Yeni profiller
Thread poster: Yasemin Açıkgün

Yasemin Açıkgün  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
Dec 1, 2006

Merhaba,

Yeni profile geçileli bir süre oldu ancak ben hala alışamadım ve eski profilimi kullanmak istiyorum. Eski profil çok daha estetik ve anlaşılması kolaydı bence.

Konuyla ilgili ingilizce forumda biraz araştırma yaptım ama net bir cevap bulamadım.

Arama yapıldığında, diğer kişilerin direkt olarak eski profilimi görmesi için ne yapmam gerekiyor?


Direct link Reply with quote
 

Faruk Atabeyli  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:54
Member (2009)
English to Turkish
+ ...
Yalnız değilsiniz Dec 1, 2006

Yasmin Hanım,

Bu konuda oldukça hararetli tartışmalar yaşanmış, bunları http://www.proz.com/topic/49978 forumunda bulabilirsiniz. Ben bir göz attım ve anladığım kadarıyla sizin (ve benim) gibi yeni profile ısınamayan pek çok kullanıcı var.

Ama sanırım fazla da bir seçenek bırakmamışlar kullanıcılara, eski profilinize ulaşabiliyorsunuz (http://proz.com/pro/125307), ancak başkalarının bu eski formatı görmesini sağlayamıyorsunuz. Yazılanların tamamını okumadım, belki ileride değiştirmeyi düşünüyorlardır.


Direct link Reply with quote
 

Ebru Kopf  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:54
Member (2006)
English to Turkish
+ ...
Yeni profiller Dec 1, 2006

merhaba yasmin hanım,
çok garip gelebilir ama benim profilim farlı ip'lerden bağlanıp sorguladığımda da sizin eski hali dediğiniz şekilde geliyor. Sizin ki gerçekten farklı. Acaba farkında olmadan bir şeyimi okay lediniz? Değişmiş olsa benim kide değişirdi ve ben Ekim 2006'dan beri üyeyim. Bir araştıralım bakalım.
Ama bu profiliniz de gayet hoş ve attractive bence. Buna rağmen estetik görecelidir Kendiniz gayet estetiksiniz zaten, dert etmeyin bence.

Bu arada profil web path'iniz ne, hani üstte yazar www./proz.com/profile/......... belki oradan bulunabilir eski şekil.
Sevgiler
Ebru


Direct link Reply with quote
 

Serkan Doğan  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:54
Turkish to English
+ ...
Profilin yeni versiyonu Dec 1, 2006

Merhabalar,
Yasmin hanıma bir önceki profilin daha anlaşılır olduğu konusunda katılıyorum. Ben yeniliği severim, yeni profile ilk başlarda geçtim. Aslında bu profili beğeniyorum, ama anlamıyorum. Anlasam da, anlatamıyorum. Sayfalara farklı bir estetik katabildiğimi düşünmüyorum. Optimum verim aldığımı da tahmin etmiyorum. Ayarlarıma her girdiğimde sanki bir şeyi eksik bırakmışım geliyor, zaten öyle de oluyor. Veya sanki bir şeyler eklenmiş veya eksilmiş izlenimi yansıyor zihin düzlemime. Bu kaotik ortamda umarsızca çırpınıyorum. Anılan yeni versiyon sanki yeni bir profil versiyonun beta sürümü gibi. Ama eminim ki proz staff'ı yeni güzellikler düşünüyordur.. Kolay gelsin diyorum...


Direct link Reply with quote
 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 14:54
Dutch to Turkish
+ ...
Artık Eski olmayacak Dec 1, 2006

Merhabalar,

Ben de eni profil çıktığı hafta gönüllü değiştirip, da sonra bir süre arama motorlarında kaybolanlardanım.

Ama yeni profilin daha çok işlevi olduğunu düşünüyorum. Ajanda, takvi ve saat uygulaması vs en basit olanları.

Staff'ın gönderdiği duyuru e-maillerinden yeni profile geçenler arasında yapılacak çekilişle Edinburg bölge toplantısı/konferansı için "paid trip" var diyen e-mailden hatırladığım bir sür sonra artık eski profil kullanılamayacak. Yeni profile geçişi kendisi tıklamayanlar da profilleri olduğu haliyle otomati olarak yeni profile aktarılacak.

Hayli zamandır yeni profile dair yazılım ve bağlantı sorunları gündeme getirilmekteydi. Bu mesajlar azaldı. Bir süre sonra kalmaz ümidiyle yeni profilinize alışmaya çalışın ve güle güle kullanın diyorum...

Sağlıcakla

N. Yigit


Direct link Reply with quote
 

Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:54
Member
English to Turkish
Eski profiller baki Dec 2, 2006

Eski profiller duracak, ama site içindeki linkler giderek artan oranda yeni profillere yönlendirilecek. Mesela şu anda bir site kullanıcısını forumlarda görüp ismine tıklayınca yeni profile gidiyorsunuz; bir süredir bu Kudoz için de geçerli oldu. Ama az önce baktım, Featured Translator'da hâlâ eski profiller görülebiliyor (tabii kullanıcı yenisini default yapmamışsa); sanıyorum Blue Board'dan da eski profillere gidiliyor hâlâ.

Site içindeki bu durum üzerinde kullanıcının kontrol imkânı yok. Ama site dışına verdiğiniz linklerde (e-postadaki imza, kartvizit, CV vb.) URL'de "profile" değil "pro" kullandığınız sürece sizi eski profilinizle göreceklerdir. Ama tabii site dışında link verip vermemek herkesin kendi tercihine kalmış. Neticede, eski profiller kaldırılmayacak, bu konuda verilmiş bir söz varNot: Ebru Hanım, siz Ekim 2006'da üye olduysanız zaten eski profilinizin olması mümkün değil. Yeni gelenlerin tek profili var, o da yenisi haliyle.

[Edited at 2006-12-02 01:59]


Not2: Yasmin, buradan profilinize girip adres çubuğunda "profile"ı "pro"ya çevirince ben sizi eski profilinizle görebiliyorum.

[Edited at 2006-12-02 02:03]


Direct link Reply with quote
 

Yasemin Açıkgün  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Seçme şansımız yok gibi Dec 3, 2006

Çoğu kullanıcı benim gibi düşünüyor demek ki. Yeni profilleri sizlerin de pek beğenmediğini görüyorum. İngilizce forumlarda da çok fazla şikayet vardı bu konuda ama sanıyorum gibi Proz yönetimi bu yeni profillerde ısrarlı.

Yapılacak fazla bir şey yok sanıyorum.. En iyisi Nizamettin Bey'in de dediği gibi yeni profillere alışmaya çalışmak ama ben gerçekten eskisini çoook beğeniyordum

Ebru Hanım profilimle ilgili söyledikleriniz için çok teşekkür ederim. Eski profillerin sıcaklığı bu yeni profillerde olmamasına rağmen elimden geldiğince çekici yapmaya çalıştım. Sonuçta bu profiller bizim marketing sayfalarımız..

Özden Hanım ben eski profilime erişebiliyorum ama arama yapıldığında ya da site içinde biri benim ismime tıkladığında direkt olarak eski profil açılsın isterdim. Bazı isimlere tıkladığımda eski profilleri açılıyor ve ben acaba bir şey mi kaçırdım diye sizin de bildiklerinizi bir sormak istedim. Bir çevirmenin ismine tıklanınca neden bazen eski profil ve bazen de yeni profil çıkıyor orasını çözemedim ???

[Edited at 2006-12-03 11:25]


Direct link Reply with quote
 

Özden Arıkan  Identity Verified
Germany
Local time: 14:54
Member
English to Turkish
Nereden tıkladığınıza bağlı Dec 3, 2006

yasmin givens:

Bazı isimlere tıkladığımda eski profilleri açılıyor ve ben acaba bir şey mi kaçırdım diye sizin de bildiklerinizi bir sormak istedim. Bir çevirmenin ismine tıklanınca neden bazen eski profil ve bazen de yeni profil çıkıyor orasını çözemedim ???

Dediğim gibi, bazı site alanlarındaki profil linkleri yeni profili işaret ediyor artık; ama bazılarında henüz bu güncelleme yapılmadı. Bu ikinci türden, yani güncellenmemiş bir site alanından tıklamanız ve o kullanıcının yeni profili default yapmamış olması koşuluyla, eski profili görebiliyorsunuz.


Yeni profillere ben de henüz alışamadım, profilimden de belli oluyordur zaten Ama giderek ısınmaya başladığımı söylemeliyim. Eski profilde sevmediğim tek şey veya en sevmediğim şey, koyu haki rengi. Yeni profillerin daha açık renk ve nötr bir zemini olduğu için kişiselleştirmeye daha yatkın. Ama bundan önemlisi, eski profillerde bulunmayan çok sayıda olanağı var: Takvim, harita, 3 taneye kadar kendinize özel sekme ekleme ve farklı dillerde yerelleştirme olanağı gibi. Bunları istediğim gibi düzenleyecek zamanım olunca, ben de artık yeni profil kullanmaya başlamayı düşünüyorum açıkçası.


Direct link Reply with quote
 

Yasemin Açıkgün  Identity Verified
Turkey
Member (2005)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yeni profiller Dec 3, 2006

Özden Hanım, sizin profilinizde "This profile is best viewed at : (diğer profilin adresi)" şeklinde bir giriş var. Bu dikkatimi çekti ve bence çok iyi bir fikir. Ben de bunun gibi bir şey eklemeliyim sanırım, böylece profilime girenleri eski profile yönlendirebilirim.

Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Yeni profiller

Advanced searchPerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs