóznom? (AHOL ÁLLANDÓ JELLEGGEL LETELEPEDSZ)

már megvolt sok hozzászólással ezelőtt, úgyhogy szerintem is le kéne már zárni a témát.
Collapse


 
Dopelmeyer
Dopelmeyer
Local time: 23:33
German to Hungarian
Zárjuk le Aug 19, 2004

Most már én kérem, hogy zárjuk le a témát és ezennel fájdalommal lemondok proz tagságomról. Két malomban őrlünk, sajnos és a legtöbb hozzászólás (főleg Éváé) bizony hiperérzékenységről tanúskodik. Végigolvasva saját írásaimat még a legapróbb utalást sem találtam arra, hogy hivalkodtam volna. Még egyszer hangsúlyozom: én csak egy, általam most felfedezett, de mások által már évtizedek óta gyakorolt életmódra kívántam felhívni a figyelm... See more
Most már én kérem, hogy zárjuk le a témát és ezennel fájdalommal lemondok proz tagságomról. Két malomban őrlünk, sajnos és a legtöbb hozzászólás (főleg Éváé) bizony hiperérzékenységről tanúskodik. Végigolvasva saját írásaimat még a legapróbb utalást sem találtam arra, hogy hivalkodtam volna. Még egyszer hangsúlyozom: én csak egy, általam most felfedezett, de mások által már évtizedek óta gyakorolt életmódra kívántam felhívni a figyelmet, arra, hogy más a papíros és a gyakorlat. De ez az üzenet valahogy nem jut el hozzátok. A gyanusítgatást pedig, kedves könyvelői lélekkel megáldott Évikénk, hogy számla nélkül dolgoznék, ezennel ünnepélyesen kikérem magamnak. Egy ilyen kijelentés egy ilyen fórumon, amelybe boldog-boldogtalan beleolvasgathat, szerintem övön aluli ütés. Most nem akarok azzal visszavágni, hogy általában az tesz így, aki vádol. Na szóval, tegyük fel azt a lakatot.Collapse


 
Csaba Ban
Csaba Ban  Identity Verified
Hungary
Local time: 23:33
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
akkor most konyec Aug 19, 2004

akkor most konyec

 
Csaba Ban
Csaba Ban  Identity Verified
Hungary
Local time: 23:33
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Utolsó szó Aug 19, 2004

Bár végignéztem a társalgást, hozzászólni nem volt időm.
Szóval, ebben a nemes vetélkedésben (aka Dopelmeyer vs Mindenki Más), mindenkinek igaza van.
D: nem kell haragudni azokra, akik a jog betűit követik, és erre felhívják mások figyelmét is.
MM: ha neki úgy tetszik, miért ne éljen, mint Marci hevesen (ahogy elég kevesen... a rím kedvéért)
D: Kilépni nem kell.
mindenkinek: happy translation!
cs.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Fordítási díjak






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »