Tłumacz przysięgły
Thread poster: Julcia

Julcia
Local time: 09:22
English to Polish
+ ...
Jan 12, 2004

Czy można wykonywać ten zawód nie rejestrując działalności gospodarczej (podatki, ZUS itp.)? Chodzi mi o wykonywanie tłumaczeń przysięgłych, ponieważ jeżeli chodzi o inne, to działalnośc nie jest konieczna, można zawierać oddzielne umowy.

 

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 09:22
English to Polish
+ ...
Można, ale... Jan 13, 2004

Można prowadzić tzw. działalność wykonywaną osobiście, ale tylko dla podmiotów gospodarczych. Jeżeli chciałabyś świadczyć tłumaczenia dla osób fizycznych, to wówczas musisz zarejestrować działalność gospodarczą (i prowadzić księgowość, odprowadzać podatki i ZUS).
W przypadku działalności wykonywanej osobiście wystawiasz rachunki, co miesiąc wysyłasz deklarację na formularzu PIT-52 i odprowadzasz podatek.

Podstawa prawna: Art. 10 i 13 Ustawy o pod. doch. od osób fiz.

Art. 13. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście [...] uważa się:
6) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym.

Hope that helps.


[Edited at 2004-01-13 10:20]


 

Julcia
Local time: 09:22
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
tak myślałam :) Jan 13, 2004

Wiedziałam, że nie da się tego jeszcze obejść, dzięki:)

 

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 09:22
German to Polish
+ ...
da się obejść Jan 13, 2004

ponieważ mam koleżankę, która w ten sposób funkcjonuje już od lat. problem polega tylko na ZUSie, ponieważ aby płacić składki, trzeba mieć tytuł płatności, a jako nigdzie niezatrudniona i niezarejestrowana takowego nie masz. daj mi dzień lub dwa, to się dowiem dokładniej.
Pozdr
Agnieszka


 

Julcia
Local time: 09:22
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
to nie jest tak Jan 14, 2004

Moze niezupelnie o to chodzi. Mam dzialalnosc, ale zastanawiam sie nad jej zawieszniem, bo czekaja mnie nieregularne dochody z tlumaczen (a z dodatkowego nauczania jezyka musze chwilowo zrezygnowac), stad wynika problem - skladka na ZUS jest spora i trzeba ja odprowadzac co miesiac przy dzialalnosci, nawet jesli sa chude miesiace.

 

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 09:22
English to Polish
+ ...
Dlatego przejdź na działalność wykonywaną osobiście Jan 16, 2004

Działalność gospodarczą zawieś/zlikwiduj, a działalność wykonywaną osobiście możesz prowadzić bez obowiązku płacenia ZUS. Jeżeli zwróci się do Ciebie osoba fizyczna ze zleceniem, możesz jej powiedzieć, że niestety nie możesz jej pomóc, ale jeżeli z tym samym zleceniem zwróci się do ciebie podmiot gospodarczy, to i owszem. Czyli mówiąc krótko, potrzebujesz danych podmiotu gospodarczego do wpisania rachunku i repertytorium, i wówczas ZUSu opłacać nie musisz.

[Edited at 2004-01-16 12:33]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumacz przysięgły

Advanced search


TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search