Off topic: Felicitări!
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Aug 13, 2005

Cred că n-o să se supere nimeni dacă o să reiau aici încercarea de proză scurtă a lui Dan Mărăşescu (zis şi Mărăcescu ). De fapt, încercarea s-a dovedit foarte reuşită, fiind extrem de apreciată inclusiv de vorbitorii nativi de limba engleză.

Nu cred că clasamentele sunt foarte importante, mai ales când e vorba de cr
... See more
Cred că n-o să se supere nimeni dacă o să reiau aici încercarea de proză scurtă a lui Dan Mărăşescu (zis şi Mărăcescu ). De fapt, încercarea s-a dovedit foarte reuşită, fiind extrem de apreciată inclusiv de vorbitorii nativi de limba engleză.

Nu cred că clasamentele sunt foarte importante, mai ales când e vorba de creaţie literară, dar faptul că dialogul lui Dan a obţinut dublu decât locul 2 cred că este grăitor. Vă invit să citiţi şi să vă bucuraţi.


"Diabolical mind

Mephistopheles: Here’s the deal: I’ll give you anything you want and I’m only asking for one thing in exchange.

Faustus: What’s that?

Mephistopheles: Your heart, or your mind, it’s your choice.

Faustus: Hmm… I’m in two minds.

Mephistopheles: Then you can spare one HAHA!

Faustus: Very funny. All right, I made up my mind, take the heart.

Mephistopheles: Are you sure? You won’t be able to change your mind.

Faustus: I don’t want to change it, it’s all I have left now.

Mephistopheles: I have bad news for you, doc: you lost your mind before giving away your heart."

de Dan Mărăşescu


Pentru cei interesaţi, toate povestirile care au participat la concursul de proză scurtă se găsesc la http://www.proz.com/topic/34868 .

Iar dacă doriţi să vedeţi coperta ultimului număr (ediţie specială ) a lui Time, mergeţi la http://www.proz.com/topic/35623.


[Edited at 2005-08-13 13:57]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
E super. Felicitări! Aug 13, 2005

E foarte faină, mi-a plăcut mult. Are un strop de romantism, dar e şi plină de umor

E grozavă.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:27
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Modestement Aug 16, 2005

Dragă Mihai,

Îţi mulţumesc pentru reclamă. Şi pentru mine a fost o surpriză să devin cover boy.

Mă folosesc de prilej ca să vă spun că mă gândesc să organizez un nou concurs literar în forumul nostru, probabil în septembrie. Marşaţi?

Salutări,
... See more
Dragă Mihai,

Îţi mulţumesc pentru reclamă. Şi pentru mine a fost o surpriză să devin cover boy.

Mă folosesc de prilej ca să vă spun că mă gândesc să organizez un nou concurs literar în forumul nostru, probabil în septembrie. Marşaţi?

Salutări,
Dan
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:27
English to Romanian
Felicitări lui Dan şi aşteptăm următorul concurs Aug 16, 2005

Senzaţional eseu, Dan

Să vedem ce mai născoceşti pentru următorul concurs
Încep deja să mă antrenez!


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Concurs nou Aug 17, 2005

Dan Marasescu wrote:

Mă folosesc de prilej ca să vă spun că mă gândesc să organizez un nou concurs literar în forumul nostru, probabil în septembrie. Marşaţi?


Nu zic nu, dar nici nu ştiu dacă o să mă ţină inspiraţia. În orice caz, sunt convins că vor fi destui amatori de senzaţii literare, cum au fost şi data trecută. Eu zic să nu stai pe gânduri mai mult de două săptămâni.


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 19:27
English to Romanian
+ ...
Heartfelt congratulations to Dan for his mind enticing story :) Aug 22, 2005

Dan felicitari pentru dialogul acela atit de "mind-boggling", premiul intai este binemeritat, mi-a placut si mie nespus dialogul plin de "double entendres" pe mai multe nivele.

Kudos lui Mihai ca ne-a adus in atentie aceasta perla literara (in sensul nobil al cuvintului), pe care altfel nu as fi descoperit-o.

De-abia astept un nou concurs literar pe forumul Proz. Sper sa pice si inspiratia la tanc...


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Felicitări!






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »