Tłumacz przysięgły
Thread poster: Julcia

Julcia
Local time: 17:03
English to Polish
+ ...
Jan 12, 2004

Czy można wykonywać ten zawód nie rejestrując działalności gospodarczej (podatki, ZUS itp.)? Chodzi mi o wykonywanie tłumaczeń przysięgłych, ponieważ jeżeli chodzi o inne, to działalnośc nie jest konieczna, można zawierać oddzielne umowy.

 

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 17:03
English to Polish
+ ...
Można, ale... Jan 13, 2004

Można prowadzić tzw. działalność wykonywaną osobiście, ale tylko dla podmiotów gospodarczych. Jeżeli chciałabyś świadczyć tłumaczenia dla osób fizycznych, to wówczas musisz zarejestrować działalność gospodarczą (i prowadzić księgowość, odprowadzać podatki i ZUS).
W przypadku działalności wykonywanej osobiście wystawiasz rachunki, co miesiąc wysyłasz deklarację na formularzu PIT-52 i odprowadzasz podatek.

Podstawa prawna: Art. 10 i 13 Ustawy o pod. doch. od osób fiz.

Art. 13. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście [...] uważa się:
6) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym.

Hope that helps.


[Edited at 2004-01-13 10:20]


 

Julcia
Local time: 17:03
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
tak myślałam :) Jan 13, 2004

Wiedziałam, że nie da się tego jeszcze obejść, dzięki:)

 

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 17:03
German to Polish
+ ...
da się obejść Jan 13, 2004

ponieważ mam koleżankę, która w ten sposób funkcjonuje już od lat. problem polega tylko na ZUSie, ponieważ aby płacić składki, trzeba mieć tytuł płatności, a jako nigdzie niezatrudniona i niezarejestrowana takowego nie masz. daj mi dzień lub dwa, to się dowiem dokładniej.
Pozdr
Agnieszka


 

Julcia
Local time: 17:03
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
to nie jest tak Jan 14, 2004

Moze niezupelnie o to chodzi. Mam dzialalnosc, ale zastanawiam sie nad jej zawieszniem, bo czekaja mnie nieregularne dochody z tlumaczen (a z dodatkowego nauczania jezyka musze chwilowo zrezygnowac), stad wynika problem - skladka na ZUS jest spora i trzeba ja odprowadzac co miesiac przy dzialalnosci, nawet jesli sa chude miesiace.

 

Pawel Bartoszewicz  Identity Verified
Local time: 17:03
English to Polish
+ ...
Dlatego przejdź na działalność wykonywaną osobiście Jan 16, 2004

Działalność gospodarczą zawieś/zlikwiduj, a działalność wykonywaną osobiście możesz prowadzić bez obowiązku płacenia ZUS. Jeżeli zwróci się do Ciebie osoba fizyczna ze zleceniem, możesz jej powiedzieć, że niestety nie możesz jej pomóc, ale jeżeli z tym samym zleceniem zwróci się do ciebie podmiot gospodarczy, to i owszem. Czyli mówiąc krótko, potrzebujesz danych podmiotu gospodarczego do wpisania rachunku i repertytorium, i wówczas ZUSu opłacać nie musisz.

[Edited at 2004-01-16 12:33]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumacz przysięgły

Advanced search


Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search