Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Trăim cu IT zi de zi...
Thread poster: lucca
lucca
lucca
Romania
Local time: 07:17
English to Romanian
Feb 7, 2005

Nimeni nu poate fi traducător cu adevărat competitiv (a se citi: capabil să obţină nişte venituri reale, în schimbul unor prestaţii cu adevărat profesioniste) dacă nu are, foloseşte şi ştie să folosească rezonabil de bine cel puţin un calculator şi cel puţin o conexiune la Internet.

Haideţi să încercăm să le spunem tuturor ceea ce ştim noi, aceştia care ştim mai bine decât media cum trebuie să folosim calculatoarele.

În ceea ce mă priveşte
... See more
Nimeni nu poate fi traducător cu adevărat competitiv (a se citi: capabil să obţină nişte venituri reale, în schimbul unor prestaţii cu adevărat profesioniste) dacă nu are, foloseşte şi ştie să folosească rezonabil de bine cel puţin un calculator şi cel puţin o conexiune la Internet.

Haideţi să încercăm să le spunem tuturor ceea ce ştim noi, aceştia care ştim mai bine decât media cum trebuie să folosim calculatoarele.

În ceea ce mă priveşte, am să răspund la orice întrebări pertinente (pentru ignoranţii totali există cursuri de iniţiere cu plată).

La rândul meu, şi eu să încep cu o întrebare: cei care au monitor TFT (cu cristale lichide), ce părere au despre el: Se vede mai bine? E mai puţin obositor? (flickerul este mai puţin deranjant?) Suprafaţa pe care o eliberează pe masa de lucru este într-adevăr utilă? Puteţi să spuneţi ceva despre economia de curent? Se merită?

Fiecare răspunde la întrebarea / întrebările la care doreşte. Dacă vor fi multe răspunsuri, înseamnă că TFT-urile sunt interesante pentru traducători. Dacă nu... probabil că putem să mai aşteptăm.
Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 07:17
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Ecran LCD Feb 7, 2005

Lucian,
mi se par extraordinare pentru oricine lucrează mult la calculator, traducător sau nu. Eu mi l-am luat pe al meu în august trecut şi de atunci nu mi se mai înroşesc/ nu mă mai dor/ustură ochii după ore întregi de folosinţă, iar astigmatismul nu mi se mai accentuează. Dar cred că LCD-urile sunt bune şi pentru cei care nu au - încă - probleme cu ochii, în scop pur preventiv. Plus că sunt ergonomice, ocupă mult mai puţin spaţiu şi nu emit radiaţii. Nu m-am gân
... See more
Lucian,
mi se par extraordinare pentru oricine lucrează mult la calculator, traducător sau nu. Eu mi l-am luat pe al meu în august trecut şi de atunci nu mi se mai înroşesc/ nu mă mai dor/ustură ochii după ore întregi de folosinţă, iar astigmatismul nu mi se mai accentuează. Dar cred că LCD-urile sunt bune şi pentru cei care nu au - încă - probleme cu ochii, în scop pur preventiv. Plus că sunt ergonomice, ocupă mult mai puţin spaţiu şi nu emit radiaţii. Nu m-am gândit să urmăresc dacă sunt şi mai economice d.p.d.v. al consumului de energie electrică, dar logic ar trebui să fie. În fine, un "pro" hotărât din partea mea. Chiar sunt curios să aud şi alte păreri.
Numai bine,
Andrei
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 06:17
German to Romanian
+ ...
pro LCD Feb 7, 2005

idem Andrei

Confirm cele spuse de Andrei referitoare la durerile de ochi. Înaite, dacă stăteam la calculator mai mult de 3 zile, mă dureau ochii (adică mă usturau). La un moment dat am trecut pe laptop din alte motive (aveam nevoie de mobilitate) şi am constat cu plăcere că are şi un "side effect" benefic. După o săptămână de lucru intens nu-mi venea să cred că nu mă dor ochii. Asta a fost acum vreo 2-3 ani şi după câteva luni am încetat să mă mai minunez că
... See more
idem Andrei

Confirm cele spuse de Andrei referitoare la durerile de ochi. Înaite, dacă stăteam la calculator mai mult de 3 zile, mă dureau ochii (adică mă usturau). La un moment dat am trecut pe laptop din alte motive (aveam nevoie de mobilitate) şi am constat cu plăcere că are şi un "side effect" benefic. După o săptămână de lucru intens nu-mi venea să cred că nu mă dor ochii. Asta a fost acum vreo 2-3 ani şi după câteva luni am încetat să mă mai minunez că nu mă dor ochii. Încercam să-mi conving prietenul (programator, deci toată ziua la calculator) să-şi ia un monitor LCD pentru acasă, dar nu a vrut sub nici un chip, spunând că mai aşteaptă să scadă preţurile.
Cine nu ştie ce pierde, poate se opreşte când vede preţul. Eu, că am lucrat pe LCD, nu l-aş schimba pentru nimic şi aş da banii pe el şi dacă ar fi triplu decât unul normal.
Collapse


 
Dan Butuza
Dan Butuza  Identity Verified
Romania
Local time: 07:17
English to Romanian
Aveţi grijă de ochii voştri... Feb 7, 2005

Am reuşit şi eu să achiziţionez un monitor TFT (vă recomand Samsung) iar primul şi cel mai important motiv a fost protecţia ochilor mei. Diferenţele se simt aproape imediat, ochii nu-ţi mai sunt obosiţi, usturimile dispar, iar după 10 ore de stat în faţa calculatorului te simţi ca la începutul zilei. Design-ul este mult mai plăcut, spaţiul se măreşte, totul câştigă în claritate, e o adevărată încântare să lucrezi cu un asemenea monitor. În plus, durata de viaţă a u... See more
Am reuşit şi eu să achiziţionez un monitor TFT (vă recomand Samsung) iar primul şi cel mai important motiv a fost protecţia ochilor mei. Diferenţele se simt aproape imediat, ochii nu-ţi mai sunt obosiţi, usturimile dispar, iar după 10 ore de stat în faţa calculatorului te simţi ca la începutul zilei. Design-ul este mult mai plăcut, spaţiul se măreşte, totul câştigă în claritate, e o adevărată încântare să lucrezi cu un asemenea monitor. În plus, durata de viaţă a unui astfel de monitor este cuprinsă între 30.000 şi 50.000 de ore, în funcţie de model. Oricum, calculând o medie de, să zicem, 10 ore pe zi, 5 zile pe săptămână şi tot îţi ies vreo 15 ani garantaţi.
Dacă aveţi posibilitatea, luaţi-vă unul cât mai repede, să nu regretaţi mai târziu (la cei care se gândesc să rămână în branşă încă mult timp de acum încolo.
Numai bine,
Dan
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Intrebari Feb 7, 2005

1.Cineva spunea in alt context de ecranul de Laptop ca este LCD.
Pana la urma cum e? Voi lucrati pe laptop sau pe desktop?
2. Ecranul este un factor de protectie a muncii sa zicem, dar nu esential.
Eu am crezut ca s-a deschis acest nou thread cu intentia de a discuta necesitatile obiective in materie de cunostinte de calculator pentru un traducator si cred ca de baza este cunoasterea unor programe si a Internet-ului.
As dori sa aflu de la voi ce anume programe si aplicati
... See more
1.Cineva spunea in alt context de ecranul de Laptop ca este LCD.
Pana la urma cum e? Voi lucrati pe laptop sau pe desktop?
2. Ecranul este un factor de protectie a muncii sa zicem, dar nu esential.
Eu am crezut ca s-a deschis acest nou thread cu intentia de a discuta necesitatile obiective in materie de cunostinte de calculator pentru un traducator si cred ca de baza este cunoasterea unor programe si a Internet-ului.
As dori sa aflu de la voi ce anume programe si aplicatii trebuie sa stie un traducator.

Ruxi
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 07:17
English to Romanian
+ ...
Cum se curata? Feb 7, 2005

O intrebare nu groaav de inspirata pentru topicul asta, dar foarte necesara pentru mine: cum se curata monitoarele LCD? Cand l-am cumparat mi s-a spus ca nu este voie sa folosesc nici un fel de solutie lichida. Ci numai un material moale, uscat. care din cate vad eu si ma scoate din sarite, nu are nici un rost!


Si acuma, on-topic: deosebit de buna idee am avut cand mi l-am cumparat. CHiar nu mai am probleme cu
... See more
O intrebare nu groaav de inspirata pentru topicul asta, dar foarte necesara pentru mine: cum se curata monitoarele LCD? Cand l-am cumparat mi s-a spus ca nu este voie sa folosesc nici un fel de solutie lichida. Ci numai un material moale, uscat. care din cate vad eu si ma scoate din sarite, nu are nici un rost!


Si acuma, on-topic: deosebit de buna idee am avut cand mi l-am cumparat. CHiar nu mai am probleme cu ochii....
Collapse


 
Mihaela Sinca
Mihaela Sinca  Identity Verified
Local time: 07:17
Member (2004)
English to French
+ ...
Si eu sunt de acord cu Andrei si Elvira Feb 7, 2005

Mi l-am cumparat prin februarie anul trecut si am simtit aproape imediat diferenta. Inainte aveam frecvent probleme, ma usturau ochii si imi lacrimau. Dupa ce am inceput sa-l folosesc m-am simtit mult mai bine. Imi mai simt ochii obositi dupa ce lucrez neintrerupt mai multe ore, dar oricum e altfel. Merita investitia, mai ales ca din cate am auzit in ultima vreme s/au mai ieftinit.
Il recomand cu caldura tuturor traducatorilor sau persoanelor care petrec multe ore in fata calculatorului.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:17
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
o opinie Feb 7, 2005

Şi eu sunt destul de mulţumită. Am achiziţionat recent un monitor cu cristale lichide. A costat undeva peste 325 de euro cred, factura este deductibilă.

Înainte am avut un megalit de monitor de 21 care îmi ocupa foarte mult spaţiu pe birou, mă deranja. La mine biroul este de perete şi monitorul cel mare în mod evident ocupa toată lăţimea biroului, ecranul ajungând destul de aproape de locul unde stau eu. Acum am două monitoare pe birou şi parcă mai mult spaţiu dec
... See more
Şi eu sunt destul de mulţumită. Am achiziţionat recent un monitor cu cristale lichide. A costat undeva peste 325 de euro cred, factura este deductibilă.

Înainte am avut un megalit de monitor de 21 care îmi ocupa foarte mult spaţiu pe birou, mă deranja. La mine biroul este de perete şi monitorul cel mare în mod evident ocupa toată lăţimea biroului, ecranul ajungând destul de aproape de locul unde stau eu. Acum am două monitoare pe birou şi parcă mai mult spaţiu decât înainte (am stabilit un record la stivuit hârtii deja, deci am folosit spaţiul nou creat la maxim)

A fost ciudat la început şi pot să spun că în primele zile a fost greu pentru ochi să se obişnuiască la noul ecran, nu-mi dau seama de ce...

Nu pot să spun dacă există o economie de curent, dar sunt mulţumită de monitor, se vede bine şi nu este obositor pentru ochi. Mi se pare în regulă.

De curăţat, recunosc că nu am întrebat sau citit cum se curăţă, eu am curătat cu o soluţie normală pentru pahare/geamuri şi cu o cârpă. În şterg cam săptămânal când fac curăţenie. Nu înţeleg ce ar putea suferi la contactul cu apa sau lichidele...

Majoritar lucrez la desktop deşi am şi un laptop în speranţa că voi putea pleca într-o zi în vacanţă Mi-am dorit şi anul trecut, dar n-a fost să fie, să vedem anul ăsta Deocamdată îl folosesc când lucrez seara în pat sau mai ies vara în grădină.

[Edited at 2005-02-07 18:42]
Collapse


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 06:17
English to Romanian
+ ...
tot PENTRU LCD Feb 7, 2005

Ptr. Ruxi: Laptopurile au ecran LCD (cristale lichide) pentru a fi mai usoare si pentru a consuma mai putin curent. Monitoarele "normale", cele care au dimensiuni mari pe cele trei axe spatiale, sunt monitoare CRT. Exista insa si monitoare LCD pentru sisteme desktop - sunt usoare, subtiri, frumoase, fiabile...

Motivul pentru care sunt pentru LCD: ochii imi obosesc mai greu, nu ma mai doare capul dupa atatea ore de lucru.

Argumentul meu forte: in timpul vacantei de iarna
... See more
Ptr. Ruxi: Laptopurile au ecran LCD (cristale lichide) pentru a fi mai usoare si pentru a consuma mai putin curent. Monitoarele "normale", cele care au dimensiuni mari pe cele trei axe spatiale, sunt monitoare CRT. Exista insa si monitoare LCD pentru sisteme desktop - sunt usoare, subtiri, frumoase, fiabile...

Motivul pentru care sunt pentru LCD: ochii imi obosesc mai greu, nu ma mai doare capul dupa atatea ore de lucru.

Argumentul meu forte: in timpul vacantei de iarna, cand mi-am zis ca nu ma mai uit la mailuri, ca nu mai scriu pe calculator pana mi se impaienjenesc ochii si ca imi restrang contactele sociale la minimum, am "dat-o" pe jocuri. Jucam in jur de 12-14 ore pe zi. Capul a inceput sa ma doara doar dupa aproximativ doua saptamani, iar ochii se simteau "normal". Jocul principal a fost un simulator de zbor foarte dinamic, deci ochii imi erau permanent utilizati aproape de capacitatea lor maxima.

Concluzie dupa o amarnica testare: LCDurile isi merita banii; multe boli profesionale nu mai apar sau isi intarzie mult aparitia. Sunt usor de reglat si placute la privit - aici includ si design, si utilizare.

Cu sfatul de a invata pe pielea magarului (adica eu), va recomand cu caldura aceasta investitie - este pentru binele ochilor, capului si a dispozitiei voastre
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
LCD-urile consumă mai puţin curent Feb 7, 2005

Din câte am citit, LCD-urile sunt într-adevăr mai economice decât CRT-urile din punctul de vedere al consumului de curent (cu vreo 60%). Un avantaj deloc de lepădat, mai ales dacă ţinem cont de scumpirile care ne aşteaptă anul acesta la curentul electric.

“Do LCDs save energy?
Yes. LCDs use considerably less energy than CRTs, both when running and also when in
... See more
Din câte am citit, LCD-urile sunt într-adevăr mai economice decât CRT-urile din punctul de vedere al consumului de curent (cu vreo 60%). Un avantaj deloc de lepădat, mai ales dacă ţinem cont de scumpirile care ne aşteaptă anul acesta la curentul electric.

“Do LCDs save energy?
Yes. LCDs use considerably less energy than CRTs, both when running and also when in standby mode. Overall, LCDs can reduce display energy use by some 60%. For example, a 15” LCD uses around 25 watts when operational and around 3 watts when in standby mode, compared with an equivalent viewing area 17” CRT that uses 80 watts when operational and 5 watts in standby mode.”
http://ergo.human.cornell.edu/Pub/LCD_vs_CRT_AH.pdf
Collapse


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 07:17
English to Romanian
+ ...
Servetele speciale pentru curatare Feb 7, 2005

anatati wrote:

cum se curata monitoarele LCD?


Exista la magazinele specalizate, dar si la la Carrefour, de ex., niste servetele umede speciale pentru curatarea LCD-urulor. Destul de scumpe, 6-7 EUR pachetul de 10 bucati, dar cum nu stergi ecranul LCD in fiecare zi, merge.

Doru


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:17
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
triplu Feb 7, 2005

Elvira Stoianov wrote:

Cine nu ştie ce pierde, poate se opreşte când vede preţul. Eu, că am lucrat pe LCD, nu l-aş schimba pentru nimic şi aş da banii pe el şi dacă ar fi triplu decât unul normal.


Păi ESTE triplu faţă de unul normal. De aceea mă şi gândesc de trei ori înainte să fac investiţia. Practic costa cât un calculator întreg cu monitor normal.

Aş avea o întrebare pentru cei care au: din câte ştiu, la laptop
ecranul e destul de sensibil şi se poate strica uşor. E valabil şi pentru monitoarele pentru desktop? De asemenea vreau să ştiu dacă vizibilitatea se reduce foarte mult când priveşti din lateral sau când e multă lumină naturală.

Mulţumesc,
Dan


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 07:17
English to Romanian
+ ...
Votez TFT-ul Feb 8, 2005

Va recomand un thread de pe un forum civilizat despre IT.

despre LCD-uri

Consumul de energie electrica este de doua sau trei ori mai mic la TFT fata de CRT (34-40W fata de 80-100W)

Unghiul din care se priveste ecranul are mare influenta si ar trebui sa aiba o mare importanta in alegerea unui astfel de monitor. Cind spun asta, ma gindesc la a
... See more
Va recomand un thread de pe un forum civilizat despre IT.

despre LCD-uri

Consumul de energie electrica este de doua sau trei ori mai mic la TFT fata de CRT (34-40W fata de 80-100W)

Unghiul din care se priveste ecranul are mare influenta si ar trebui sa aiba o mare importanta in alegerea unui astfel de monitor. Cind spun asta, ma gindesc la a merge si a vedea efectiv monitorul in functiune. La monitorul meu (Samsung 710N) aparent scad contrastul si luminozitatea la cresterea unghiului pe orizontala (cam pana la 90 grade nu se sesizeaza). Pe verticala, la unghiuri mari, imaginea are luminozitate mare si contrast scazut. Privit "de sus" unghiul este mai mic decit "de jos".

Eu sunt foarte multumit de trecerea de la CRT la TFT.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:17
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
vizibilitate Feb 8, 2005

Dan Marasescu wrote:
De asemenea vreau să ştiu dacă vizibilitatea se reduce foarte mult când priveşti din lateral sau când e multă lumină naturală.
Dan


Nu mi se pare. La mine în birou este multă lumină naturală care vine din spatele meu (deci s-ar reflecta direct în monitor), dar nu afectează deloc vizibilitatea. La unul normal ai avea problema asta cu lumina amestecată şi cu reflectarea luminii în monitor pentru că e de sticlă. De asemenea, cred că se vede suficient de bine şi de la distanţă şi din lateral (făcut test). Şi oricum, nu te duci la 30 m să citeşti de acolo de pe ecran.

Este puţin mai scump, dar merită.

Totuşi, Doru, cu ce sunt îmbibate acele şerveţele de 7 euro? Cred că un şerveţel costă cât un rând de traducere preţ mediu

[Edited at 2005-02-08 07:33]


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 07:17
English to Romanian
+ ...
Nu este chiar asa Feb 8, 2005

Dan Marasescu wrote:

Păi ESTE triplu faţă de unul normal. De aceea mă şi gândesc de trei ori înainte să fac investiţia. Practic costa cât un calculator întreg cu monitor normal.

Aş avea o întrebare pentru cei care au: din câte ştiu, la laptop
ecranul e destul de sensibil şi se poate strica uşor. E valabil şi pentru monitoarele pentru desktop?
Mulţumesc,
Dan


Se gasesc deja ecrane TFT de 15 sub 10 milioane, iar preturile vor continua sa scada.

Singura problema avuta cu ecranul la un laptop este defectarea condensatorului de contrast. Se putea intampla foarte bine si la un monitor CRT, asa ca...go for it

Doru


 
Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Trăim cu IT zi de zi...






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »