Tłumacz przysięgły
Thread poster: Julcia
Julcia
Julcia
Local time: 03:58
English to Polish
+ ...
Jan 12, 2004

Czy można wykonywać ten zawód nie rejestrując działalności gospodarczej (podatki, ZUS itp.)? Chodzi mi o wykonywanie tłumaczeń przysięgłych, ponieważ jeżeli chodzi o inne, to działalnośc nie jest konieczna, można zawierać oddzielne umowy.

 
Pawel Bartoszewicz
Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Poland
Local time: 03:58
English to Polish
+ ...
Można, ale... Jan 13, 2004

Można prowadzić tzw. działalność wykonywaną osobiście, ale tylko dla podmiotów gospodarczych. Jeżeli chciałabyś świadczyć tłumaczenia dla osób fizycznych, to wówczas musisz zarejestrować działalność gospodarczą (i prowadzić księgowość, odprowadzać podatki i ZUS).
W przypadku działalności wykonywanej osobiście wystawiasz rachunki, co miesiąc wysyłasz deklarację na formularzu PIT-52 i odprowadzasz podatek.

Podstawa prawna: Art. 10 i 13 Ustawy o
... See more
Można prowadzić tzw. działalność wykonywaną osobiście, ale tylko dla podmiotów gospodarczych. Jeżeli chciałabyś świadczyć tłumaczenia dla osób fizycznych, to wówczas musisz zarejestrować działalność gospodarczą (i prowadzić księgowość, odprowadzać podatki i ZUS).
W przypadku działalności wykonywanej osobiście wystawiasz rachunki, co miesiąc wysyłasz deklarację na formularzu PIT-52 i odprowadzasz podatek.

Podstawa prawna: Art. 10 i 13 Ustawy o pod. doch. od osób fiz.

Art. 13. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście [...] uważa się:
6) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym.

Hope that helps.


[Edited at 2004-01-13 10:20]
Collapse


 
Julcia
Julcia
Local time: 03:58
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
tak myślałam :) Jan 13, 2004

Wiedziałam, że nie da się tego jeszcze obejść, dzięki:)

 
Agnieszka Hayward (X)
Agnieszka Hayward (X)
Poland
Local time: 03:58
German to Polish
+ ...
da się obejść Jan 13, 2004

ponieważ mam koleżankę, która w ten sposób funkcjonuje już od lat. problem polega tylko na ZUSie, ponieważ aby płacić składki, trzeba mieć tytuł płatności, a jako nigdzie niezatrudniona i niezarejestrowana takowego nie masz. daj mi dzień lub dwa, to się dowiem dokładniej.
Pozdr
Agnieszka


 
Julcia
Julcia
Local time: 03:58
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
to nie jest tak Jan 14, 2004

Moze niezupelnie o to chodzi. Mam dzialalnosc, ale zastanawiam sie nad jej zawieszniem, bo czekaja mnie nieregularne dochody z tlumaczen (a z dodatkowego nauczania jezyka musze chwilowo zrezygnowac), stad wynika problem - skladka na ZUS jest spora i trzeba ja odprowadzac co miesiac przy dzialalnosci, nawet jesli sa chude miesiace.

 
Pawel Bartoszewicz
Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Poland
Local time: 03:58
English to Polish
+ ...
Dlatego przejdź na działalność wykonywaną osobiście Jan 16, 2004

Działalność gospodarczą zawieś/zlikwiduj, a działalność wykonywaną osobiście możesz prowadzić bez obowiązku płacenia ZUS. Jeżeli zwróci się do Ciebie osoba fizyczna ze zleceniem, możesz jej powiedzieć, że niestety nie możesz jej pomóc, ale jeżeli z tym samym zleceniem zwróci się do ciebie podmiot gospodarczy, to i owszem. Czyli mówiąc krótko, potrzebujesz danych podmiotu gospodarczego do wpisania rachunku i repertytorium, i wówczas ZUSu opłacać nie musisz.

[Edited at 2004-01-16 12:33]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumacz przysięgły






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »