Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36] >
Off topic: UYARI: Dikkat Scam
Thread poster: Adnan Özdemir

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yeni Bir İnternet Dolandırıcılığı Yöntemi Jul 13, 2012

Bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılmasıyla zamandan ve emekten tasarruf sağlanmış ve müşterilere kendi hesaplarını yönetme imkânı tanınmıştır. Fakat bilişim sektörünün hızla gelişiyor olması, sorunların ve çözümlerin dakikalar içinde değişmesi son kullanıcın bunu takibini zorlaştırmaktadır. Sağlanan bu faydaların yanı sıra gerek kullanıcıların yeterli özeni göstermemesi, gerekse güvenlik önlemleri hakkındaki bilgi eksiklikleri banka... See more
Bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılmasıyla zamandan ve emekten tasarruf sağlanmış ve müşterilere kendi hesaplarını yönetme imkânı tanınmıştır. Fakat bilişim sektörünün hızla gelişiyor olması, sorunların ve çözümlerin dakikalar içinde değişmesi son kullanıcın bunu takibini zorlaştırmaktadır. Sağlanan bu faydaların yanı sıra gerek kullanıcıların yeterli özeni göstermemesi, gerekse güvenlik önlemleri hakkındaki bilgi eksiklikleri banka müşterilerinin mağdur olmalarına sebep vermektedir.

Son günlerde karşılaşılan interaktif dolandırıcılık suçları incelendiğinde, suçların sistemli olarak işlendiği ve genellikle Rusya'dan internete bağlanan kişiler tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür. Karşılaşılan bu suçlarda temel senaryo şöyledir:

Dolandırıcı internet üzerinden bağlantı olarak kullanacağı şahısla temasa geçer ve kendisinin Türkiye'de bulunan kişi ve/veya kuruluşlarla ticari ilişki içerisinde olduğunu bu kişilerden belirli meblağlarda para alacağını fakat Rusya'da ticari verginin yüksek olması nedeniyle %15 - %30 oranında kesinti yapıldığını söyler. Ayrıca gerçek kişiler arasında yapılan para transferlerinde verginin çok düşük olduğunu söyleyerek internette tanıştığı ve Türkiye'de olan şahıstan kendisine yardım etmesini ister. Dolandırıcı internetten tanıştığı şâhısa kendi banka hesabını vermesini müşterisinin onun hesabına parayı aktaracağını, Türkiye'de bulunan vatandaşımızın da emeği karşılığında %5-10 parayı aldıktan sonra kalan meblağı Western-Union ile kendisine göndermesini ister. Aslında Rusya'daki dolandırıcı, internet bankacılığı şifrelerini ele geçirdiği kişinin hesabında bulunan parayı, doğrudan Rusya'ya havale edemediği için, aracı kullanarak kendisine göndermenin yolunu bu şekilde bulmuştur.

Karşılaşılan bu tarz olaylar üzerinde gerekli incelemeler ve ulusal ve uluslar arası girişimler Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın Yüksek Teknoloji Suçları ve Bilişim Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Yapılan incelemelerde elde edilen bilgiler, bu internet bankacılığı hesaplarına erişen şahısların Rusya üzerinden bu hesaplara eriştiğini göstermektedir.

Vatandaşlarımızın bahse konu dolandırıcılık yöntemine karşı bilinçli davranmaları ve mağdur ve/veya şüpheli duruma düşmemeleri konusunda gereken özeni göstermelerini tavsiye ediyoruz.

kaynak:www.kom.gov.tr/turkce/gundem.aspx?idd=32

http://www.turkcebilgi.org/teknoloji/guvenlik/yeni-bir-internet-dolandiriciligi-yontemi-1321.html
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sahtekarlara Skrill ile karşı koyun Jul 13, 2012

https://www.moneybookers.com/ads/moneybookers-dolandiricilik-bilgileri/tipik-dolandiriciliklar/

Zaman zaman sizi aldatmaya çalışan, kendilerini Skrill (Moneybookers) acentesi göstererek çeşitli dolandırıcılıklar yapan kişiler tarafından adımızı kullananlar olmaktadır. Bu sayfa potansiyel dolandırıcılık şekill
... See more
https://www.moneybookers.com/ads/moneybookers-dolandiricilik-bilgileri/tipik-dolandiriciliklar/

Zaman zaman sizi aldatmaya çalışan, kendilerini Skrill (Moneybookers) acentesi göstererek çeşitli dolandırıcılıklar yapan kişiler tarafından adımızı kullananlar olmaktadır. Bu sayfa potansiyel dolandırıcılık şekillerini ve onların nasıl önlenebileceğini vurgulamaktadır.

Tipik Dolandırıcılık Olayları

Sizin zor kazanılmış paranızı ele geçirme girişimleri yeni bir şey değildir. İster sahte çekler ve sahte paralar ister Internet kimlik avı hileleri olsun, her zaman, özellikle Internet’te iken sayfaların arkasındaki dolandırıcılığın farkında olarak, potansiyel hırsızlığa karşı kendinize koruma sağlamalısınız. Olası dolandırıcılığın farkında olmazsanız Internet, tehlikeli bir yere dönüşebilir . Skrill (Moneybookers) güvenliğinizi sağlamak için çok çaba sarfetmektedir fakat Internet dolandırıcılığı ve sahtekarlıkları hala vardır. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

Araba Sahtekarlığı

En popüler dolandırıcılık girişimi "Araba aldatmaca"sıdır. Dip fiyatlardan kullanılmış araba satan insanlar, arabanın Skrill (Moneybookers) tarafından teslim edileceğini iddia ederek ve daha ilginci, Western Union Para Transferi gibi Internet dışı para transfer acenteleriyle ödeme yapılmasını isteyerek bir Skrill (Moneybookers) acentesine para yatırılmasını istemektedirler. Skrill (Moneybookers), sistemine nakit yatırılmasına izin vermez yada nakit kabul etmez. Sadece banka havalesi, kredi kartları ve listelenen yerel ödeme seçenekleri hesabınıza fon yatırmak için geçerli yollardır. Bu dolandırıcılık aynı zamanda araba dışındaki mallarla ilgili olabilir, fakat Skrill (Moneybookers) adını kullanarak sizi aldatmaya çalışan mutlaka birisi olacaktır.

Apartman/Daire Dolandırıcılığı

Konut sitelerinde düşük kira ödeyerek ev sahibi olacağınızı söyleyen yeni dolandırıcılık olaylarından birisi de, Skrill (Moneybookers) ve Western Union gibi saygın para transfer kuruluşları aracılığıyla potansiyel kiracılardan para toplamaktadırlar.

Reklamda, mükemmel bir daire resmi görünecek ve her zaman, dairenin sahibi yurt dışında yaşadığını ve eski kiracılarından kira ve depozito alamadıklarını ve finansal sorun yaşadıklarını söyleyeceklerdir. Bu önceki sorun nedeniyle, o zaman bir kiracı olma konusunda ciddi olduğunuzu kanıtlamak için, bir Internet ödeme havalesi yoluyla güvenilir bir arkadaş veya aile üyesine depozito tutarını göndermeniz istenecektir.

Bu aldatmaca birçok kişinin dolandırıldığı bir olaydır. Çünkü Western Union veya Skrill (Moneybookers) üzerinden güvenilir bir arkadaş ya da seçilen kişiye bir miktar para yatırma ve doğrulama olarak ödeme dekontunun taranmış bir kopyasını göndermek az riskli gibi görünmektedir.

Ancak, dolandırıcı, ortadan kaybolmak ve bulunmamak için ve paranın geri alınmasının mümkün olmaması için, taranan ödeme detaylarını, Skrill (Moneybookers) veya Western Union'un olmayan sahte bir büro adresine göndermenizi isteyecektir.

Internet Tanışma Dolandırıcılığı

Mükemmel eş arayan birçok bekar insan, Internet buluşma sitelerini kullanarak sahtekarlık ve dolandırıcılığa maruz kalmaktadır. Tipik olarak, mesajları alınıp gönderilir ve güya gerçek bir dostça ilişki uyumu büyümeye başlar. Daha sonra, bu dost sanılan kişi acilen doktor veya hastane parasına ihtiyacı olduğunu veya ana vatanına dönmek zorunda kaldığını ve seyahat için pahalı bilet parasına ihtiyacı olduğuna dair yardım istemeye başlar. Birçok insan buna aldanmış ve yüzlerce hatta binlerce lira kaybetmiş ve ardından o kişinin izi bile bulunamamıştır. Böyle olayların ortaya çıkmasını önlemek için böyle buluşma sitelerini kullanırken üç altın kaideyi unutmayın:

Makul, güvenilir ve sevecen görünse de tanımadığınız birisine asla para göndermeyiniz.
Sadece saygın bir Internet buluşma veya sohbet servisini kullanın ve güvenlik yönergelerini takip edin.
Herhangi bir üzücü durumdan kaçınmak için duyduğunuz şüpheleri doğrudan bu meşhur ve güvenilir buluşma sitesine bildiriniz.
Kimlik Avı

Muhtemelen en yaygın dolandırıcılık kimlik avıdır. Sizden “güncelleme”, “etkinleştirme” veya “teyit” etmenizi isteyen Skrill (Moneybookers) gibi güvenilir hizmet sağlayıcı veya banka gibi görünen yerlerden aldığınız epostalar, sizi farklı bir sunucuda bulunan ve asıl site gibi görünen web sitelerine yönlendirirler.

Bu mesajlar sizin kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi vermenizi ikna etmek için tasarlanmıştır, böylece dolandırıcılar ve sahtekarlar sizin hesabınıza girip alışveriş yapabilirler, fatura ödeyebilirler yada adınıza mali suç işleyebilirler. En kötü senaryoda, bu kimlik hırsızlığına yol açabilir. Yine, kimlik avı dolandırıcılığından sizi koruyabilecek birkaç basit adım:

Skrill (Moneybookers) veya bankanızın herhangi bir durumda sizden kullanıcı adınızı veya şifrenizi teyit etmenizi istemeyeceğini unutmayınız. Hiçbir şekilde hiç kimseye bunları ifşa etmeyiniz.
Şüpheli epostaları [email protected] Bu e-postalara herhangi bir şekilde yanıt vermeyiniz.
Hesabınıza giriş yapmak için her zaman https://www.moneybookers.com adresini kullanın.
Hayır Kurumu Dolandırıcılıkları

Ne yazık ki, bu günlerde hayır kurumları dahi istenmeyen epostaların hedefindedir.

Çoğu zaman bir doğal afet meydana geldiğinde, yardım için bir "acil çağrı" ile ilgili bir e-posta alabilirsiniz. Yardım etmek istemek doğal bir şeydir, ancak lütfen yardım isteğinin bu isteği gönderen kişinin temsil ettiğini iddia ettiği hayır kurumundan gelip gelmediğini kontrol etmek için zaman ayırın.

E-postada adı geçen hayır kurumu, yaygın ve aşina olduğunuz hayır kurumlarından birine çok benzeyebilir ve kredi kartı ile bağış yapmanızı teşvik etmek için profesyonel görünümlü bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz. Bu gibi bir sahte bir 'rica' sonucunda bağışlarınızı afetzedelerin yerine suçlulara göndermiş olmakla kalmazsınız, aynı zamanda mali ve kişisel bilgilerinizi de açığa çıkarırsınız. Dolandırıcılığın başka bir çeşidi ise, arama yapacağınız özel bir telefon numarasının yer aldığı ‘bağış’ amaçlı telefon hattıdır. Bu aramanın ücreti çok yüksek olup 'bağış' da mağdurlara gönderilmeyip suçlulara kalacaktır.

Bağışlarınızı dolandırıcılara yapmamak için, bağış yapmadan önce, daima Hayır Komisyonu ile irtibata geçip kontrol ediniz. Eğer yardım ricasında Skrill (Moneybookers)’ın adı geçiyorsa, [email protected] adresiyle irtibata geçerek göndericinin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Skrill (Moneybookers) hayır kurumlarına cömert olmanızı teşvik eder, ancak aynı zamanda bu hayır kurumlarının gerçek olduklarından da emin olmalısınız.

Açık Arttırma Sitesi Dolandırıcılıkları

Internet üzerinde alışverişlerinizde, özellikle de açık artırma sitelerinde ödeme yaparken, banka hesabınızdan kendi hesaplarına doğrudan para transferi yapmanızı isteyen kişilerin, Skrill (Moneybookers) gibi güvenilir bir üçüncü partiye ödeme yapmanızı isteseler bile sizi aldatıyor olabileceklerini aklınızdan çıkarmayınız.

Skrill (Moneybookers) hesapları yalnızca kayıtlı hesap sahibi tarafından finanse edilebilir - üçüncü kişilerin para yatırmaları asla kabul edilmez.

Bu tür dolandırıcılıkların daha kapsamlı bir hali ise arabadan el çantalarına, antika eşyalardan koleksiyonlara kadar birçok farklı popüler Internet forumlarında dolandırıcıların çok ucuz mallar için ilan verdiği "Emanet dolandırıcılığı" olarak adlandırılan dolandırıcılıklardır. İlgi duyulduğunda, her iki tarafın korunması için, siz mallarınızı alıncaya kadar parayı “güvende” tutacak olan, Skrill (Moneybookers) gibi yasal bir üçüncü şahıs Emanet hizmetini kullanacaklarını ve ardından ödemenin satıcının kullanımı için serbest bırakılacağını açıklayacaklardır.

Bunun için de sizden Emanet işlemini başlatmak için isminizi talep edeceklerdir. Çok geçmeden de tarafınıza satıcının işlemi başlatmış olduğunu ve çevrimdışı para transferi yapan bir aracıyı kullanarak parayı göndermeniz gerektiğini bildiren ve sanki Skrill's (Moneybookers')dan gönderilmiş gibi görünen bir e-posta gönderilecektir. Bu e-posta, sizi yanıltmak için resmi Skrill (Moneybookers) sitesinden alınmış grafikleri içerebilir ancak yönlendirileceğiniz site sadece https://www.moneybookers.com adresinden erişilebilen yasal Skrill (Moneybookers) web sitesinin sahte bir kopyası olacaktır.

Bazen dolandırıcılar Emanet işleminin gerçek olduğuna inanmanızı sağlamak için kendi sürücü belgelerinin veya pasaportlarının fotokopisi gibi bir kimlik belgesini kanıt olarak göndermeyi ve karşılığında da alıcının aynısını yapmasını isteyeceklerdir. Kanmayın, bu durum sadece sizi kimlik sahtekarlığı riskine sokmakla kalmayacak olup dolandırıcı muhtemelen evvelce dolandırmış olduğu birisinin kimliğini kullanacaktır ve başka birisini aldatmak için de sizin kimliğinizi kullanmayı planlıyordur.

Ters Emanet Dolandırıcılığı

Açık artırma sitesi aldatmacası üzerine yeni bir dümen de "Ters Emanet Dolandırıcılığı" dır. Dolandırıcı açık arttırma sitelerine göz atacak ve meşru olarak satılan malları seçecektir. Ardından dolandırıcı satıcıyla irtibata geçerek Skrill (Moneybookers) gibi bir üçüncü şahıs Emanet hizmetini kullanarak belirli bir ürünü satın almak istediğine dair sahte bir bildirimde bulunur.

Dolandırıcılar, Skrill (Moneybookers)’ın alıcıdan tutarı alıp borç olarak kaydedeceğini ve satıcı malı teslim edene ve takip numarasını iletene kadar güvende tutacağını belirtir. Ardından satıcıya fonların kendi sistemi içinde güvende tutulduğunu ve satın alınan malları serbest bırakmaları gerektiğini belirten, Skrill (Moneybookers)’dan gönderilmiş bir sahte e-posta iletilir. Bazen de satıcıdan teslimatın başarıyla gerçekleştirilebilmesi için bir gümrük ücreti ya da ek bir ücret ödemesi istenecektir.

Bazen sahtekar bir adım daha ileri giderek satıcıya 10 gün boyunca bir takip numarası vermediklerini bildiren başka bir sahte e-posta gönderir. Bunun sonucunda da Skrill (Moneybookers) alıcıyı borçlandırmasına rağmen mallar gelmediğinden, satıcının yasal kovuşturmaya tabi olduğunu belirtirler.

https://www.moneybookers.com/ads/moneybookers-dolandiricilik-bilgileri/tipik-dolandiriciliklar/

[Edited at 2012-07-13 20:09 GMT]
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
internetteki dolandırıcılık(scam) ile ilgili satılık makale Jul 13, 2012

internetteki dolandırıcılık(scam) ile ilgili satılık makale
internetteki para kazanmaya çalışanlara karşı yapılan dolandırcılık işlemlerine "scam" denilmekte.
makaleninde içeriği bu olayı ele almaktadır.

Makale 203 kelimedir.
SEO için kelimeler iyi kullanımıştır.

Ödeme : paypal

satılmıştır,yeni makalelerde görüşmek üzere...

See more
internetteki dolandırıcılık(scam) ile ilgili satılık makale
internetteki para kazanmaya çalışanlara karşı yapılan dolandırcılık işlemlerine "scam" denilmekte.
makaleninde içeriği bu olayı ele almaktadır.

Makale 203 kelimedir.
SEO için kelimeler iyi kullanımıştır.

Ödeme : paypal

satılmıştır,yeni makalelerde görüşmek üzere...

http://forum.iyinet.com/makale-ve-kaynaklar/141767-internetteki-dolandiricilik-scam-ile-ilgili-satilik-makale.html
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
kredi kartımla alışveriş yapmışlar! Ekim 6, 2011-- başı yanan yurttaşımız anlatıyor... Jul 13, 2012

gece saat 2230 civarında telefonuma bir mesaj geldi ve bu mesajda kredi kartımla doğuş bilişim hizm (ucuzcu.com) diye biryerden 2000 tlnin üzerinde bir alışveriş yapıldığını gördüm. hemen bankayı arayıp kartı iptal ettirdim. ertesi gün bankaya itiraz dilekçesini gönderdim. daha sonra alışverişin yapıldığı firmayı aradım ve bu alışverişin bana ait olmadığını ve iptal edilmesi gerektiğini söyledim. onlarda 3-4 günde bir böyle dolandırıların çıktığı... See more
gece saat 2230 civarında telefonuma bir mesaj geldi ve bu mesajda kredi kartımla doğuş bilişim hizm (ucuzcu.com) diye biryerden 2000 tlnin üzerinde bir alışveriş yapıldığını gördüm. hemen bankayı arayıp kartı iptal ettirdim. ertesi gün bankaya itiraz dilekçesini gönderdim. daha sonra alışverişin yapıldığı firmayı aradım ve bu alışverişin bana ait olmadığını ve iptal edilmesi gerektiğini söyledim. onlarda 3-4 günde bir böyle dolandırıların çıktığını söylediler ve alışveriş yapan kişinin adının T_Y olduğunu ve ip numarasının ellerinde olduğunu söylediler. param iade edilecek. bilişim suçları adı altında polise bildirim yapıldı. umarım alırlar bu şerefsizi.

http://dolandiriciligi.wordpress.com/2011/10/06/kredi-kartimla-alisveris-yapmislar/

[Edited at 2012-07-13 20:20 GMT]
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yurttaşımız anlatıyor... Jul 13, 2012

Bir çift bir gün tiyatrodan gelirken çantalarını çaldırırlar
Eve geldiklerinde tam polisi arayacakken telefon çalar
Arayan kapkaçcı kahramanımızdır
Özür dileyerek başlar konuşmasına ve kendilerini affetmelerini ister
Ertesi akşam çantayı kendilerine teslim edeceğini ve onları zengin bir restoranda yemeğe davet ettiğini ve polisi aramamalarını söyler
Çift sevinçle uykuya dalarlar
Ertesi akşam gelir, çiftimiz restorana gider
... See more
Bir çift bir gün tiyatrodan gelirken çantalarını çaldırırlar
Eve geldiklerinde tam polisi arayacakken telefon çalar
Arayan kapkaçcı kahramanımızdır
Özür dileyerek başlar konuşmasına ve kendilerini affetmelerini ister
Ertesi akşam çantayı kendilerine teslim edeceğini ve onları zengin bir restoranda yemeğe davet ettiğini ve polisi aramamalarını söyler
Çift sevinçle uykuya dalarlar
Ertesi akşam gelir, çiftimiz restorana gider
Gerçekten de kendi adlarına 2 kişilik yer ayırtılmıştır fakat çantayı verecek kişiler hala yoktur
Birazdan bir telefon gelir ve kapkaçcı kahramanımız biraz gecikeceğini ve çok geç olmadan çantayı teslim etmeye geleceğini söyler
Restoran kapanana kadar beklerler ancak gelen giden olmamıştır
Üzülürler biraz, belki işi çıkmıştır, sonra gelir diye kendilerini teselli ederler
Restorandan ayrılırken, tabii olarak kahraman kapkaçcımız ödeme yapmadığı için yüklüce bir miktar ödemek zorunda kalırlar
Eve gelirler
Kapıyı açtıklarında şok olurlar
Kahraman kapkaçcımız evi de boşaltmıştır
Küçük bir not dışında; "Babana bile güvenme!"

http://forum.iyinet.com/paypal-e-gold/105599-bir-kac-gun-once-actigim-dolandiricilik-konusu-ile-ilgili.html
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yargıtay'a göre sorumlu banka! Mersin, İnternet Dolandırıcılığı, İnternet Bankacılığı Jul 13, 2012

Yargıtay, teknolojinin kullanımının yaygınlaşmasıyla artan internet bankacılığı dolandırıcılığında bankaların sorumlu olduğuna hükmetti. Yargıtay, bankalar tarafından kullandırılan sanal klavyeden girilen statik şifrelerin güvenlik açısından yeterli bulunmadığına, güvenlik açıklarının bankalar tarafından bilinmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Yargıtay'ın gündemine yansıyan ve internet kullanımının yaygınlaşmasının ardın
... See more
Yargıtay, teknolojinin kullanımının yaygınlaşmasıyla artan internet bankacılığı dolandırıcılığında bankaların sorumlu olduğuna hükmetti. Yargıtay, bankalar tarafından kullandırılan sanal klavyeden girilen statik şifrelerin güvenlik açısından yeterli bulunmadığına, güvenlik açıklarının bankalar tarafından bilinmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Yargıtay'ın gündemine yansıyan ve internet kullanımının yaygınlaşmasının ardından sık sık dolandırıcılık mağdurları ortaya çıkaran dava konusu olay Mersin'de yaşandı.

Mahmut H.'nin işyerindeki bilgisayarı çalındı. Ömer T. bilgisayar korsanıyla işbirliği yapılarak, çaldığı bilgisayar üzerinden Mahmut H.'nin internet şifrelerini kırdı. İnternet ortamında Mahmut T.'nin hesabına ulaşan Ömer T, Mahmut H.'nin müşterisi olduğu bankanın Mersin Şubesi'ndeki hesabından sahte isim kullanarak 5 bin 200 lirasını başka şubelere havale etti.

Bu arada bilgisayarının çalındığını fark eden Mahmut H. bankayı arayarak hesaplarının bloke edilmesini istedi. Müşterinin talebi doğrultusunda hesabın bir kısmı banka tarafından bloke edildi. İlgili şubeye giden dolandırıcılar havale ettikleri paraların büyük bir bölümünü çektiler. İnternet dolandırıcıları yakalanarak yargılandılar ve ceza aldılar. Bu arada Mahmut H., parasının 4 bin 100 liralık kısmının banka tarafından karşılanması için dava açtı.

"GÜVENLİK AÇIKLARINI BANKANIN BİLİNMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Davalı banka mahkemedeki savunmasında, gerekli önlemleri aldıklarını, davacının bilgisayarının çalınması neticesinde davacının şifrelerine ulaşılarak olayın gerçekleştirildiğini belirtti. Banka, Mahmut H.'nin gerekli özeni göstermediğini, işyerinin güvenliği için de gerekli önlemleri almadığını, olabilecek dolandırıcılık eylemlerine karşı gerekli uyarıların yapıldığını savunarak, davanın reddini talep etti. Bankanın ret talebinin kabul etmeyen Mersin 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, banka tarafından kullandırılan sanal klavyeden girilen statik şifrelerin güvenlik açısından yeterli bulunmadığına dikkat çekerek, güvenlik açıklarının davalı banka tarafından bilinmemesinin mümkün olmadığına hükmetti.

Mahkeme, SMS ile şifre bildirim veya şifre üreten cihazlar ile dinamik şifre uygulamasının gerektiğine işaret ederek, davalı bankanın tam kusurlu olduğuna karar verdi. Mahkeme, 4 bin 100 lirayı 2005 yılından itibaren faiziyle banka tarafından ödemesine karar verdi. Karara itiraz gelince dosya Yargıtay'ın gündemine geldi. Davaya bakan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin tespitlerini yerinde bularak onadı. Böylece internet ortamında yapılan dolandırıcılıktan banka sorumlu tutuldu.

Alıntı : sabah.com.tr

http://www.sanaldolandiricilik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=109:yargitaya-gore-sorumlu-banka-internet-dolandiriciligi-internet-bankaciligi-mersin&catid=36:internet-bankaciligi
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bir Mail ile hayatını çaldılar! Jul 13, 2012

1 e-postayla hayatını çaldılar!

19 yaşındaki başarılı lise öğrencisinin geleceğini başka bir lise öğrencisi 1 e-postayla çaldı.

İstanbul Koç Lisesi’nin başarılı öğrencilerinden Emir Beriker, Amerika ve Kanada’daki üniversitelere yaptığı başvuruların hiçbirine yanıt alamadı. Büyük hayal kırıklığı yaşayan Emir’in bir hacker’ın (bilgisayar korsanı) kurbanı olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu hacker Emir’in başka bir
... See more
1 e-postayla hayatını çaldılar!

19 yaşındaki başarılı lise öğrencisinin geleceğini başka bir lise öğrencisi 1 e-postayla çaldı.

İstanbul Koç Lisesi’nin başarılı öğrencilerinden Emir Beriker, Amerika ve Kanada’daki üniversitelere yaptığı başvuruların hiçbirine yanıt alamadı. Büyük hayal kırıklığı yaşayan Emir’in bir hacker’ın (bilgisayar korsanı) kurbanı olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu hacker Emir’in başka bir özel lisenin son sınıf öğrencisi olan arkadaşıydı...

Cevap gelmeyince kaygılandı

Koç Lisesi son sınıf öğrencisi Emir Beriker (19) ocak ayında Amerika ve Kanada’daki bazı üniversitelere kabul edilmek için internet üzerinden başvuru yaptı. Başarılı bir öğrenci olduğu halde başvurularına hiçbir yanıt alamayan Emir geleceğiyle ilgili ciddi kaygılar duymaya başladı. Emir, hem doğum gününü kutlamak hem de moral toplamak için 25 Ocak’ta ailesiyle Uludağ’a gitti.

Uludağ’da tesadüfen öğrendi

Emir’i, Uludağ’dayken bir arkadaşı arayıp, “Senin Facebook’taki fotoğrafın değişmiş” dedi. Emir tüm şifrelerinin bir hacker tarafından ele geçirildiğini o an anladı. Apar topar İstanbul’a dönen Emir, Hotmail’in Türkiye temsilciliğine başvurup mail şifrelerini geri aldı. Birkaç gün sonra Emir’e başvuruda bulunduğu bir üniversiteden “Bize yaptığınız iptal başvurunuzu onaylıyoruz” diye mail geldi.

Son anda yeniden başvurdu

Emir o üniversiteye telefon edip korkunç gerçeği öğrendi. Hacker, Emir’in mailini kullanarak tüm üniversitelere mesaj atıp “Size daha önce gönderdiğim başvurumu iptal edin” demişti. Emir, durumu Koç Lisesi’ndeki danışmanı Lary Turns’e anlattı. Lary Turns tüm üniversitelerle temasa geçti ve Emir’in yeniden başvuru yapmasını sağladı. Böylece Emir çalınan hayatını son anda geri almayı başardı.

Amerika’da kampta tanışmışlar

Emir olayı polise de bildirdi. Polis, hacker’ın İstanbul’daki bir özel lisenin son sınıfında okuyan K.K. (18) olduğunu belirledi ve gözaltına aldı. Emir ve K.K. geçen yaz New York’ta bir üniversitenin kampında tanışmış ve arkadaş olmuştu. K.K. da Emir gibi Amerika’daki üniversitelere başvuru
yapmıştı. Yakalanan K.K. “İçimden geldiği için bunu yaptım” dedi. K.K. tutuksuz yargılanacak.

Alıntı

http://www.sanaldolandiricilik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=91:bir-mail-hayatini-caldilar&catid=46:sanal-hirsizlik&Itemid=63
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Dolandırılan yatırım uzmanı Jul 15, 2012

İsviçre'de yaşayan yatırım uzmanı Handan Z. işleri bozulunca çareyi Facebooktan tanıştığı İstanbulda yaşayan büyücüde buldu. Bulduğu çare elindekileri de kaybetmesine maloldu.

İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşı, işleri bozulunca Facebook’tan bulduğu medyum Mustafa Kılıç ile irtibata geçti. Medyum Kılıç internetten yazıştığı Handan Z’nin üzerinde büyü olduğuna inandırınca, genç kadın ilk uçakla İstanbul’a uçtu.

İ
... See more
İsviçre'de yaşayan yatırım uzmanı Handan Z. işleri bozulunca çareyi Facebooktan tanıştığı İstanbulda yaşayan büyücüde buldu. Bulduğu çare elindekileri de kaybetmesine maloldu.

İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşı, işleri bozulunca Facebook’tan bulduğu medyum Mustafa Kılıç ile irtibata geçti. Medyum Kılıç internetten yazıştığı Handan Z’nin üzerinde büyü olduğuna inandırınca, genç kadın ilk uçakla İstanbul’a uçtu.

İddialara göre Mustafa Kılıç’ın Güngören’deki ofisinin kapısını çalan Handan Z’ye “Sende büyü var” denildi. Medyum büyüyü bozma bahanesiyle kadından önce 20 bin lira değerindeki altın ile parmağındaki 30 bin lira değerindeki pırlanta yüzüğünü istedi.

Bunları bir kesenin içine koyup okuyacağını ve kendisi söyleyene kadar da açmaması gerektiğini belirtti. Büyüden kurtulmak için medyuma bir miktar da para veren genç kadın İsviçre’ye döndü. Kılıç ile internetten yazışmaya devam eden genç kadın, işleri düzelmeyince tekrar İstanbul’a geldi.

İsviçre ’de bir bankada fon yöneten Handan Z., ardından gelişen olayları şöyle anlattı: “Üzerimde büyü olduğuna inandırdı. İstanbul ’a geldim. Güngören’deki ofisinde beni kabul etti. Üzerimde domuz büyüsü olduğunu, işlerimin bu nedenle ters gittiğini söyledi. Dini bilgiler de veriyordu. Büyüyü bozma bahanesiyle 300 gram altın ve parmağımdaki 30 bin TL’lik tek taş pırlantamı istedi. Bunları bir keseye koyup okuyacak ve iade edecekti. Ama bir şartı vardı. Büyü bozulana kadar keseyi açmayacaktım. Ayrıca 7 koyun ve 7 horoz keseceğini söyledi. Kurban paralarını, altınları ve pırlanta yüzüğü verdim.”

ALTIN KESESİNDEN ÇAKIL TAŞI ÇIKTI

Kese kese çakıl taşı
“Okuduğu keseyi alıp, İsviçre ’ye döndüm. İnternetten yazışmaya devam ettik. 31 Mart 2010’da beni yeniden İstanbul ’a çağırdı. Üzerimde papaz büyüsü ve başka büyüler olduğunu söyledi. Bu kez 7 domuz kurban etmesi ve 200 gram altını okuması lazımmış. Domuzların parasını ve altını verdim. Bir keseyle İsviçre ’ye döndüm. Ama işlerim düzelmedi. Keseleri açmaya karar verdim. Çakıl taşları vardı. Dolandırıldığımı anlayınca suç duyurusu için İstanbul ’a geldim. Medyum hakkında çok sayıda dava olduğunu anlattılar. Kendimden utandım. Böyle insanlar, insanların hassasiyetinden yararlanıyor. İnandım, hata yaptım. Çok pişmanım. Böyle insanlara kanmayın.”


Kılıç, bu kez de kadından 200 gram altın daha aldı. İsviçre’ye dönen Handan Z. kasasında sakladığı keseleri açınca korkunç gerçekle burun buruna geldi.

Handan Z, ağızlarını açtığı keselerin içinde altınları ve tek taş yüzüğü yerine çakıl taşlarını buldu. Toplam 120 bin lira dolandırıldığını anlayan Handan Z, bir kez daha ilk uçakla Türkiye’ye geldi ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

http://www.haberahval.com/haberler-497-dolandirlan-yatirim-uzmani-kadin-fena-buyulenmis.html
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
16 yaşındaki oğlu dolandırılmaktan kurtardı! Jul 15, 2012

‘İnternetten yasak sitelere girmişsiniz’ deyip kendisini polis olarak tanıtan şahıs, bir vatandaşı 14 bin TL dolandırmak istedi.


Durumu son anda fark eden 16 yaşındaki Oğuzhan D. durumu polise bildirerek babasının dolandırılmasına engel oldu.

Gebze`de yaşayan 40 yaşındaki Halil D. dolandırılmaktan son anda kurtuldu. Alınan bilgiye göre olay şöyle gelişti; Gebze Beylik bağında ikamet eden, bir fabrikada presçi olarak çalışan Ha
... See more
‘İnternetten yasak sitelere girmişsiniz’ deyip kendisini polis olarak tanıtan şahıs, bir vatandaşı 14 bin TL dolandırmak istedi.


Durumu son anda fark eden 16 yaşındaki Oğuzhan D. durumu polise bildirerek babasının dolandırılmasına engel oldu.

Gebze`de yaşayan 40 yaşındaki Halil D. dolandırılmaktan son anda kurtuldu. Alınan bilgiye göre olay şöyle gelişti; Gebze Beylik bağında ikamet eden, bir fabrikada presçi olarak çalışan Halil D.`yi (40), bir şahıs cep telefonundan aradı ve “Ben Ankara`dan arıyorum. Siz internetten yasak sitelere girmişsiniz hakkınızda yasal işlem yapılacak.

Eğer benim vereceğim banka hesabına para yatırmasanız işlemi başlatılacak bugün hesaba para yatırmanız gerekiyor” dedi. “Emniyetle ne işim olur acaba? Şuana kadar polislik hiçbir işim olmadı” diyerek telaşa kapılan ve sonucu merak eden Halil D., Gebze`de Yeni Bağdat Caddesi üzerinde bulunan bankaya giderek parayı yatırmak istedi.

HESAP DONDURULDU
Durumu büyük bir uyanıklıkla takip eden Halil D.`nin oğlu 16 yaşındaki Oğuzhan D., olayı polise bildirdi. Oğuzhan D. durumu şöyle anlattı; “Ben babama engel olmak istedim ama beni dinlemedi. Bunun üzerine Beylikbağı`ndaki karakola giderek polise durumu bildirdim ve babamı aradık. Cep telefonu kapalı olan babama ulaşmaya çalışırken Gebze`deki bütün banka şubelerine polis bilgi verdi. Fakat babamın Gebze Yenibağdat Caddesi üzerinde bulunan bankadan, 14 bin lirayı çoktan yatırdığını öğrendik” dedi. Hesap bilgilerinden dolandırıcının Ali A. adına kayıtlı bir hesap bulundurduğu tespit edildi. Emniyet yetkilileri, şahsın Ankara Anafartalar`da bulunan banka şubesindeki hesabını dondurttu.

Ankara`da para çekilmeden harekete geçen yetkililer hesabı inceleme altına aldı. Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ankara polisiyle irtibata geçti. Dolandırıcı olduğu tahmin edilen Ali A.`nın bankaya girdiğinde yakalanması için özel ekiplerin Ankara`daki şubeye sevk edildiği öğrenildi. Durumu şaşkınlıkla anlatan fabrika işçisi Halil D., “Daha önce de defalarca mesaj geliyordu. Çekiliş kazandınız falan deniliyordu. Bunlara inanmazdım ama polis deyince polislik ne işim olur diye düşündüm. Vatanı milleti seven insanlarız polise ve devlete yanlışımız olmaz. Böyle bir konuşma geçince telaşlandım” dedi.

8 Haziran 2012 Cuma 9:57
http://www.degisenkocaeli.com/63675/16-yasinda-ki-oglu-dolandirilmaktan-kurtardi.html

[Edited at 2012-07-15 13:11 GMT]
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
‘İnternette Ben de Dolandırıldım’ Jul 15, 2012

Siirt Üniversitesi ‘İnternet Yaşamdır’ konulu bir panel düzenledi. Panelde konuşma yapan Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asaf Varol, internette dolandırıldığını belirtirken, Siirt Valisi Necati Şentürk de internetin terör örgütleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Siirt Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen panele Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Mervan Gül, Emniyet Müdürü Cuma A
... See more
Siirt Üniversitesi ‘İnternet Yaşamdır’ konulu bir panel düzenledi. Panelde konuşma yapan Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asaf Varol, internette dolandırıldığını belirtirken, Siirt Valisi Necati Şentürk de internetin terör örgütleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Siirt Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen panele Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Mervan Gül, Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın ve çok sayıda davetli katıldı.

Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asaf Varol Başkanlığında düzenlenen panelde Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurhayat Varol, Siirt Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. H. Coşkun Çelik ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden Başkomiser M. Emin Çakıcı, panelist olarak söz aldı.
Vali Şentürk, “Son derece faydalı bir kullanım aracı olan internet hayat damarlarının her yerine nüfuz etmiş durumda. İnternet yaşamdır, İnternet hayattır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla köy okullarında bile son derece modern İnternet sınıfları oluşturulmuştur. Bilime, teknolojiye çok katkı sağlamaktadır. Tüm dünyayı birleştirerek adeta köy pozisyonuna getirmiştir” dedi.

İnternetin yaygınlaşmasının provokatörlerin de işine yaradığını ifade eden Vali Şentürk, “İnternetin sanayi, ekonomi, eğitim gibi dallara sıçramasıyla birlikte terör örgütlerinin de gözdesi haline gelmiştir. Birçok alanda provokatör çalışmalarına ara vermeyen terör belası interneti de kendisine malzeme seçmektedir” diye konuştu.

İnternetin Türkiye’ye girmesiyle birlikte hızla yaygınlaştığını vurgulayan Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asaf Varol ise, “İnternetin Türkiye’ye giriş tarihi 1993′tür. O tarihten beri kullanımını arttırmak için kamu kurum ve kuruluşları çaba sarf etmektedir. Bir zamanlar otomobilin lüks geldiği gibi bir zamanlar da internet lüks geliyordu. Şimdi ise her evde internet mevcuttur. İnternet nedir? Banka, alışveriş, kütüphane, görüntülü, sesli haber, reklam, propaganda yapma, kısacavazgeçilmezdir. Herhangi bir ülkeye ait değildir. Türkiye yedinci sırada internet kullanan bir ülkedir” dedi.
İnternetin kullanımının artmasıyla birlikte sahtekarlığın da arttığını ifade eden Prof. Dr. Varol, “İnternette ben de dolandırıldım. Hesabımdan belli aralıklarla para çekildi. Bilgisayarı iyi kullanmam ve bu alanda hoca olmama rağmen dikkatsizliğimden yararlanılmak istendi. Yasal yollara başvurarak zararımı telafi ettirdim. Bu alanda tüm kullanıcıların daha dikkatli olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Panelistler daha sonra dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Yazan: tigris7 Nisan 2008
http://guneydoguanadolu.bolgesi.com/internette-ben-de-dolandirildim/
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yeminli çevirmen 105 bin lira dolandırılınca Jul 15, 2012

Biri Denizlili akrabası 3 kişi tarafından 105 bin lira dolandırılan Antalyalı yeminli tercüman,3 kişinin afişlerinin yer aldığı 1000 adet afiş bastırıp davarlara asarak teşhir etti.


Antalya'da yeminli tercüman olan 26 yaşındaki Barış Tokel, Denizli'de biri akrabası 3 kişi tarafından dolandırıldı. 105 bin lirasının kaptırdığını söyleyen Tokel, şikayetçi olduğu 3 dolandırıcının yakalanması için fotoğraflarının bulunduğu 1000 afi
... See more
Biri Denizlili akrabası 3 kişi tarafından 105 bin lira dolandırılan Antalyalı yeminli tercüman,3 kişinin afişlerinin yer aldığı 1000 adet afiş bastırıp davarlara asarak teşhir etti.


Antalya'da yeminli tercüman olan 26 yaşındaki Barış Tokel, Denizli'de biri akrabası 3 kişi tarafından dolandırıldı. 105 bin lirasının kaptırdığını söyleyen Tokel, şikayetçi olduğu 3 dolandırıcının yakalanması için fotoğraflarının bulunduğu 1000 afiş yaptırıp, duvarlara yapıştırdı.

Barış Tokel'in iddiasına göre, uzaktan akrabası olan 23 yaşındaki Ö.K., geçen hafta telefonla arayarak bir akrabasının vefat ettiğini, kalan eşyanın arasından çıkan bir valiz içinde 450 bin Alman markı bulduğunu, bunu uygun fiyat karşılığında kendisine verebileceğini söyledi. Tokel, telefon görüşmesinden sonra paraları görmek için otomobil kiralayarak Denizli'ye geldi ve akrabası Ö.K. ile merkeze bağlı Pınarkent Beldesi'nde buluştu.

Ö.K., Tokel'i bilmediği bir yere götürüp arkadaşları 26 yaşındaki M.O. ve kardeşi 23 yaşındaki A.O. ile tanıştırdı. Dolandırıcılıktan sabıkası olduğu öğrenilen M.O. bir valiz içindeki Alman marklarını Barış Tokel'e gösterdi.

Tokel'in paraların sahte olup olmadığı yolundaki tereddütü üzerine M.O. 30 mark vererek kontrol ettirmesini istedi. Antalya'ya dönen Barış Tokel, 30 markı döviz bürosuna kontrol ettirdi ve gerçek olduğunu öğrendi. Bunun üzerine M.O.'yu telefonla arayarak Antalya'ya gelmesini istedi, ancak M.O. kabul etmedi. Denizli'ye yanına 25 bin lira alarak tekrar gelen Tokel, parayı verdiği M.O. ile birlikte Antalya'ya döndü. İki gün Barış Tokel'le birlikte Antalya'da kalan M.O., 450 bin Alman markının tamamını teslim etmek için 80 bin lira daha ayarlayıp Denizli'ye getirmesini istedi. Üç gün önce babasından aldığı 80 bin lira ile Denizli'ye gelen Tokel, bir lokantada buluştuğu M.O.'ya 80 bin lirayı teslim etti. Parayı alan M.O., markları getireceğini söyleyerek ayrıldığı lokantaya bir daha dönmedi. Dolandırıldığını anlayan Tokel, Kınıklı Polis Merkezi'ne giderek şikayetçi oldu.

Polise dolandırıldığı yerdeki güvenlik kamerası kayıtlarını da gösteren Tokel, Ö.K.'nın uzaktan akrabası olduğu için böylesine bir tuzağa düştüğünü söyledi. Akrabası Ö.K., M.O. ve kardeşi A.O.'dan şikayetçi olan Barış Tokel, "Böyle bir oyuna nasıl geldim inanamıyorum. Bana dokunan daha önce birçok kez yardım ettiğim bir akrabamın böyle bir işe kalkışması ve beni tuzağa düşürmesi oldu. Polise şikayetçi olduğumda M.O. ve akrabam Ö.K.'nın dolandırıcılıktan sabıkaları olduğunu öğrendim" diye konuştu.

30 Mayıs 2012, 17:53
http://www.denizli20.net/haber/9915-105-bin-lira-dolandirilinca.html

[Edited at 2012-07-15 13:20 GMT]
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
AMAN DİKKAT..!YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ..! Jul 15, 2012

Ellerindeki kimlik bilgilerinle İcra Dairesine gidiyorlar..18.40 TL başvuru harcı yatırıyorlar..

Sizin hakkınızda … İLAMSIZ İCRA TAKİBİ başlatıyorlar…

Borç hanesine…vicdansız vicdanlarına göre akıllarına ne gelirse yazıyorlar..

Bu 250 TL de oluyor….2500 TL de oluyor…ya da daha fazlası…

Bir zaman sonra kapınıza postacı geliyor..ve size ÖDEME TEBLİGATINI imza karşılığı veriyor..

Açıyorsunu
... See more
Ellerindeki kimlik bilgilerinle İcra Dairesine gidiyorlar..18.40 TL başvuru harcı yatırıyorlar..

Sizin hakkınızda … İLAMSIZ İCRA TAKİBİ başlatıyorlar…

Borç hanesine…vicdansız vicdanlarına göre akıllarına ne gelirse yazıyorlar..

Bu 250 TL de oluyor….2500 TL de oluyor…ya da daha fazlası…

Bir zaman sonra kapınıza postacı geliyor..ve size ÖDEME TEBLİGATINI imza karşılığı veriyor..

Açıyorsunuz okuyorsunuz… şaşırıyorsunuz… Gönderen kişiyi tanımadığınız için…’’ Kim ki bu ‘’ diyorsunuz..

Arkadaşlarınıza gösteriyorsunuz ve maalesef size yanlış bilgi veriyorlar..

‘’ Boş ver abi…yanlışlık yapmışlardır..madem ki tanımıyorsun yırt at ‘’ diyorlar…

Yırtıp atıyorsunuz kağıdı…İş bitti zannediyorsunuz ama…. İŞ DAHA YENİ BAŞLIYOR..!

İtiraz süreniz 1 hafta….O zaman zarfında hiçbir şey yapmazsanız…Borcu kabul etmiş oluyorsunuz..!!

Ensenize biniyorlar…Ödemezseniz haciz memuru kapıda..

Alır almaz,akıllılık yapıp itiraz edip elinize resmi bir belge alırsanız…İŞLEM HEMEN DURUYOR..

Karşı taraf..Yani sahtekarlar…size karşı ‘’ İTİRAZ İPTAL DAVASI ‘’ açmıyorlar..çünkü foyaları meydana çıkmasını ,tanınmalarını istemiyorlar

Başka yeni bir kurbanın peşine düşüyorlar…resmi işlem sıfırlana kadar takip etmekte yarar var..Yani bir nevi temiz kağıdı alana kadar..

Kimlik bilgilerimiz… Yanlış kişilerin eline geçtiği zaman başımıza gelebilecek felaketlerden birisi de bu…

http://forum.memurlar.net/konu/1449721/
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Cebinizi yakacak yeni dolandırıcılık yöntemi... Jul 15, 2012

Fatura ve kontör dolandırıcıları cepleri boşaltmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Yöntem o kadar basit işliyor ki, siz daha ne olduğunu anlamadan iş işten geçmiş oluyor.

Dolandırıcılar önce emniyetten arıyoruz diyerek adınızı öğreniyor.Ardından da telefonunuz internette kullanılıyor diyerek kafanızı karıştırıyor. Ardından da anlamsız bazı sözler söyleyerek size küfür edip telefonu kapatıyor.Asıl dolandırıcılık işte onda
... See more
Fatura ve kontör dolandırıcıları cepleri boşaltmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Yöntem o kadar basit işliyor ki, siz daha ne olduğunu anlamadan iş işten geçmiş oluyor.

Dolandırıcılar önce emniyetten arıyoruz diyerek adınızı öğreniyor.Ardından da telefonunuz internette kullanılıyor diyerek kafanızı karıştırıyor. Ardından da anlamsız bazı sözler söyleyerek size küfür edip telefonu kapatıyor.Asıl dolandırıcılık işte ondan sonra başlıyor.

Karşılığını verdiğinizde dolandırıcılık başlıyor.

Önce telefonunuz siz farkında olmadan başka bir telefona yönlendiriliyor.

Hakaret eden kişi sizi telefonda tutmak için elinden geleni yapıyor.

Siz telefonda kaldığınız süre içinde yüzlerce lira faturanıza çoktan yansımış oluyor .

Eğer kontörlü hat kullanıyorsanız kontörleriniz anında bitiyor .

Daha sonra yeniden size hakaret eden kişiye dönmek istediğinizde o numaraya asla ulaşamıyorsunuz.

http://www.toplumsalhafiza.com/HD56740_cebinizi-yakacak-yeni-dolandiricilik-yontemi---.html
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Engellilerin feryadı Jul 15, 2012

Son dönemde engellilerin ismini kullanarak dergi ve hediyelik eşya satışı yapanlar İl Dernekleri Müdürlüğünün takibinde. Ahmet Mıhçı, istismara izin verilmemesini istedi.

AHMET MIHÇI: ADIMIZI KULLANMASINLAR
Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, son günlerde piyasada satışı ve ismi artan engelliler dergileri ile kendilerinin istismar edildiklerini söyledi. Mıhçı, “Şehrimizin kalabalık yerlerinde engellilere yardım toplama amacıyla
... See more
Son dönemde engellilerin ismini kullanarak dergi ve hediyelik eşya satışı yapanlar İl Dernekleri Müdürlüğünün takibinde. Ahmet Mıhçı, istismara izin verilmemesini istedi.

AHMET MIHÇI: ADIMIZI KULLANMASINLAR
Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, son günlerde piyasada satışı ve ismi artan engelliler dergileri ile kendilerinin istismar edildiklerini söyledi. Mıhçı, “Şehrimizin kalabalık yerlerinde engellilere yardım toplama amacıyla çeşitli dergiler satılıyor. Bunların çoğundan bizim haberimiz bile yok. Vatandaşlarımız ne olduğu belli olmayan bu tür yayınlara ve satış yapan kişilere inanmasın” dedi.

DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ: “ART NİYETLİ KİŞİLER TAKİPTE”
İl Dernekler Müdürlüğü yetkilileri ise bu tür haksız kazanç sağlayan dernekler ve kişiler ile mücadelede önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi. Yetkililer, “Haksız kazanç ve çıkar sağlamaya çalışan bu derneklerin genelde engelli, özürlü, görmeyenleri koruma, lösemili hastalara yardım, sosyal yardımlaşma gibi isimlerle insanların vicdani duygularını sömürerek insanları yanıltmak için çalışmalarına kesinlikle izin vermeyeceğiz.


Kalabalık yerleri ve konutların yoğun olduğu bölgelerde evleri tek tek ziyaret ederek ‘dergi satışı’ adı altında bağış toplayan istismarcılara engelli vatandaşlar tepki gösterdi. İl Dernekler Müdürlüğü de şikayetler üzerine harekete geçti.
Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, engeliler olarak hiçbir şekilde dergi veya her hangi bir yayın organlarının olmadığını vurguladı. Ahmet Mıhçı, “Şehrin kalabalık yerlerinde veya büyük iş merkezlerinde engellilere yardım toplama amacıyla çeşitli dergiler satılıyor. Bu dergilerin hepsi için aynı şeyi söylemek mümkün değil ama bazılarının bizlerin adını kullanarak haksız kazanç sağladıklarını düşünüyoruz. Engelliler dergisi adı altında satılan bazı dergilerin içeriğinde engelliler ile ilgili hiçbir etkinlik, proje veya yardım yapıldığı ile ilgili bir haber olmadığı gibi elde edilen gelirin nerede harcandığına dair bir açıklama yok. Bunun için adımızın kullanılarak haksız kazanç elde edildiğini düşünüyoruz” dedi.
Sakatlar Derneği Konya Şubesi olarak derneğe üye tüm engellilerin her türlü sıkıntılarına ve sorunlarına çözüm bulmak için büyük çaba harcadıklarının da altını çizen Mıhçı, “Biz dernek olarak üyelerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi için elimizden gelen her türlü çalışmayı yaptık. Bunları yaparken de ne para topladık nede böyle bir yayın organı yayınladık. Bunlar tamamen bizim adımızı kullanarak yapılan istismardır. Bu konuyu yetkililer ile de görüştük ve önlem alınması için birlikte çalışma içerisinde olduk. Adımızın kullanılmasına ve haksız kazanç elde edilmesine gücümüz yettiği sürece izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
İL DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HAKSIZ KAZANÇ UYARISI
İl Dernekler Müdürlüğü yetkilileri ise bu tür haksız kazanç sağlayan kişi, kurum veya derneklerle mücadelede önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi. Yetkililer, “Son zamanlarda özellikle ilimizde kurulu bulunan ve diğer illerden gelen özürlü ve engelliler adına kurulmuş derneklerin bazılarının amaçlarının dışında çalıştıkları belirlendi. Bu dernekler tüzüklerinde belirtilen amaçlarını gerçekleştirebilmek veya derneğe gelir elde etmek için sözde özürlülere, eğitime, lösemililere, ihtiyacı olan yoksul vatandaşlara destek olma amacıyla gazete, dergi, anahtarlık, cüzdan, kalem gibi malzemelerin satışını yaptıkları tespit edildi” diyerek vatandaşların bu konuda biraz daha duyarlı olmalarını istedi.
Ayrıca bu satışları yapan kişilerin suç işlediklerini de dile getiren yetkililer, “Bu tür istismarlara yönelik faaliyet gösteren derneklerin tüzel kişilikleri adına iktisadi işletmeler teşekkül ettirildiği, satış esnasında her hangi bir belge düzenlemediği için kayıt dışı satış yaparak kazanç elde ettiği belirlendi. Haksız kazanç ve çıkar sağlamaya çalışan bu derneklerin genelde engelli, özürlü, görmeyenleri koruma, lösemili hastalara yardım, sosyal yardımlaşma gibi isimlerle insanların vicdani duygularını sömürerek insanları yanıltmak için çalışmalarına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Gerçek ihtiyaç sahibi kişilerin haklarının art niyetli kişiler tarafından alınmasına da şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada izin vermeyeceği. Konu ile ilgili çalışmalarımızı ise Emniyet Müdürlüğü ve dernekler ile birlikte yürütüyoruz. Vatandaşlarımızdan da bu tür satış yapan kişilere inanmamalarını ve şüpheli gördükleri kişileri polise haber vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

Merhaba haber ALİ SAİT ÖGE

http://www.tsd.org.tr/engellilerin-feryadi-6935
Collapse


 

Adnan Özdemir  Identity Verified
Turkey
Local time: 05:09
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Usulsüz Dergi Satanlara Uyarı Jul 15, 2012

KAMUOYUNA DUYURU

Denizli Sakatlar Derneğinden Geldiklerini veya engelliler derneğinden geldiklerini söyleyerek bağış topladıklarını, onlara destek amacıyla dergi sattıklarını dergilerin geliriyle onlara ortopedik ekipman alınacağını söyleyerek duygulu ve etkileyici şekilde dergi satmaya çalıştıklarını çoğu kez tanık olmuşsunuzdur.

Engellilere karşı duyarlı olan vatandaşlarımız katkı olsun diye 3 lira ve ya 5 lira verip Satın adl
... See more
KAMUOYUNA DUYURU

Denizli Sakatlar Derneğinden Geldiklerini veya engelliler derneğinden geldiklerini söyleyerek bağış topladıklarını, onlara destek amacıyla dergi sattıklarını dergilerin geliriyle onlara ortopedik ekipman alınacağını söyleyerek duygulu ve etkileyici şekilde dergi satmaya çalıştıklarını çoğu kez tanık olmuşsunuzdur.

Engellilere karşı duyarlı olan vatandaşlarımız katkı olsun diye 3 lira ve ya 5 lira verip Satın adlıklarını biliyorum.Ne yazık ki bu işi yapanların çoğu sakat olmadıkları halde,sakatlar üzerinden ne kadar haksız kazanç elde ediyorlar biliyor musunuz?.. Tahminen ben söyleyeyim; sadece 1 ayda kasalarına giren para,20 bin dergi çıkarıldığını varsayarsanız 5 ile Çarptığınızda 100.bin(yüz bin) TL .Genelde bu paranın yarısı bastıranın,yarısı satanın olmaktadır Engelliler üzerinden yapılan sömürünün boyutunu siz düşünün.

Bazı bilinçli vatandaşlarımız dergi satanlara satış izni olup olmadıklarını sordukların da,dernek yöneticisinin bütün illerde satışı izin verilmiştir şeklinde imzalı yazısını göstererek vatandaşlarımızı kolaylıkla kelime oyunlarıyla kandırıyorlar Halbuki valilik izni, oluru, olması gerekmektedir.Bazı bizim derneğimize tanıyan vatandaşlarımız mağaza sahipleri arayıp bildiriyorlar bizler de bu kişilere zabıtayı,emniyeti arayarak engellemeye çalışıyoruz yasal değilse zaten yetkili merciler gereğini yapıyor

Bilhassa bayanlar boyunlarına yaka kartı takarak ev ev,esnaf esnaf gezerek yasak olduğu halde engelliler adına bağış toplayanları evlere, iş yerlerine,engellilere yardım amacıyla dergi ve tiyatro bileti satanları mutlaka tanık olmuşsunuzdur. Kapınıza çalan bu tür derneklere vatandaşlarımız itibar etmesinler iyi niyetle yapılan bu tür yardımlar üçkağıtçıların ekmeğine yağ sürmektedir ve sayıları giderekte artmaktadır

Bizim Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Bu güne kadar bağış toplamamız olmamıştır.Herhangi dergi satışımız da olmamıştır ve yoktur.Bizim amacımız Engellilerin tüketici değil, üretici bireyler olarak topluma kazandırmaktır.

Denizli ilinde sağlam kişilerden kurulmuş olan Derneğin, bizim derneğin ismini kullanarak haksız bağış topladıklarına dair şikayetler almaktayız.

Bu gibi durumlarda suistimali önlemek adına derneğimizin antette yazılı telofon numarasından veya 0533 779 84 29 nolu telefonla bilgilendirilmesi, en yakın Emniyet veya Zabıta Amirliğine ihbar edilmesi Muhterem Denizlili hemşerilerimize önemle rica olunur.

http://www.tsddenizli.com/help-topmenu-15/48-usulsuz-derg-satanlara-uyari
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

UYARI: Dikkat Scam

Advanced searchSDL Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within SDL Trados Studio

SDL Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search